Γ’ Εθνική: Προπόνηση με την Αρετσού ενόψει του κομοτηναίικου ντέρμπι με την ΑΕΚ για τον ΓΑΣ

Επιβάλοντας από την αρχή το ρυθμό στο παιχνίδι και παίζοντας καλή άμυνα, ο ΓΑΣ Κομοτηνή δεν δυσκολεύτηκε να κερδίσει την Αρετσού με 74-53 και να διπλασιάσει τις νίκες του στο πρωτάθλημα. Στα χαρακτηριστικά του παιχνιδιού και η επανεμφάνιση του Βελή, δέκα μήνες μετά τον τραυματισμό του στο γόνατο.

Ο ΓΑΣ μπήκε από την αρχή δυνατά στο παιχνίδι, προηγήθηκε με 17-6 και έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο μπροστά στο σκορ με 19-11. Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ομάδα της Κομοτηνής ξεκίνησε με ένα σερί 9-0 και έφερε το σκορ στο 28-11. Η Αρετσού απάντησε με δικό της σερί 0-7, όμως οι παίκτες του ισορρόπησαν γρήγορα και το ημίχρονο τους βρήκε μπροστά με 34-20.gas-aretsou2

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο ΓΑΣ έκανε και πάλι στο ξεκίνημα ένα μεγάλο σερί (12-0) και προηγήθηκε με 46-20. Από εκείνο το σημείο και μετά οι παίκτες του όμως χαλάρωσαν και έδωσαν την ευκαιρία στην Αρετσού να μειώσει σε 55-39, που ήταν και το σκορ της τρίτης περιόδου. Στην τέταρτη περίοδο δεν άλλαξε κάτι και το τελικό 74-53 σφράγισε την πολύ καλή εμφάνιση των παικτών του ΓΑΣ Κομοτηνή.

Δεκάλεπτα: 19-11, 34-20 (ημίχρονο), 55-39, 74-53 (τελικό αποτέλεσμα)
Διαιτητές: Κατρακάρης – Μπακάλης
ΓΑΣ ΚΟΜΟΤΗΝΗ  (Ντίνας): Αθανασίου, Μιχαηλίδης 3 (1), Διαμαντίδης 2, Μπούντας, Λεχούδης 17 (2), Καραμπέκης 13, Μαγκώνης 4, Μπεκρής 12 (2), Καλατζής 13 (3), Βελή, Στασινόπουλος 10, Χαλήλ.
ΑΡΕΤΣΟΥ (Πετρόπουλος): Πετρίδης 11 (1), Οικονόμου, Αποστόλου, Θεοδοσιάδης 5 (1), Μωϋσίδης 4, Ντομόπουλος 9, Στυλιανίδης 14 (1), Σταφυλάς, Αρνίδης, Παντελίδης 3, Καραδήμας, Φώτογλου 6.