Κακή εμφάνιση και ήττα από τον ΓΑΣ Κομοτηνή στο Νέο Σκοπό

Ανταπόκριση από την Κομοτηνή: Γιάννης Παπαδόπουλος

–  Πραγματοποιώντας κακή εμφάνιση, ο ΓΑΣ Κομοτηνή ηττήθηκε στις Σέρρες από τον Ορφέα Νέου Σκοπού με 65-56 σε φιλικό παιχνίδι που έγινε το απόγευμα στο κλειστό γυμναστήριο του Νέου Σκοπού.

Παρά το γεγονός ότι οι γηπεδούχοι αγωνίσθηκαν με απουσίες στη γραμμή των ψηλών, εν τούτοις οι περσινοί πρωταθλητές της ΕΚΑΣΑΜΑΘ εμφανίστηκαν ανώτεροι της θρακιώτικης ομάδας, η οποία υπενθυμίζεται ότι θα αγωνίζεται σε ανώτερη κατηγορία.

Όπως διαβάζουμε στο http://www.serresbasket.gr, Στο πρώτο δεκάλεπτο αρχικά ο αγώνας ήταν ισορροπημένος (8-8), αλλά οι γηπεδούχοι ανέβασαν την απόδοσή τους κάνοντας δυνατό φίνις (19-8). Στην επόμενη περίοδο ο Ορφέας βρέθηκε στο +16 (26-10, 6:54). Οι φιλοξενούμενοι όμως αντεπιτέθηκαν πλησιάζοντας σε απόσταση αναπνοής (33-32).

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι Θρακιώτες προσπέρασαν στο σκορ (35-36). Οι «ασπρόμαυροι» έκαναν ”restart” σημειώνοντας 12-2 σερί, μετατρέποντας το 40-43 σε 52-45. Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι Σερραίοι δεν επέτρεψαν στην Κομοτηνή να τους απειλήσει ανεβάζοντας τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό πόντων (63-50, 2:45) εξασφαλίζοντας τη νίκη.

Από τον Ορφέα ξεχώρισαν οι Πεχλιβάνης, Τεβετζίδης και Γκουτζιομήτρος, ενώ από τον ΓΑΣ Κομοτηνή διακρίθηκαν οι Χαλήλ (έμπειρος και ικανός σέντερ) και Μαγκώνης. Την Κυριακή στις 12 το μεσημέρι ο ΓΑΣ Κομοτηνή θα αντιμετωπίσει σε νέο φιλικό τους Ικάρους Σερρών.

Διαιτητές: Δημάδης – Γιαννούλης

Δεκάλεπτα: 19-8, 33-32 (ημίχρονο), 52-45, 65-56 (τελικό αποτέλεσμα)

ΟΡΦΕΑΣ ΝΕΟΥ ΣΚΟΠΟΥ  (Κοκολιός): Πεχλιβάνης 21 (4), Σουλούγκας 8 (2), Κηπουρός 9, Τσανάκας 4, Καδής 4, Τεβετζίδης 10 (2), Γκουτζιομήτρος 9, Καβαργύρης, Ιωσηφίδης.

ΓΑΣ ΚΟΜΟΤΗΝΗ  (Λεμονίδης): Διαμαντίδης 4, Μαγκώνης 12 (2), Καλατζής 4, Ρυακιωτάκης 2, Μπεκρής 6, Βελή 8 (2), Μανάκας 2, Χαλήλ 18, Καραμπέκης, Πανταζής, Σταματέλος, Ντίνας.