Ιστορική πρόκριση για τον Πανθρακικό

Ιστορικές στιγμές για τον Πανθρακικό που επικράτησε και στον επαναληπτικό της Βέροιας με το ίδιο σκορ 1-0 και εξασφάλισε για πρώτη φορά στην ιστορία του την πρόκριση στα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας.

Η ομάδα από την Κομοτηνή πήρε το προβάδισμα στο πρώτο ημίχρονο με τον Σαρακατσάνο (39′), κρατώντας το εύκολα στην επανάληψη.

Η ομάδα του Παύλου Δερμιτζάκη είχε την ουσία στο ματς με γκολ και ευκαιρίες με τους φιλοξενούμενους να κρατάνε την μπάλα (57% κατοχή) χωρίς όμως να μπορούν να απειλήσουν.

Αντίπαλος του Πανθρακικού στους διπλούς ημιτελικούς θα είναι η ομάδα που θα προκριθεί από το ζευγάρι Ολυμπιακός-ΠΑΣ Γιάννινα. Πρώτο παιχνίδι στις 17 Απριλίου, με τη ρεβάνς στην Κομοτηνή στις 27 του ίδιου μήνα.

Στο 1ο ημίχρονο η Βέροια προσπάθησε να αιφνιδιάσει στο ξεκίνημα τον Πανθρακικό, αλλά ο Κουτσόπουλος βγήκε έγκαιρα στο 6′ και πρόλαβε τον Μοκάκε. Οι γηπεδούχοι απάντησαν στις ευκαιρίες με τον Μπαϊκαρά στο 12′, ο οποίος από καλή θέση στην περιοχή σούταρε άουτ.

Στα επόμενα λεπτά οι παίκτες της Βέροιας είχαν τον έλεγχο χωρίς ωστόσο να απειλήσουν την αντίπαλη εστία. Κάτι που έκανε ο Πανθρακικός στο 30ο λεπτό με το γυριστό σουτ του Σαρακατσάνου που έφυγε μόλις άουτ. Ο ίδιος παίκτης όμως δεν αστόχησε στο 39′. Ο Τζάνης έκανε την κοντινή προβολή, ο Καντιμοίρης απέκρουσε αλλά ο Σαρακατσάνος πήρε το ριμπάουντ και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0.

Στην επανάληψη ο Πανθρακικός ξεκίνησε με μεγάλη ευκαιρία και συγκεκριμένα στο 55′ Μπαϊκαρά, Τζάνης και Κάστσελαν άλλαξαν ωραία την μπάλα, ο Χρήστου έγινε ο τελικός αποδέκτης, αλλά ο Καντιμοίρης απέκρουσε το σουτ που δοκίμασε. Ενώ στο 59′ ο Τζανής με ωραία ατομική ενέργεια βγήκε τετ-α-τετ με τον αντίπαλο πορτιέρο που τον ανέτρεψε, αλλά ο διαιτητής δεν έδωσε λανθασμένα το πέναλτι.

Στο τελευταίο μισάωρο ο ρυθμός του αγώνα έπεσε αισθητά και ο Πανθρακικός κράτησε εύκολα τη νίκη, παίρνοντας το εισιτήριο για τα ημιτελικά.

ΠΑΝΘΡΑΚΙΚΟΣ (Παύλος Δερμιτζάκης): Κουτσόπουλος, Σκλιοπίδης (Κοντογουλίδης 77′), Σαρακατσάνος, Σερφά, Χρήστου, Μακρυδημήτρης, Κάστσελαν, Μπαϊκαρά, Μουνάφο, Μίνγκα (Λουσέρο 53′), Τζάνης (Γωνιάδης 88′).

ΒΕΡΟΙΑ (Δημήτρης Καλαϊτζίδης): Καντιμοίρης, Μπερτέν, Ρεάνο, Μπάρμπας, Τζημογιάννης, Κάρλος, Καλτσάς (Γεωργιάδης 75′), Παυλίδης (Γεωργέας 79′), Γκιγέρμο, Μοκάκε, Μάνος (Ιωάννου 66′).