Η προϊστορία του αγώνων του Απόλλωνα με τον Πανθρακικό

Ανταπόκριση από Κομοτηνή: Δημήτρης Μπακιρτζής

–  Μικρή είναι η προϊστορία των αγώνων ανάμεσα σε Πανθρακικό και Απόλλων Σμύρνης με χαρακτηριστικό ότι όλες οι συναντήσεις έχουν λάβει από το 2010 και μετά για το κύπελλο Ελλάδος.

Η αρχή πραγματοποιήθηκε στις 16 Σεπτεμβρίου 2010 με τον Πανθρακικό να αντιμετωπίζει στην Ριζούπολη τον Απόλλωνα Σμύρνης για την Β΄ φάση του κυπέλλου και να παίρνει την πρόκριση στην παράταση με σκορ 1-3.

Οι γηπεδούχοι είχαν προηγηθεί με τον Κύργια στο 51ο λεπτό μετά από εκτέλεση κόρνερ του Καραδεμέτρο για να ισοφαρίσει ο Βλάσης Καζάκης στο 83ο λεπτό. Στην παράταση η ομάδα του Κώστα Βασιλακάκη καθάρισε την υπόθεση πρόκριση μέσα σε 3 λεπτά πετυχαίνονται 2 τέρματα με τους Σουλτανίδη και Καζάκη.

Την επόμενη χρονιά οι ομάδες έδωσαν και πάλι ραντεβού για το κύπελλο Ελλάδος με το συγκρότημα του Σάββα Παντελίδη να παίρνει την πρόκριση με 2 τέρματα του Νίκου Σουλτανίδη στο 11ο και 51ο λεπτό της αναμέτρησης.

Ο Πανθρακικός είχε αγωνιστεί με τους Σικαλιά, Μπουτζίκο, Βλάχο (83’ Γωνιάδης), Βαγγελόπουλο, Σαρακατσάνο, Μουνάφο, Ρεκλείτη, Μπαϊκαρά (74’ Κοντογουλίδης), Σκλιοπίδη, Ουέλιγκτον (62’ Μίνγκας), Σουλτανίδη.

Στην τελευταία συνάντηση των ομάδων στην έδρα του Απόλλωνα οι ομάδες αναδείχθηκαν ισόπαλες με 1-1 με τους γηπεδούχους να παίρνουν το προβάδισμα στο 77ολεπτό με τον Τσιλιγκίρη και τους φιλοξενούμενους να ισοφαρίζουν με τέρμα του Βαγγέλη Κοντογουλίδη.

Όσον αφορά ποδοσφαιριστές που έχουν φορέσει τις φανέλες και των δυο ομάδων, όπως επισημαίνει και η ΠΑΕ Πανθρακικός στην επίσημη ιστοσελίδα της, με μια πρώτη ματιά υπάρχουν 5 παίχτες χωρίς να αποκλείεται να υπάρχουν και άλλοι στις δεκαετίες ’60 και ’70. Σίγουρα είναι οι Γουμάγιας, Ιασωνίδης, Ντιαλό, Μίνγκας και Σαρακατσάνος.

Δείτε βίντεο με τα τέρματα από την πρώτη και την τελευταία συνάντηση των ομάδων…