Υπερηφάνεια για τους εφήβους της Ξάνθης! Λύγισαν στα πέναλτι από τον Αστέρα Τρίπολης που προκρίθηκε στον τελικό

Προηγήθηκαν με το γκολ του Δουλγέρη, δέχτηκαν το γκολ της ισοφάρισης και οδηγήθηκαν στην παράταση και στα πέναλτι οι έφηβοι της Ξάνθης εναντίον του Αστέρα Τρίπολης. Εκεί γνώρισαν την ήττα, αφού μετά από 7 πέναλτι για κάθε ομάδα οι γηπεδούχοι επικράτησαν με 6-5 και προκρίθηκαν στον τελικό του φαϊναλ φορ του πρωταθλήματος Κ17 της Super League.

Μετά από μια άκρως επιτυχημένη πορεία καθ’όλη τη διάρκεια της φετινής σεζόν, οι έφηβοι της Ξάνθης έφτασαν στο φαϊναλ φορ του πρωταθλήματος Κ17 της Super League. Εκεί αντιμετώπισαν στον πρώτο ημιτελικό τον Αστέρα Τρίπολης, και αν και προηγήθηκαν στο 57′ με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Κώστα Δουλγέρη, τελικά ισοφαρίστηκαν και το ματς οδηγήθηκε στην «ρώσικη ρουλέτα», την ψυχοφθόρα διαδικασία των πέναλτι. Εκεί παρά το γεγονός πως πήραν το προβάδισμα, όταν ο Ρούνης αστόχησε, μόλις στο δεύτερο πέναλτι του Αστέρα, τελικά έχασαν και αυτοί δύο πέναλτι, ένα με τον Δημήτρη Μελιόπουλο και ένα με τον Κώστα Ζουρνατζίδη και γνώρισαν την ήττα με 6-5.

Το πρώτο ημίχρονο δεν είχε καλό ρυθμό, και οι δυο ομάδες δεν πατούσαν εύκολα περιοχή, με τους γηπεδούχους να είναι λίγο καλύτεροι και να απειλούν κυρίως με τον Μαρίνο στο 6′ και στο 11′, αλλά και με τον Τζίμα να χάνει ένα τετ α τετ με τον Ζουρνατζίδη στο 18ο λεπτό. Από την άλλη ο ΑΟ Ξάνθης απείλησε με τη σειρά του στο 20′ και στο 32′. Αρχικά με ένα σουτ του Μελιόπουλου, που αποκρούστηκε όμως από τον Τσιμόπουλο, και εν συνεχεία, με ένα δυατό σουτ του Οκάν Σουλεϊμάν, μετά από σέντρα του Κώστα Δουλγέρη, που απέκρουσε όμως εντυπωσιακά ο Τσιμόπουλος.

Στην επανάληψη η ομάδα της Ξάνθης, μπήκε σαφώς πιο αποφασισμένη να τελειώσει το θέμα πρόκριση, και το ανεβασμένο ηθικό της έδωσε την ευκαιρία σε μια κόντρα επίθεση που βγήκε στο 56′ να κερδίσει πέναλτι σε ανατροπή του Οκάν Σουλεϊμάν, από τον Τσιμόπουλο, το οποίο και εκτέλεσε ο Κώστας Δουλγέρης για να βάλει σε θέση οδηγού την ομάδα του. Αμέσως μετά το γκολ οι γηπεδούχοι πίεσαν ασφυκτικά την Ξάνθη, με τους Θρακιώτες όμως να ανταποκρίνονται σωστά και με πρωταγωνιστή τον… μοιραίο τελικά του παιχνιδιού, Κώστα Ζουρνατζίδη, να κρατούν το 0-1. Παρ’όλα αυτά οι έφηβοι του Αστέρα Τρίπολης βρήκαν τρόπο να παραβιάσουν την εστία της Ξάνθης στο 81ο λεπτό, με την καρφωτή κεφαλιά του Κανελλόπουλου, και να στείλουν το παιχνίδι στην παράταση και τελικά στα πέναλτι, με την συνέχεια να είναι γνωστή. Η Ξάνθη πήρε προβάδισμα, όμως δεν το εκμεταλλεύθηκε σωστά και τελικά γνώρισε την ήττα με 6-5.

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Κώστας Μπεντεβής): Τσιμόπουλος, Χριστόπουλος, Ζορμπάς (59’ Ντίντε), Φωτόπουλος, Τζέκος, Γλέζος, Μαρίνος, Τζίμας (74’ Διαμαντόπουλος), Κάρδαρης (60΄Κωτσόπουλος), Κανελλόπουλος (115’ Μαχαίρας), Αντζουλάς.

ΑΟ ΞΑΝΘΗ (Κώστας Μπεδρελής): Ζουρνατζίδης, Τριανταφύλλου (91’ Τσιτσεκίδης), Λεωντσάκος, Θεοφυλάκης, Τενεκές, Μελιόπουλος, Γκατζόγιας (93’ Κιολεΐδης), Θυμιάνης, Ιωάννου, Δουλγέρης (71’ Γράβας), Σουλεϊμάν (90’ Σπυριδωνίδης 105’ Κιούπης).

ΘΥΜΗΘΕΙΤΕ ΜΕ ΕΝΑ ΚΛΙΚ ΕΔΩ ΤΗ LIVE ΜΕΤΑΔΟΣΗ ΤΟΥ ΗΜΙΤΕΛΙΚΟΥ ΤΗΣ ΞΑΝΘΗΣ ΜΕ ΤΟΝ ΑΣΤΕΡΑ ΤΡΙΠΟΛΗΣ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΟ THRAKISPORTS