Ιστορική βραδιά για Μάνταλο! Πέτυχε το πρώτο του ευρωπαϊκό γκολ μετά από 11 συμμετοχές με Ξάνθη και ΑΕΚ

Το πρώτο του γκολ μετά από 11 ευρωπαϊκές συμμετοχές με τις φανέλες της Ξάνθης και της ΑΕΚ πέτυχε ο κομοτηναίος μεσοεπιθετικός Πέτρος Μάνταλος. Μάλιστα, με το τέρμα αυτό άνοιξε το σκορ μέσα στην Κροατία, στην επιστροφή της Ένωσης σε ευρωπαϊκούς ομίλους από το 2011 που φαντάζει πολύ μακρινό στους φίλους της.

Χάρη στο τέρμα του Μάνταλου στο ξεκίνημα του αγώνα και του Λάζαρου Χριστοδουλόπουλου στο δεύτερο μέρος, η ΑΕΚ νίκησε με 2-1 την Ριέκα εκτός έδρας και έκανε σημαντικό βήμα για την πρόκριση, αν και βρισκόμαστε ακόμα στην 1η αγωνιστική.

Στο 16ο λεπτό ο Μπακάκης έκανε τη σέντρα απ’ τα δεξιά, οι αμυντικοί της Ριέκα δεν κατάφεραν να διώξουν την μπάλα, η οποία στρώθηκε στον Μάνταλο, κι αυτός με όμορφο διαγώνιο σουτ απ’ το ύψος της μικρής περιοχής νίκησε τον Πρσκάλο για το 0-1.

Ο Μάνταλος είχε μέχρι σήμερα δέκα συμμετοχές στην Ευρώπη, τέσσερις με την Ξάνθη και άλλες έξι με την ΑΕΚ, χωρίς να έχει πετύχει κάποιο τέρμα. Τα κατάφερε ωστόσο σήμερα και έτσι έγραψε ιστορία στον 11ο αγώνα.

Αναλυτικά τα 11 ευρωπαϊκά ματς του Μάνταλου:

18/7/2013, Europa League, Γ’ Προκριματικός Γύρος, Α’ Αγώνας: Skoda Ξάνθη – Λίνφιλντ 0-1  [συμμετοχή και στα 90 λεπτά]

25/7/2013, Europa League, Γ’ Προκριματικός Γύρος, Β’ Αγώνας: Λίνφιλντ – Skoda Ξάνθη 1-2  [συμμετοχή και στα 120 λεπτά, κανονική διάρκεια και παράταση]

1/8/2013, Europa League, Δ’ Προκριματικός Γύρος, Α’ Αγώνας: Skoda Ξάνθη – Σταντάρ Λιέγης 1-2 [ συμμετοχή στα πρώτα 56 λεπτά, αντικαταστάθηκε από τον Ντε Γκουσμαν]

8/8/2013, Europa League, Δ’ Προκριματικός Γύρος, Β’ Αγώνας: Σταντάρ Λιέγης – Skoda Ξάνθη 2-1 [συμμετοχή από το 58ο λεπτό οπότε αντικατέστησε τον Παΐτο]

26/7/2016, Europa League, Δ’ Προκριματικός Γύρος, Α’ Αγώνας: Σεντ Ετιέν – ΑΕΚ 0-0 [συμμετοχή στα πρώτα 83 λεπτά οπότε αντικαταστάθηκε από τον Πλατέλλα]

4/8/2016, Europa League, Δ’ Προκριματικός Γύρος, Β’ Αγώνας: ΑΕΚ – Σεντ Ετιέν 0-1 [συμμετοχή και στα 90 λεπτά του αγώνα]

25/7/2017, Champions League, Β’ Προκριματικός Γύρος, Α’ Αγώνας: ΑΕΚ – ΤΣΣΚΑ Μόσχας 0-2 [συμμετοχή και στα 90 λεπτά του αγώνα]

4/8/2017, Champions League, Β’ Προκριματικός Γύρος, Β’ Αγώνας: ΤΣΣΚΑ Μόσχας – ΑΕΚ 1-0 [συμμετοχή και στα 90 λεπτά του αγώνα]

17/8/2017, Europa League, Πλέι οφ, Α’ Αγώνας: Κλαμπ Μπριζ – ΑΕΚ 0-0 [συμμετοχή στα πρώτα 73 λεπτά του αγώνα, αντικαταστάθηκε από τον Γιόχανσον]

24/8/2017, Europa League, Πλέι οφ, Β’ Αγώνας: ΑΕΚ – Κλαμπ Μπριζ 3-0 [συμμετοχή και στα 90 λεπτά του αγώνα]

14/9/2017, Europa League, Φάση Ομίλων, 1η αγωνιστική: Ριέκα – ΑΕΚ 1-2 [συμμετοχή και στα 90 λεπτά του αγώνα, 1ο γκολ σε ευρωπαϊκή διοργάνωση]