Ήττα με 4-1 της Κ20 της Ξάνθης από τον Ολυμπιακό

Ανταπόκριση από την Αθήνα: Γιάννης Γιαγκίνης

–  Την ήττα με 4-1 γνώρισε το πρωί του Σαββάτου η ομάδα Κ20 της Ξάνθης από τον Ολυμπιακό, στον αγώνα που άνοιξε τις αναμετρήσεις μεταξύ των δύο ομάδων στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής.

Ο Ολυμπιακός του Στορκ ήταν από την αρχή καλύτερος, αλλά στα πρώτο μισό του πρώτου ημιχρόνου δεν είχε καταφέρει να διασπάσει την άμυνα της θρακιώτικης ομάδας. Αφότου όμως άνοιξε το σκορ, στο 25′ με τον Βέργο που βρέθηκε τετ-α-τετ με τον τερματοφύλακα, όλα έγιναν πιο εύκολα.

Στο 30′ ξανά ο Βέργος μετά από πάσα του Πασαλίδη έκανε το 2-0, ενώ λίγο πριν το τέλος του πρώτου μέρους και συγκεκριμένα στο 41′, ο εβρίτης Δημήτρης Σιώπης άνοιξε κι άλλο τη διαφορά, κάνοντας το 3-0.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, στο 46′ η Ξάνθη του Νίκου Kεχαγιά  μείωσε σε 3-1 με τον Ιάσωνα Παπαδημητρίου, αλλά ο Ολυμπιακός είχε τον τελευταίο λόγο αφού στο 63′ ο Γιάνκοβιτς πέτυχε 4-1, που έμελλε να είναι και το τελικό αποτέλεσμα.

Η Ξάνθη παραμένει με τη νίκη επί του Πανθρακικού και την ισοπαλία με τον Εργοτέλη στους 4 βαθμούς, ενώ ο Ολυμπιακός έχει το απόλυτο των 12 βαθμών και επικεντρώνονται στον αγώνα του Champions League Νέων κόντρα στην Παρί.

Ο αγώνας έγινε κάτω από αφόρητη ζέστη και καυτό ήλιο, στις προπονητικές εγκαταστάσεις του Ολυμπιακού στο Ρέντη, όπου βρέθηκαν μεταξύ άλλων ο πρόεδρος της ΠΑΕ Skoda Ξάνθη Αρης Πιαλόγλου και ο τεχνικός διευθυντής Γιάννης Παπαδημητρίου.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Στρέζος, Σωτηράκος, Βλάχος Κ., Βούρος, Βουτσιώτης, Βέργος, Τζίνο, Πασαλίδης, Σιώπης (53’ Γιάνκοβιτς), Παπασάββας (73’ Λάτσι), Γκούτσιος (46’ Σαλιακας).
SKODA ΞΑΝΘΗ: Γκαραβέλης, Κολλαράς, Χατζητερζόγλου, Παπαδιώτης, Καρυπιάδης, Πασχαλάκης, Παπαδημητρίου, Ψύρρας, Ορφανίδης Λ., Κούτρας (35’ Ορφανίδης Π. 75’ Δόντσος), Λάσπατζης (67’ Γούλας),