Η Μελίνα σχολιάζει το μενού της 21ης αγωνιστικής: Ο σεισμός, το come back, το άγαλμα και οι Θρακιώτικες γκολάρες…

Ανταπόκριση από την Αθήνα: Μελίνα Ντισλιάν

–  Τέλος λοιπόν και με την 21η αγωνιστική. Τι θα έχουμε να θυμόμαστε από αυτήν; Γκρίνιες για τη διαιτησία….. γκρίνιες για τη διαιτησία…… Αααα!!! Και γκρίνιες για τη διαιτησία. Εντάξει, υπήρξαν και κάποια ενδιαφέροντα ματς, με διακυμάνσεις στο σκορ και πολλά γκολ που σημειώθηκαν σε λίγα μόλις λεπτά, ωστόσο η διαιτησία είχε την τιμητική της και κυριάρχησε στο… μενού της 21ης ημέρας.

Σήμερα λέω να ξεκινήσω λίγο ανάποδα το σχολιασμό της αγωνιστικής. Αντί λοιπόν να αρχίσω με τα παιχνίδια του Σαββάτου, θέλω να ξεκινήσω με αυτά της Κυριακής και πιο συγκεκριμένα με το παιχνίδι του Άρη στη Λιβαδειά. Τι και αν έγινε ολόκληρος σεισμός στην Κεφαλονιά και ο Λουκάς Βύντρα σκόραρε για δεύτερη συνεχόμενη φορά στο ισπανικό πρωτάθλημα…..  ο Άρης ακόμα δεν κατάφερε να πάρει κάποια νίκη. Αν και προηγήθηκε με 2-0 του Λεβαδειακού και στο 82΄ αύξησε τη διαφορά κάνοντας το 3-1, στα τελευταία οχτώ λεπτά του αγώνα ήρθαν τα πάνω κάτω. Ένα δεύτερο γκολ του Κώτσιου στο 84΄, ένα ακόμα γκολ του Ιντζίδη στο 86΄ και ένα τέρμα – τελειωτικό χτύπημα στις καθυστερήσεις από τον Βαρέλα, έστειλαν ξανά τον Άρη στα Τάρταρα. Δε θέλω να ξέρω τι θα γινόταν αν το ματς αυτό είχε διεξαχθεί στη Θεσσαλονίκη. Αμφιβάλω αν θα τελείωνε ποτέ του…. Πραγματικά, λες και έχει πέσει κατάρα πάνω σε αυτή την ομάδα και όλο το σύμπαν συνωμοτεί εναντίον της…. Αν και ο Σούλης Παπαδόπουλος επιμένει πως μάλλον οι διαιτητές συνωμοτούν εναντίον τους….

Κάτι ανάλογο πάντως για το σύμπαν, θα πρέπει να σκέφτονται και στα Γιάννινα, αφού η ομάδα είτε με τον Τσιώλη είτε χωρίς, δεν μπορεί να σταυρώσει τρίποντο. Τελευταία ομάδα που στέρησε βαθμούς από τον ΠΑΣ ήταν ο Ατρόμητος, με τον Δημήτρη Παπαδόπουλο να σκοράρει και να διατηρεί μόνους τρίτους στη βαθμολογία τους Περιστεριώτες. Είπαμε, εργολαβία την έχουν πάρει αυτή τη θέση οι παίκτες του Παράσχου, από την αρχή της σεζόν. Τώρα θα αλλάξουν συνήθειες;

Πάντως στον ΠΑΟΚ φαίνεται να αλλάζουν σιγά – σιγά τις συνήθειές τους και από εκεί που είχαν συνηθίσει να σκοράρουν στα τελευταία λεπτά του αγώνα και να παίρνουν το τρίποντο μέσα από τα χέρια του αντιπάλου, άρχισαν να σκοράρουν πλέον από το πρώτο λεπτό. Και όταν λέμε από το πρώτο λεπτό, εννοούμε από το πρώτο! 1-0 ο Ολίσε στο 1΄…  2-0 ο Μαντούρο στο 5΄…..  3-0 ο Σαλπιγγίδης στο 13΄. Από εκείνο το σημείο και μετά τα πράγματα ήταν κάτι παραπάνω από εύκολα για τον Στέφενς και τους παίκτες του. Το τελικό 4-1 ήταν ένα αποτέλεσμα μάλλον φυσιολογικό.

Τα βήματα του κυριακάτικου ΠΑΟΚ φαίνεται πως ζήλεψε και ο Πανθρακικός, ο οποίος όχι μόνο επικράτησε του Πανιωνίου με το ίδιο σκορ στην Κομοτηνή, αλλά πέτυχε τα τρία από τα τέσσερα γκολ σε διάστημα δέκα λεπτών!!! Ωστόσο αυτό που μου έμεινε πιο πολύ στο μυαλό από το παιχνίδι αυτό (πέρα από την απίστευτη φωτο του σαλεπιτζή Ρετζέπ), δεν είναι οι εκπληκτικές γκολάρες των Τζάνη και Χασομέρη (εντάξει και τα γκολ των Ντε Σόουζα και Κοραντίνι ήταν συμπαθητικά), αλλά η αντίδραση του Γιάννη Ανέστη στα δύο από τα τέσσερα γκολ που δέχτηκε. Ά-Γ-Α-Λ-Μ-Α….. Εντάξει βρε Γιάννη, είπαμε υπέγραψες στην ΑΕΚ, ανέβηκαν στα ύψη οι μετοχές σου από τις μόλις 8 συμμετοχές σου με τη φανέλα του Πανιωνίου, αλλά όχι και έτσι….. Θα βλέπουν στην ΑΕΚ αυτές τις αποδόσεις σου και θα τραβάνε τα μαλλιά τους. Έλα να συνέλθουμε λίγο…..

Αυτή η ατάκα τι μου θύμισε τώρα….. έλα να συνέλθουμε λίγο…..  τον Πλατανιά. Αυτή πρέπει να είναι η ατάκα που ακούγεται πιο συχνά από οποιαδήποτε άλλη από το στόμα του Νίκου Αναστόπουλου. Είδε και απόειδε ο καημένος με τη φετινή κατάσταση στην ομάδα του. Όσο και να χτυπιέται τρίποντο δεν έρχεται! Ακόμα και τώρα που έπαιξε ωραίο ποδόσφαιρο και είχε ευκαιρίες απέναντι στον Παναθηναϊκό, δεν μπόρεσε ούτε το βαθμό της ισοπαλίας να πάρει. Αντίθετα οι Πράσινοι έκαναν το 3Χ3 και μπορούμε να πούμε με σιγουριά ότι ο Αναστασίου βλέπει το μέλλον με μεγαλύτερη αισιοδοξία και λιγότερη γκρίνια.

Θα μου πεις με τόση γκρίνια που υπάρχει στον Απόλλωνα και τόσες διαμαρτυρίες, δεν έχει περισσέψει καθόλου για άλλους! Και πως να μην γκρινιάζουν οι άνθρωποι αφού αναγκάστηκαν ακόμα και ανακοινώσεις να βγάλουν και δηλώσεις επίσημες να κάνουν, κατά της διαιτησίας, στον αγώνα τους με την Καλλονή. Όχι μόνο έμειναν από το 13΄με παίκτη λιγότερο, αλλά τους στερήθηκε και πέναλτι σε ανατροπή πρώτα του Παντελιάδη και στη συνέχεια του Αργυρόπουλου. Έξαλλοι σου λένε ήταν στη Ριζούπολη μετά το ματς στο ΟΑΚΑ. Ακούνε το όνομα του Σπάθα και βγάζουν σπίθες. Ωστόσο γκρίνια υπήρξε και από τη μεριά των….. Καλλονών. Αν δεν μπορούμε να κερδίσουμε μία ομάδα που παίζει από το 13΄ με παίκτη λιγότερο, ας πάμε σπίτια μας. Έχουν εδώ που τα λέμε ένα δίκιο….. Ωστόσο το 0-0 δεν αλλάζει.

Με το ίδιο σκορ έληξε και ην αναμέτρηση του Αστέρα Τρίπολης με τον ΟΦΗ και για να είμαι ειλικρινής δεν το περίμενα. Έστω ένα-δύο γκολ περίμενα να σημειωθούν. Θεωρητικά αυτό χαρακτηρίστηκε ως το πιο ήρεμο και αδιάφορο ματς της αγωνιστικής, αφού ούτε φασαρίες υπήρξαν, ούτε αμφισβητούμενες φάσεις, ούτε όμως και αποβολές. Το δοκάρι του Σανκαρέ, ήταν η μοναδική στιγμή που ο κόσμος λίγο ξύπνησε στις κερκίδες και ένιωσε ότι βρίσκεται σε γήπεδο. Κατά τα άλλα η θερμοκρασία δεν ανέβηκε ιδιαίτερα στην Τρίπολη….

Κάτι ανάλογο έγινε και στη Ξάνθη. Όσοι περίμεναν στραβοπάτημα του Ολυμπιακού στα Πηγάδια και πίεση της Ξάνθης και σασπένς μέχρι το τελευταίο λεπτό και γκολ και από τις δύο πλευρές, μάλλον έμειναν με την όρεξη. Με συνοπτικές διαδικασίες ο Ολυμπιακός συνέχισε το εκτός έδρας αήττητο σερί του, πήρε το τρίποντο με 2-0 και η Skodaυποχώρησε στη δέκατη θέση της βαθμολογίας.

Τέλος στο σημερινό μας hotσχολιασμό, θα δώσουμε με το τελευταίο ματς που διεξήχθη χθες στην Κρήτη και έριξε την αυλαία της 21ης αγωνιστικής. Αναφέρομαι στον αγώνα του Εργοτέλη με τον Παναιτωλικό, εκεί όπου το ντεμπούτο του Μαρίνου Ουζουνίδη κάθε άλλο παρά θετικό ήταν. Οι παίκτες του Μάκη Χάβου σαν κύριοι πήγαν στο Παγκρήτιο, πήραν την πρώτη εκτός έδρας νίκη τους στο πρωτάθλημα (1-0 με γκολ του Καμαρά) και έδειξαν πως ο τίτλος της ομάδας με το πιο εντυπωσιακό comebackτους ανήκει δικαιωματικά. Και έζησαν αυτοί καλά και εμείς καλύτερα!!!!