Η προϊστορία των αγώνων Ξάνθης – Ολ. Βόλου από το 1969 μέχρι σήμερα!

Ανταπόκριση από την Ξάνθη : Νεκτάριος Αμποβιανίδης

– Μπορεί τα τελευταία χρόνια να μην βρίσκονται συχνά, μια και η Ξάνθη εδώ και 25 χρόνια είναι συνεχώς στην μεγάλη κατηγορία, ενώ οι Βολιώτες μετρούν μόλις 2 παρουσίες, ωστόσο η προϊστορία των δύο αντιπάλων του μπαράζ του «Κλ. Βικελίδης» είναι μακρά και αρκετά εντυπωσιακή.

Όπως προκύπτει από την έρευνα που έκανε το ThrakiSportS, από το 1967 που συγχωνεύτηκαν Ασπίδα και Ορφέας Ξάνθης και δημιουργήθηκε ο ΑΟΞ, ο ξανθιώτικος σύλλογος βρέθηκε αντίπαλος με τον Ολυμπιακό Βόλου συνολικά σε 33 ματς με την ομάδα της Θράκης να μετρά 9 νίκες, 8 ισοπαλίες και 16 ήττες  σε σύνολο τεσσάρων διοργανώσεων!

Βλέπετε από την πρώτη μάχη του ΑΟΞ με τον Ολυμπιακό Βόλου την περίοδο 1968-1969 στο πρωτάθλημα της Β’ Εθνικής κατηγορίας, και της νίκες μέσα – έξω για τους Βολιώτες που μόλις είχαν πέσει από την Α’ Εθνική οι δύο ομάδες έχουν βρεθεί αντιμέτωπες σε ακόμη τρείς διοργανώσεις, στην Γ΄ Εθνική την περίοδο  85’-86’ οπού η Ξάνθη κερδίζει εντός και φέρνει ισοπαλία στον Βόλο και κατακτά την πρώτη θέση στην κατηγορία σε ισοβαθμία με τους Βολιώτες! Στην Α’ Εθνική το 89’-90’ με την κάθε ομάδα να κερδίζει στην έδρα της, και μετέπειτα στην Super League την περίοδο 2010-2011  με της δύο ομάδες επίσης να κερδίζουν στην έδρα τους. Ενώ έχουν βρεθεί και μία φορά στο Κύπελλο, όταν το 2010 στα πλαίσια του 5ου γύρου η Ξάνθη υποδέχτηκε τον Ολυμπιακό και κέρδισε με 2-0 με τέρματα των Μαρσελίνιο και Μπούγκα και πήρε την πρόκριση.

Η ομάδα της Ξάνθης ως γηπεδούχος απέναντι στον Ολυμπιακό Βόλου μετρά 8 νίκες, 4 ισοπαλίες ενώ 5 ματς τα κέρδισαν οι φιλοξενούμενοι με τα τέρματα να είναι μοιρασμένα 18-18. Πο την άλλη οι Θρακιώτες έχουν πολύ κακή παράδοση στον Βόλο οπού μετρούν 1 νίκη με 1-2 την περίοδο 83’-84’, 4 ισοπαλίες και 11 ήττες με τα τέρματα να είναι7-30 υπέρ των Βολιωτών.

Πάντως να σημειώσουμε πως πριν την ίδρυση του ΑΟΞ ο Ολυμπιακό Βόλου ήρθε αντιμέτωπος και με την Ασπίδα Ξάνθης την περίοδο 1965-1966, οπού η ομάδα της Ξάνθης επικράτησε εντός με 3-1 ενώ οι Βολιώτες κέρδισαν με 2-0 το ματς του Βόλου.