Κατάρρευση στο β΄ημίχρονο και αποκλεισμός από τον τελικό του ΕURO για την παρέα του Ορφανίδη

Η Εθνική μας ομάδα Κ19 με τον Πέτρο Ορφανίδη να αγωνίζεται 30′ λεπτά μπαίνοντας αλλαγή στο 62′, άντεξε για ένα ημίχρονο κόντρα στην πανίσχυρη Ρωσία, είχε ακόμα και δοκάρι, ωστόσο στο δεύτερο κατέρρευσε, δέχτηκε 4 γκολ σε διάστημα λιγότερο από 30 λεπτά και αποκλείστηκε από το μεγάλο τελικό της Κυριακής.

Στο πρώτο ημίχρονο τουλάχιστον, το συγκρότημα του Γιάννη Γκούμα έδειχνε πως ήταν ικανό να κάνει την έκπληξη, έχοντας παραταχθεί για πρώτη φορά στη διοργάνωση με 3-5-2, φάνηκε να «βραχυκυκλώνει» τα ατού των αντιπάλων του και, μάλιστα, έχασε δύο μεγάλες ευκαιρίες ν’ ανοίξει το σκορ- πρώτα με τον Βέργο στο 22΄, όταν μετά από εκπληκτική μπαλιά του Σάλιακα έκανε την προβολή και έστειλε την μπάλα ελάχιστα άουτ και στη συνέχεια με τον Κουλούρη στο 31΄, με την μπάλα να βρίσκει το οριζόντιο δοκάρι της εστίας των Ρώσων, οι οποίοι με εξαίρεση την ευκαιρία του Μπεζντενέζνιχ στο 44΄- μπλόκαρε το σουτ του ο Κότσαρης- δεν είχαν να επιδείξουν τίποτε αξιόλογο, εκτός από την πρωτοβουλία των κινήσεων.

Στο δεύτερο ημίχρονο, όμως, η κατάσταση άλλαξε άρδην και άλλαξε, δυστυχώς, προς το χειρότερο για εμάς: μόλις στο 50ο λεπτό, η Ρώσοι κέρδισαν κόρνερ, ο Τσερνόβ πήρε ανενόχλητος την κεφαλιά και την έστειλε στα δίχτυα της ομάδας μας για το 1-0. Νέα ψυχρολουσία ούτε δύο λεπτά αργότερα, στο 52΄, με τον Ρούσο να κάνει το λάθος, την μπάλα να φτάνει στον Γκασίλιν και ο τελευταίος να μη λαθεύει για το 2-0. Στο 64΄, ήταν η στιγμή για το Ρούσο να υποπέσει σε καθαρή παράβαση εντός της περιοχής, δίκαιο πέναλτι και ο Σεϊντάεβ ανέβασε το δείκτη του σκορ από τα 11 βήματα σε 3-0. Η ολική κατάρρευση ολοκληρώθηκε στο 79΄, όταν ο Τσερνόβ σημείωσε το 2ο προσωπικό του γκολ και ο ηλεκτρονικός πίνακας «έγραψε» το 4 δίπλα στο όνομα της Ρωσίας, διατηρώντας το 0 εκεί που έλεγε «Ελλάδα».

Ελλάδα: Κότσαρης (85’ Θεοδωράκης), Σάλιακας (62’ Ορφανίδης), Τσιμίκας, Τσελεπίδης, Μαρκοκουκουλιώτης, Κυριακόπουλος, Ρούσος, Καραχάλιος, Στάικος, Κουλούρης (71’ Βασάιτης), Βέργος

Ρωσία: Μιτριούσκιν, Τσερνόφ, Γιακούμπα, Μακάροφ, Γκουλίεφ, Μπαρίνοφ (71’ Τσερόφ), Γκολόβιν (58’ Μελκάτζε), Γκασίλιν, Ζοτζανιγιάζοφ, Μπεζντενέζνιχ (46’ Ζούεφ), Σεϊντάεφ