ΕΠΣ Θράκης: Η Κ17 του Πανθρακικού νικήτρια στο “Rodopi Cup” της ΑΕ Κομοτηνής

Ανταπόκριση από την Κομοτηνή: Δημήτρης Μπακιρτζής

– Η ομάδα Κ17 του Πανθρακικού ήταν η νικήτρια στο πρώτο τουρνουά ποδοσφαίρου, που διοργάνωσε το ποδοσφαιρικό τμήμα της Αθλητικής Ένωσης Κομοτηνής με την ονομασία “Rodopi Cup”.

Ειδικότερα ο Πανθρακικός επικράτησε με 2-1 στον τελικό που έγινε την Κυριακή στο γήπεδο της Καλλίστης με σκορ 2-1. Αν και η ομάδα του Κώστα Γεμενετζή βρέθηκε πίσω στο σκορ μετά από λάθος της άμυνας και πλασέ του Πετανίδη, κατάφερε να ανατρέψει την εις βάρος της κατάσταση πριν ολοκληρωθεί το πρώτο μέρος και με τέρματα των Κοσμίδη και Σαραντίδη διαμορφώθηκε στο ημίχρονο το 2-1 που έμελλε να είναι και το τελικό αποτέλεσμα.

Μια ημέρα νωρίτερα, η Κ17 του Πανθρακικού νίκησε 5-1 στα ημιτελικά της Α.Ε. Κομοτηνής. Εκεί οι πράσινοι προηγήθηκαν με 0-3 στο πρώτο μέρος με τέρματα των Κοσμίδη (2) και Ξενοδοχίδη. Η ΑΕΚ μείωσε στο ξεκίνημα της επανάληψης με τον Γρηγοριάδη, έχασε πέναλτι με τον Πετμεζά αλλά δέχθηκε άλλα δύο τέρματα στο τέλος με τους Ηλία Ξενοδοχίδη και Σαραντίδη.

Στον άλλο ημιτελικό, Ορφέας Ξυλαγανής και Νέα Καλλίστη αναδείχθηκαν ισόπαλες, με αποτέλεσμα η πρόκριση να κριθεί στην διαδικασία των πέναλτι με τους παίκτες του Ορφέα να αποδεικνύονται πιο εύστοχοι και να επικρατούν με 4-2. Στον μικρό τελικό η ομάδα της ΑΕ Κομοτηνής κατέλαβε την τρίτη θέση, καθώς κέρδισε με 5-1 τον Α.Ο. Καλλίστης με τρία τέρματα του Μολλά, ένα του Χατζηαντωνίου και ένα του Αμαξόπουλου.