Κύπελλο Ελλάδος: Τεσσάρα στον Εργοτέλη και πρόκριση στους «16» για την Ξάνθη

Οι παίκτες της Ξάνθης είχαν την υπεροχή στο παιχνίδι από τα πρώτα λεπτά του αγώνα και αυτό απέδωσε καρπούς αφού προηγήθηκε με 2 γκολ από νωρίς, και παρ’όλο που ισοφαρίστηκε βρήκε τρόπο να σκοράρει άλλες δυο φορές, να πάρει τη νίκη και να τελειώσει με το θέμα πρόκριση από νωρίς.

Συγκεκριμένα  οι παίκτες του Μίλαν Ράσταβατς δεν άργησαν να σκοράρουν, αφού άνοιξαν το σκορ μόλις στο 20′, όταν ο Λουσέρο έδωσε όμορφα τη μπάλα στον κενό χώρο με αποδέκτη τον Παναγιώτη Τριάδη που μπήκε από τα δεξιά, απέφυγε τον κίπερ του Εργοτέλη και με πλασέ από πλάγια θέση έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

Δεν πέρασε πολύ, όταν πέντε λεπτά αργότερα ο ίδιος έκανε και πάλι κίνηση στον κενό χώρο, δέχθηκε εκ νέου μια καλή πάσα, και έκανε το πλασέ έξω από την περιοχή με το αριστερό πόδι αλλά αυτό έφυγε λίγο έξω από το δεξί δοκάρι του Γκαραβέλη.

Ένα λεπτό αργότερα όμως ο Τριάδης δεν αστόχησε και βρήκε εκ νέου δίχτυα κάνοντας το 2-0, όταν έγινε αποδέκτης της μπάλας στα αριστερά, έκανε μια ωραία  ντρίμπλα και με προσωπική ενέργεια του πάτησε περιοχή για να σκοράρει με ωραίο πλασέ στέλνοντας τη μπάλα στην απέναντι γωνία.

Και οι γηπεδούχοι, όμως δεν το έβαλαν κάτω, αφού στην επανάληψη προσπάθησαν να μειώσουν και όχι μόνο τα κατάφεραν, αλλά έφεραν το ματς στα ίσια με τα γκολ των Έφορντ και την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Ροβίθη.

Όμως η Ξάνθη, ανέβασε και πάλι στροφές και πήρε ξανά το πάνω χέρι στο σκορ, αρχικά με τον Μπούλα στο 64′ μετά από ασίστ του σκόρερ των προηγούμενων τερμάτων της ομάδας, ενώ στο 81′ ο Μπούλα από σκόρερ μετατράπησε σε πασέρ, όταν έβγαλε την ασίστ στον Γέντρισεκ, ο οποίος σε κενή εστία έγραψε το τελικό 2-4.

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ (Τάκης Γκώνιας): Κατσιμήτρος, Λαμπάκης (75′ Κάιπερς), Μαζουλούξης, Μπάτζιος, Σταμόπουλος, Βογιατζής, Μπουτσάκης (72′ Μπούζας), Αγγελόπουλος, Ιατρούδης, Ροβίθης, Έφορντ (67′ Σταματάκος).

ΞΑΝΘΗ (Μίλαν Ράσταβατς): Γκαραβάλης, Μπαξεβανίδης, Φλίσκας, Σβάρνας, Σιλά, Ορφανίδης, Λουσέρο (54′ Κίκε Μπουλά), Μελιόπουλος (68′ Μεχία), Τριάδης, Κάστρο (61′ Γέντρισεκ), Ρότσε.