Γύρισε διαφορά 5 πόντων μέσα σε 14 δεύτερα και πήρε μεγάλη νίκη στην Καβάλα ο ΓΑΣ Κομοτηνή!!!

Ανταπόκριση από Κομοτηνή: Γιάννης Παπαδόπουλος

–  Μια πολύ σημαντική εκτός έδρας νίκη πήρε ο ΓΑΣ Κομοτηνή στην Καβάλα, επικρατώντας της Ένωσης Καβάλας με 64-65 αλλά κυρίως ανατρέποντας μέσα σε 14 δευτερόλεπτα μια διαφορά 5 πόντων που είχε δημιουργηθεί υπέρ της καβαλιώτικης ομάδας.

Μισό λεπτό πριν το τέλος του αγώνα, η Ένωση Καβάλας προηγούνταν 64-59 και η νίκη ήταν  πολύ κοντά για τις καβαλιώτισσες. Ο ΓΑΣ έχει την επίθεση. Στα 14 δευτερόλεπτα πριν το τέλος, η Παπαδοπούλου κάνει φάουλ στην Δοκούτση και αποβάλλεται από τον αγώνα και με τεντωμένα τα νεύρα, οι αντιδράσεις είναι τέτοιες, που οι διαιτητές δίνουν αμέσως μετά και τεχνική ποινή στον πάγκο της Καβάλας. Η Δοκούτση δεν αστοχεί, η Σεβδυνίδου το ίδιο. Το σκορ γίνεται 64-63 και η μπάλα ξαναπηγαίνει στον ΓΑΣ. Η έμπειρη Σεβδυνίδου αναλαμβάνει την επίθεση, καθώς χρειάζονται χέρια που να μπορούν να αντέξουν το βάρος της μπάλας, ευστοχεί στα δύο δευτερόλεπτα και έτσι μέσα σε 12 δεύτερα το σκορ γίνεται 64-65. Στον εναπομείναντα χρόνο η Καβάλα κάνει ένα αγχωμένο σουτ και αποχωρεί με κατεβασμένο το κεφάλι.

Όπως διαβάζουμε στο ρεπορτάζ τοω Χρήστου Κρυσταλλίδη στο συνάδελφο KavalaSports, στο πρώτο δεκάλεπτο η Ένωση προηγήθηκε 6-2 στο 3’ αλλά μετά ο ΓΑΣ απέκτησε τον έλεγχο και στα τελευταία 2 λεπτά με σερί 0-8, έκανε το 12-18. Η Σεβδυνίδου είχε ήδη 12 πόντους. Η καβαλιώτικη ομάδα ήταν καλύτερη στο 2ο δεκάλεπτο κι έτσι το ημίχρονο τέλειωσε 27-25.

Ο ΓΑΣ επέστρεψε δριμύτερος και έκανε το σκορ 33-35 αλλά με τη Σεβδυνίδου παροπλισμένη από τη Λύρου που παράλληλα με την άμυνα έβαλε σ’ αυτό το διάστημα 10 πόντους, η Ένωση πέρασε μπροστά 48-43. Η φιλοξενούμενη κρατήθηκε όρθια χάρη στη Μαργαρίτη και την Ψυλλάκη που ήταν οι αποδέκτριες των ασίστ της έμπειρης συμπαίκτριάς τους. Στο 4ο δεκάλεπτο η Ένωση έφτασε μέχρι το +9 (62-53, στο 37’30), κράτησε για άλλα 2 λεπτά και μετά… γράφτηκε ο επίλογος της ιστορίας.

Τα δεκάλεπτα: 12-18, 27-25 (ημίχρονο), 48-43, 64-65 (τελικό αποτέλεσμα)

ΈΝΩΣΗ ΚΑΒΑΛΑΣ (Κωνσταντινίδου): Σιδηροπούλου 8 (2), Τ. Χρυσοστομίδου, Κανταρά 8 (1), Λύρου 15 (2), Μ. Παπαδοπούλου 6, Λάλλα 6, Ζιώγα, Λουπεϊδου 16 (1), Μύζιου 4, Μιχαηλίδου, Παναγιωτίδου 1.

ΓΑΣ ΚΟΜΟΤΗΝΗ (Παπαδόπουλος): Μαργαρίτη 15 (2), Σεβδυνίδου 23, Δαμανάκη 2, Λιούρτα 4, Κεχαγιά 2, Δοκούτση 2, Ψυλλάκη 17.