Κύπελλο Ελλάδος: Σε άλλο γήπεδο η Ξάνθη, έχασε με κατεβασμένα τα χέρια από τη Λάρισα και βρίσκεται με το ένα πόδι εκτός θεσμού

Η Λάρισα πήρε μια δίκαιη νίκη, με 3-0, κόντρα στην Ξάνθη και απέκτησε μεγάλο προβάδισμα πρόκρισης στα προημιτελικά του Κυπέλλου. Απόλυτος πρωταγωνιστής ο Ναζλίδης, που πέτυχε τα δύο πρώτα γκολ των γηπεδούχων μέσα σε ένα… δίλεπτο, με τον Λεοζίνιο να βάζει το κερασάκι στην τούρτα και να πετυχαίνει το τρίτο στις καθυστερήσεις του αγώνα.

Η Λάρισα έπαιξε όσο χρειάστηκε στο πρώτο μέρος και επικράτησε της Ξάνθης με 3-0, στο πρώτο ματς των δύο ομάδων για τη φάση των 16 του Κυπέλλου. Απόλυτος πρωταγωνιστής για τους Θεσσαλούς ο Θωμάς Ναζλίδης, ο οποίος πέτυχε 2 γκολ σε τρία λεπτά και έδωσε τεράστιο προβάδισμα πρόκρισης στα προημιτελικά στην ομάδα του. Ο Λεοζίνιο το τρίτο γκολ της Λάρισας, με την πρώτη του επαφή με τη μπάλα στις καθυστερήσεις.

To χιόνι που είχε σκεπάσει το γήπεδο δυσκόλευε αρκετά το έργο και των δύο ομάδων, με την Ξάνθη να χάνει μεγάλη ευκαιρία να πάρει το προβάδισμα στο 16’, όταν ο Σιλά με σέντρα σου έστειλε τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι του Θεοδωρόπουλου.  Οι Βυσσινί ανέβασαν στροφές από εκείνο το σημείο και μετά, με τον Ναζλίδη να έχει ένα «μαγικό» τρίλεπτο, όπου σκόραρε δύο φορές. Αρχικά στο 29’ εκτέλεσε εύστοχα το πέναλτι που κέρδισε ο Ντέλιτς από τον Κασάδο και τρία λεπτά αργότερα βρέθηκε στη σωστή θέση για να εκμεταλλευθεί την απόκρουση του Ζίβκοβιτς σε σουτ του Αγκάνοβιτς και να κάνει το 2-0.

Ο αγωνιστικός χώρος καθάρισε αρκετά στο δεύτερο μέρος, με την Ξάνθη να προσπαθεί να απειλήσει και τη Λάρισα να αμύνεται για να κρατήσει το υπέρ της 2-0. Στο 59’ οι φιλοξενούμενοι είχαν την πρώτη σημαντική τους ευκαιρία στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά η κεφαλιά του Σβάρνα πέρασε λίγο άουτ. Η ομάδα του Ηλία Φυντάνη κρατούσε με σχετική άνεση το προβάδισμα δύο τερμάτων που είχε και μάλιστα έφτασε κοντά και σε τρίτο στο 83’, με τον Ζίβκοβιτς να νικάει σε τετ α τετ τον Περόνε. Ό,τι δεν κατάφερε ο Αργεντινός το πέτυχε με την συμπλήρωση των 90’ ο Λεοζίνιο, ο οποίος στην πρώτη του επαφή με τη μπάλα (είχε μόλις περάσει ως αλλαγή) πλάσαρε σωστά τον Ζίβκοβιτς για να διαμορφωθεί το τελικό 3-0.

ΑΕ ΛΑΡΙΣΑ (Ηλίας Φυντάνης): Θεοδωρόπουλος, Ρέντζας, Γκόλιας, Ζίζιτς, Γουάλας, Φατιόν, Λαγός, Αγκάνοβιτς (76’ Περόνε), Ντέλετιτς (90’ Λεοζίνιο), Κριζμάν (85’ Mασούρας), Ναζλίδης.

ΑΟ ΞΑΝΘΗ (Μίλαν Ράσταβατς): Ζίβκοβιτς, Μπαξεβανίδη, Ντε Λούκας (54’ Μελίοπουλος), Λουσέρο (61’ Κάστρο), Μεχία, Κασάδο, Λισγάρας, Γέντρισεκ, Σβάρνας, Σιλά, Φασίδης (83’ Κίκε).