Γ’ Εθνική: Στέλνει την συμπολίτισσα ΑΕΚ στο τοπικό ο ΓΑΣ με ηχηρό «χαστούκι» στο ντέρμπι της Κομοτηνής

Έχοντας τον έλεγχο στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, ο ΓΑΣ Κομοτηνή νίκησε για δεύτερη φορά φέτος τη συμπολίτισσα ΑΕΚ, αυτή τη φορά με 57-77 και σκαρφάλωσε στην τέταρτη θέση του βαθμολογικού πίνακα, με τους κιτρινόμαυρους να παραμένουν κάτω από τη ζώνη του υποβιβασμού.

Επρόκειτο για ηχηρό «χαστούκι» του ΓΑΣ στην συμπολίτισσα, η οποία μετά από αυτήν την ήττα και δεδομένων των προβλημάτων, εκτιμάται ότι θα χρειαστεί ένα μικρό θαύμα για να μείνει στην κατηγορία. Από την άλλη πλευρά, ο ΓΑΣ πανηγύρισε μια νίκη στο κατάμεστο κλειστό γυμναστήριο Κομοτηνής που μπορεί να τον στείλει στο τέλος της σεζόν στην Β’ Εθνική, ειδικά αν καταφέρει στο μεγάλο παιχνίδι της άλλης Κυριακής να επιστρέψει νικητής από την Θεσσαλονίκη.

Ο ΓΑΣ μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και στα πρώτα τρία λεπτά είχε ήδη προηγηθεί με διψήφια διαφορά (2-12), με την ΑΕ Κομοτηνής να υποπίπτει στο σημείο αυτό σε πολλά λάθη κυρίως στην επίθεση. Μετά το τάιμ άουτ των Μουράτ και ΑΣοτάκη, οι τυπικά γηπεδούχοι μείωσαν σε 6-12, όμως οι παίκτες του ΓΑΣ αντέδρασαν, προηγήθηκαν με ένα γρήγορο σερί 0-5 με 6-17 και διατηρώντας τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό έκλεισαν την πρώτη περίοδο μπροστά με 12-28.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ΑΕ Κομοτηνής με πίεση από την πρώτη πάσα και με την άμυνα να γυρίζει για μεγάλο διάστημα σε ζώνη μείωσε στο πεντάλεπτο σε 24-32, κατάφερε να μειώσει μέχρι και τους 4-5 πόντους, όμως ο ΓΑΣ βρήκε σουτ από την περιφέρεια και έκλεισε το ημίχρονο μπροστά με εννιά πόντους διαφορά.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο ΓΑΣ διατηρούσε προβάδισμα 6-9 πόντων, δείχνοντας να ελέγχει το παιχνίδι. Περίπου τρία λεπτά πριν το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου το σκορ ήταν στο 46-52, όμως ένα γρήγορο σερί 0-9 του ΓΑΣ με τρία συνεχόμενα τρίποντα έφερε το σκορ στο 46-61, με το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με 47-63.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο ΓΑΣ έκανε πέντε λεπτά να σκοράρει, όμως στο ίδιο διάστημα η ΑΕ Κομοτηνής πέτυχε μόλις τέσσερις πόντους. ‘Ετσι η διαφορά παρέμεινε διψήφια (51-65), με τον ΓΑΣ να φορτσάρει στο τέλος και να φτάνει εύκολα στο τελικό 57-77.

Πολυτιμότερος του παιχνιδιού ήταν ο Βασίλης Γιωτόπουλος, ο οποίος πέτυχε 23 πόντους με 6 τρίποντα, ενώ ο ΓΑΣ Κομοτηνή είχε συνολικά 12 επιτυχημένες προσπάθειες έξω από τη γραμμή των 6,75.

Δεκάλεπτα: 12-28, 35-44 (ημίχρονο), 47-63, 57-77 (τελικό αποτέλεσμα)
Διαιτητές: Ντούρας, Μπακάλης