Κύπελλο Ελλάδας: Ισοπαλία ΠΑΟΚ-Αρη παρά το «δώρο» Γιουνές στον Λουτσέσκου

Μετά από 5 σχεδόν χρόνια έγινε το αυθεντικό παραδοσιακό ντέρμπι Θεσσαλονίκης έτη γεμάτη Τούμπα, όπου ΠΑΟΚ και Άρης τα μοιράστηκαν όλα, αναδείχθηκαν ισόπαλοι 1-1 και αμφότεροι έμειναν ικανοποιημένοι αφού κατα τα φαινόμενα μετά και την ισοπαλία Αήττητου Σπάτων και Εργοτέλη θα είναι οι δυο τους που θα περασουν στην επόμενη φάση.

Οι «κιτρινόμαυροι» έχουν δικαίωμα να χαμογελούν περισσότερο, καθώς έδειξε ότι επέστρεψαν στο προσκήνιο του ελληνικού ποδοσφαίρου αν και θα μπορούσαν ακόνα να πάρουν και την νίκη, αφού έχασαν ευκαιρίες και αγωνιστηκαν για μισή ωρα με παίκτη περισσότερο. Οι γηπεδούχοι αγωνίστηκαν με 9 αλλαγες ενώ και ο ¨Αρης σε 5 σε σχεση με την βασικές τους ενδεκάδες, με τον  ΠΑΟΚ να μπάινει πήκε πιο καλά στον αγωνιστικό χώρο και εκμεταλλευόμενος την ανόητη απόκρουση με το χέρι του Γιουνές πάνω στην γραμμή της περιοχής κατάφερε να προηγηθεί με εύστοχο πέναλτι του Πέλκα στο 25’.

Ο Άρης αντέδρασε, πήρε μέτρα, βγήκε μπροστά και από ένα λάθος γύρισμα του Χατσερίντι ισοφάρισε στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων του α’ ημιχρόνου με ωραίο σουτ του Ματέο Γκαρσία μετά από ωραία πάσα του Χαμζα Γιουνές που εξιλεώθηκε κάπως για το «δώρο» που έκανε στον πρωην προπονητη Ρατσβάν Λουτσέσκου. Αυτό το σκορ δεν άλλαξε στη διάρκεια του δεύτερου 45λεπτου, παρά του ότι οι «ασπρόμαυροι» έμειναν με παίκτη λιγότερο από τη σωστή δεύτερη κίτρινη κάρτα, που είδε στο 60’ ο Κίτσιου. Ο Μανώλης Σιώπης αγωνιστηκε για πρωτη φορά βασικός και ήταν πολύ καλός, ενώ ο Γιουνές με εξάιρεση την πάσα στο τλερμα του Άρη ήταν κακός και αντικαταστάθηκε στο ημίχρονο.

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Ρέι, Τόσκα (46’ Μπίσεσβαρ), Κίτσιου, Χατσερίντι, Κρέσπο, Σάχοφ, Βέρνμπλουμ, Ελ Καντουρί (46’ λ.τρ. Μάτος), Λέο Ζαμπά, Πέλκας, Καρέλης (77’ Πρίγιοβιτς).

ΑΡΗΣ (Πάκο Ερέρα): Κούεστα, Μενέντεθ (66’ Μπάσα), Ούγκο Σόουζα, Βέλεθ, Μάβραϊ, Σιώπης, Ματίγια (82’ Ντιγκινί), Κολάσο, Ματέο Γκαρσία, Μπρούνο Γκάμα, Γιουνές (46’ Ναζλίδης).