Κύπελλο Ελλάδας: Με πέναλτι “φάντασμα” ηττήθηκε ο Πανθρακικός στο Αγρίνιο

Χάρη σε πέναλτι “μαιμού”, το οποίο υποδείχθηκε λανθασμένα από τον διαιτητή Πουλημά, ο Παναιτωλικός νίκησε 1-0 τον Πανθρακικό που ωστόσο έμεινε και αυτός …ζωντανός παρά την ήττα στο κυνήγι της πρόκρισης στην επόμενη φάση του Κυπέλλου.

Το παιχνίδι ήταν κακό, με τους γηπεδούχους να έχουν την πρωτοβουλία των κινήσεων και τον έλεγχο και τους φιλοξενούμενους να μην απειλούν σε κανένα χρονικό σημείο της αναμέτρησης.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά στο παιχνίδι, προσπαθώντας να επιβάλλουν τον ρυθμό τους και στο 11′, ο διαιτητής Πουλημάς έδωσε πέναλτι υπέρ του Παναιτωλικού βλέποντας χέρι του Ρουσσάκη, το οποίο όμως έγινε εκτός περιοχής. Ο Ουάρντα ήταν εύστοχος από την άσπρη βούλα και έγραψε το 1-0.

Οι Αγρινιώτες πίεζαν ψηλά και προσπαθούσαν να κάνουν επιθέσεις κυρίως με γεμίσματα από τη δεξιά πλευρά, την ώρα που η ομάδα της κομοτηνής δεν έβρισκε τρόπους για να κάνει το παιχνίδι της.

Ο αγώνας κυλούσε χωρίς φάσεις μέχρι το 39ο λεπτό όταν ο Λεντέσμα έπιασε ένα δυνατό σουτ λίγο έξω από την μεγάλη περιοχή, αλλά η μπάλα κατέληξε στο αριστερό δοκάρι του Γκαραβέλη. Στο 44′ ο Ουάρντα έπιασε τη γυριστή κεφαλιά, μετά από εκτέλεση κόρνερ, αλλά η μπάλα κατέληξε άουτ. Ο Πανθρακικός εξακολουθούσε να μην βρίσκει λύσεις με τους παίκτες του Γιάννη Μαντζουράκη να πιέζουν ψηλά και να κλείνουν τους χώρους.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η εικόνα της αναμέτρησης δεν άλλαξε με τον Παναιτωλικό να ψάχνει το δεύτερο γκολ κυρίως με μακρινά σουτ και τον Πανθρακικό παρά τις αλλαγές του Ανυφαντάκη να μην μπορεί να απειλήσει για την ισοφάριση.

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Μαντζουράκης): Κριστιάνο, Μύγας, Ρότσα, Κούσας, Χαντάκιας, Καμαβουάκα, Μάρκος Πάουλο (70′ Βασιλούδης), Ουάρντα (75′ Γιαννιώτης), Κλέσιο, Λεντέσμα (62′ Κουτρουμάνος), Τομανέ.

ΠΑΝΘΡΑΚΙΚΟΣ (Ανυφαντάκης): Γκαραβέλης, Πετρούσης (67′ Γκιντίδης), Γαβριηλίδης, Μήλιος, Ρομπέρ (76′ Φουρκάν), Χαλκιαδάκης, Ρουσσάκης, Κάρδαρης, Κουσίδης (63′ Μπεκατώρος), Ψάλτης, Μυρθιανός.