Καλή παράδοση ο Πανθρακικός με τη Νίκη! Όλη η προϊστορία…

Ανταπόκριση από την Κομοτηνή: Δημήτρης Μπακιρτζής

– Δύο φορές για τη Β’ Εθνική και τέσσερις για το Κύπελλο έχουν συναντηθεί μέχρι στιγμής Νίκη Βόλου και Πανθρακικός που για τη Σούπερ Λίγκα θα αναμετρηθούν το Σάββατο 18/10 για πρώτη φορά. Υπεροχή του Πανθρακικού στα παιχνίδια με τη Νίκη.

Ο Πανθρακικός έχει σ’ αυτά τα έξι ματς, τέσσερις νίκες, μια ισοπαλία και μια ήττα πέρσι στο Βόλο στις 25/9 στο Κύπελλο με 2-1 (αποκλείστηκε στα πέναλτι στη ρεβάνς της Κομοτηνής).

Αναλυτικότερα την περίοδο 2006-2007 για το πρωτάθλημα της Β’ Εθνικής κατηγορίας ο Πανθρακικός κέρδισε δυο φορές τη Νίκη, με συνολικό σκορ 5-0 (3-0 στο ΔΑΚ Κομοτηνής κστις 12/11/06 και 0-2 στο Πανθεσσαλικό στις 15/4/07). Επίσης στις 29/11/12 για το Κύπελλο οι πράσινοι είχαν επικρατήσει με 2-0, ενώ στις 30/10/13 το νικηφόρο 2-1 υπέρ τους έστειλε το ματς στην παράταση και μετά στα πέναλτι, με τη Νίκη να κατακτά τη πρόκριση.

Η Νίκη έχει μία νίκη εντός έδρας πέρσι στις 25/9 στο Κύπελλο με 2-1 και μία ισοπαλία στις 19/12/12 πάλι για τον θεσμό του Κυπέλλου με 1-1 στο Πανθεσσαλικό.

2006-2007 (Β’ Εθνική) Πανθρακικός – Νίκη 3-0    Νίκη – Πανθρακικός 0-2

2012 (Κύπελλο)  Πανθρακικός – Νίκη 2-0    Νίκη – Πανθρακικός 1-1

2013 (Κύπελλο)  Πανθρακικός – Νίκη 2-1    Νίκη – Πανθρακικός 2-1