Γ’ Εθνική: Προσπάθησε να κλέψει τη νίκη όμως γνώρισε την πρώτη ήττα στο πρωτάθλημα ο ΓΑΣ

Την πρώτη του ήττα στο πρωτάθλημα γνώρισε ο ΓΑΣ Κομοτηνή, ο οποίος ηττήθηκε με 83-84 από τη Χαλκηδόνα, σε ένα παιχνίδι με διακυμάνσεις και χιτσκοκικό φινάλε. Ο ΓΑΣ βρισκόταν συνεχώς πίσω στο σκορ και με διψήφια διαφορά, προσπάθησε όμως στο τέλος να κλέψει κυριολεκτικά τη νίκη, χωρίς όμως να τα καταφέρει. Καθοριστικός παράγοντας στην εξέλιξη του παιχνιδιού τα πολλά επιθετικά ριμπάουντ των παικτών της Χαλκηδόνας, που είχαν την ευκαιρία για δεύτερες και τρίτες επιθέσεις.

Ο ΓΑΣ ξεκίνησε το παιχνίδι με ένα γρήγορο 4-0, όμως ένα σερί 0-8 από τη Χαλκηδόνα έφερε την ομάδα της Θεσσαλονίκης μπροστά. Η Χαλκηδόνα είχε ήδη από την πρώτη περίοδο διψήφιο αριθμό επιθετικών ριμπάουντ και έχοντας συνεχώς δεύτερες και τρίτες επιθέσεις και με τον Μαραπίδη να πετυχαίνει στο διάστημα αυτό 15 πόντους με 4 τρίποντα, η Χαλκηδόνα έκλεισε την πρώτη περίοδο μπροστά στο σκορ με 20-28. Στην αρχή της δεύτερης περιόδου η Χαλκηδόνα πέρασε για πρώτη φορά μπροστά με διψήφια διαφορά (20-31, 22-33). Ο ΓΑΣ πλησίασε μέχρι και τους 6 πόντους (27-33), όμως τα πολλά επιθετικά ριμπάουντ των παικτών της Χαλκηδόνας και η πολύ κακή άμυνα των παικτών του ΓΑΣ ανέβασε και πάλι τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό (39-54), για να κλείσει το πρώτο ημίχρονο με σκορ 42-56.

Στην τρίτη περίοδο δεν άλλαξε κάτι. Οι παίκτες του ΓΑΣ προσπάθησαν να μειώσουν, όμως τα λάθη συνεχίζονταν και έτσι οι παίκτες της Χαλκηδόνας κρατούσαν εύκολα τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό, με το σκορ στο τέλος της περιόδου να είναι 60-76. Στην τέταρτη περίοδο οι παίκτες του ΓΑΣ πίεσαν σε όλο το γήπεδο, όμως η διαφορά μέχρι και τέσσερα λεπτά πριν το τέλος παρέμενε σε διψήφιο αριθμό (72-82). Από εκείνο το σημείο και μετά οι παίκτες του ΓΑΣ έτρεξαν ένα σερί 11-2 και μείωσαν στον πόντο, 20 δευτερόλεπτα πριν το τέλος, έχοντας και την τελευταία επίθεση δική τους. Όμως οι Καραμπέκης και Λεχούδης αστόχησαν και έτσι η ομάδα της Κομοτηνής γνώρισε την πρώτη της ήττα στο πρωτάθλημα.

Δεκάλεπτα: 20-28, 42-56 (ημίχρονο), 60-76, 83-84 (τελικό αποτέλεσμα)

Διαιτητές: Μπακάλης – Ζαχαριάδης

ΓΑΣ ΚΟΜΟΤΗΝΗ (Ντίνας – Βελή): Αθανασίου, Μιχαηλίδης, Διαμαντίδης, Μπούντας, Λεχούδης 21 (3), Καραμπέκης 25 (1), Μαγκώνης 6 (2), Μπεκρής 23 (5), Καλατζής 6, Πίτατζης, Στασινόπουλος 2, Χαλήλ.

ΧΑΛΚΗΔΟΝΑ (Οκλαλιώτης): Αλεξιάδης, Μαρκίδης 10 (1), Σιδηρόπουλος, Μαραπίδης 33 (6), Δέτσικας 10, Μπατάκος 9, Σεφερίδης 6, Ευαγγελίδης 14 (1), Μακαλέκος 2, Μηντζαρίδης.