Η άμυνα πρόδωσε την Skoda Ξάνθη στην πρεμιέρα στην Βέροια

Αποστολή στη Βέροια: Κώστας Καραγιάννης

– Αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ με δύο τέρματα και παρότι κατάφερε να ισοφαρίσει μέσα σε τρία λεπτά, τελικά η Skoda Ξάνθη δεν κατάφερε να πάρει ούτε τον βαθμό της ισοπαλίας γνωρίζοντας την ήττα με 3-2 από την Βέροια χάρη σε ένα καταπληκτικό τέρμα του Ντουμίτρου, τρία λεπτά μετά την ισοφάριση, για το οποίο όμως υπάρχει σαφέστατη ευθύνη στην αμυντική λειτουργία της ομάδας.

Πέρα από αυτό όμως, τα πολλά κενά στην άμυνα της Ξάνθης στα πρώτα 50 λεπτά ήταν αυτά που σε μεγάλο βαθμό έκριναν το παιχνίδι. Αν και ξεκίνησε καλά στα πρώτα λεπτά, μετά το 30′ η Skoda Ξάνθη οπισθοχώρησε και έδωσε χώρο στην Βέροια, η οποία άρχισε να κάνει το παιχνίδι της και να είναι ιδιαίτερα επικίνδυνη μπροστά. Η Ξάνθη έδειχνε να έχει μεγάλο πρόβλημα στα στημένα και κάθε φάουλ και κόρνερ της Βέροιας εγκυμονούσε κινδύνους για την εστία του Κυριακίδη, ο οποίος όπου χρειάστηκε, αποσόβησε τον κίνδυνο.

Μέχρι το 41′. Τότε η Βέροια κατάφερε να ανοίξει το σκορ. Ύστερα από εκτέλεση φάουλ και κακό διώξιμο της άμυνας της Ξάνθης, η μπάλα στρώθηκε έξω από την περιοχή στον Βεργώνη, ο οποίος με δυνατο αριστερό συρτό σουτ νίκησε τον Κυριακίδη και έκανε το 1-0.

Το δεύτερο ημίχρονο άρχισε με τους χειρότερους οιωνούς για την Ξάνθη, αφού μόλις στο 49′ έγινε το 2-0. Ύστερα από φάουλ που έγινε στη μεσαία γραμμή και εκτελέστηκε γρήγορα, η μπάλα βρέθηκε στην δεξιά πλευρά στον Καλτσά, ο οποίος πέρασε Γουάλας και Λουσέρο, έκανε παράλληλη συρτή μπαλιά στο δεύτερο δοκάρι και ο Μπεν αμαρκάριστος με αριστερό σουτ με τη μία έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Κυριακίδη.

Οι γρήγορες αλλαγές του Σάκη Τσιώλη έδωσαν άλλη πνοή στην Ξάνθη, η οποία από το 55′ και μετά σταδιακά άρχισε να ανεβαίνει και να δημιουργεί ευκαιρίες. Σε μία από αυτές στο 77′ ο Ομπόντο, που πέρασε στον αγωνιστικό χώρο 8 λεπτά νωρίτερα, έστειλε με ωραίο σουτ την μπάλα στα δίχτυα του Καντιμοίρη και έδωσε ενδιαφέρον στο παιχνίδι. Τρία λεπτά αργότερα η ομάδα της Skoda Ξάνθη κατάφερε να φέρει το παιχνίδι στα ίσια. Μετά από λάθος της άμυνας της Βέροιας και του Χασελμάινκ, ο Ράνος θα ανατραπεί από τον ίδιο, με τον διαιτητή Παπαπέτρου να δίνει κατευθείαν την άσπρη βούλα. Ο Λουσέρο ανέλαβε να εκτελέσει το πέναλτι και ισοφάρισε σε 2-2.

Και εκεί που όλα έδειχναν ότι η Ξάνθη θα έπαιρνε κάτι από το παιχνίδι, ήρθε η ψυχρολουσία τρία λεπτά μετά την ισοφάριση. Μετά από ωραία αντεπίθεση της Βέροιας ο Καλτσάς έδωσε τον Μπεν που μπήκε στη μεγάλη περιοχή από τα αριστερά, έκανε την σέντρα στην απέναντι πλευρά στον δανεικό από τη Νάπολι Ντουμίτρου, που με εκπληκτικό σουτ στην κίνηση και αφού έσκασε και η μπάλα κάτω έστειλε την μπάλα στην απέναντι γωνία του Κυριακίδη και έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στη Βέροια.

Στο 85 ο Καπετάνος ισοφάρισε αν και σε κανονική θέση, μόνος του απέναντι στο τέρμα σε 3-3, όμως το γκόλ ακυρώθηκε, καθώς νωρίτερα είχε σφυριχτει σωστά οφσάιντ στον Σολτάνι, αν και δεν ακούμπησε την μπάλα (επηρέαζε τη φάση). Το σφύριγμα του αγώνα βρήκε τη Ξάνθη ηττημένη για 8η φορά σε 11 αναμετρήσεις στη Βέροια, και θα προσπαθήσει την επόμενη αγωνιστική στη Ξάνθη στο μάτς με τη Κέρκυρα να ρεφάρει αυτή την ήττα.

ΒΕΡΟΙΑ (Γκρανέρο): Καντιμοίρης, Μαλόν, Καλί, Βέρτζος, Αμαραντίδης (86′ Καταλά) – Βεργώνης, Βάσκες – Καλτσάς, Μπεν, Παυλίδης (70′ Χασελμπάινκ) – Κάμπορα (65′ Ντουμίτρου)

ΞΑΝΘΗ (Τσιώλης): Κυριακίδης, Μπέρτος, Καρυπίδης, Γούτας, Γουάλας – Φλίσκας (55′ Ράνος), Βασιλακάκης (46′ Παπαστεριανός), Λουσέρο – Σολτάνι, Ρενάν (69′ Ομπόντο), Καπετάνος

ΘΥΜΗΘΕΙΤΕ ΤΟ LIVE ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ ΟΠΩΣ ΜΕΤΑΔΟΘΗΚΕ ΑΠΟ ΤΟ THRAKISPORTS ΜΕ ΕΝΑ ΚΛΙΚ ΕΔΩ

ΔΕΙΤΕ ΤΑ ΓΚΟΛ ΚΑ ΤΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΦΑΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΑ ΕΠΙΣΗΜΑ ΣΤΙΜΓΙΟΤΥΠΑ ΤΗΣ NOVA ΜΕ ΕΝΑ ΚΛΙΚ ΕΔΩ

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΤΙΣ ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΤΟΥ ΣΑΚΗ ΤΣΙΩΛΗ ΣΤΗΝ ΣΥΝΕΝΤΕΥΞΗ ΤΥΠΟΥ ΜΕΤΑ ΤΟ ΜΑΤΣ ΜΕ ΕΝΑ ΚΛΙΚ ΕΔΩ

ΜΑΘΕΤΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΑΡΟΥΣΙΑ ΤΟΥ ΠΑΠΠΟΥ ΚΑΙ ΤΗΣ ΓΙΑΓΙΑΣ ΤΟΥ ΘΟΔΩΡΗ ΒΑΣΙΛΑΚΑΚΗ ΣΤΟ ΓΗΠΕΔΟ ΜΕ ΕΝΑ ΚΛΙΚ ΕΔΩ