Γ’ Εθνική: Προδόθηκε από τα λάθη του και ηττήθηκε από τον Ιωνικό Ιωνίας ο ΓΑΣ Κομοτηνή

Τα λάθη που έκανε στα κρίσιμα σημεία σε άμυνα και επίθεση και τα πολλά εύκολα καλάθια που έχασαν μέσα στη ρακέτα του, στέρησαν από τον ΓΑΣ Κομοτηνή να πανηγυρίσει τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη του στο πρωτάθλημα, καθώς γνώρισε την ήττα με 62-65 από τον Ιωνικό Ιωνίας.

Ο ΓΑΣ ξεκίνησε εντυπωσιακά και μετά το 0-2 της ομάδας της Θεσσαλονίκης, με ένα σερί 17-0 προηγήθηκε με 17-2. Όμως οι βιαστικές και λάθος επιλογές των παικτών της ομάδας της Κομοτηνής στην επίθεση επέτρεψαν στον Ιωνικό με ένα 4-13 να μειώσει σε 21-15, το οποίο ήταν και σκορ πρώτου δεκαλέπτου. Ο Ιωνικός συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και στο δεύτερο δεκάλεπτο και πιέζοντας στην άμυνα κατάφερε να περάσει μπροστά με 27-28 και να κλείσει το ημίχρονο μπροστά με 34-35.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η ομάδα της Θεσσαλονικής διατηρούσε διαφορά 1-3 πόντνω, με τον ΓΑΣ να προσπαθεί να περάσει μπροστά, όμως να κάνει και πάλι πολλά λάθη. Έτσι με το τέλος του δεκαλέπτου ο Ιωνικός προηγήθηκε με 49-53, και στα μέσα του τελευταίου δεκαλέπτου με 51-57. Οι παίκτες του ΓΑΣ στο σημείο εκείνο κλείνοντας την άμυνα και βρίσκοντας λύσεις στην επίθεση κατάφεραν με σερί 11-2 να περάσουν μπροστά με 62-59. Όμως στο σημείο εκείνο τα λάθη των παικτών του ΓΑΣ και οι εύκολοι πόντοι που χάθηκαν κάτω από το καλάθι του Ιωνικού, επέτρεψαν στην ομάδα της Θεσσαλονίκης με ένα 0-6 να κάνει το 62-65 και να πάρει τη νίκη.

Δεκάλεπτα: 21-15, 34-35 (ημίχρονο), 49-53, 62-65 (τελικό αποτέλεσμα)

Διαιτητές: Ντόγκας-Χατζηχαρίσης

ΓΑΣ ΚOMOTHNH (Λεμονίδης): Σαββίδης , Σκεμπής 16, Αθανασίου, Χατζηδημητρίου 4, Καναράς 3 (1), Σιμάκης 13, Καλατζής 8 (2), Καραμπέκης 4, Χαλήλ 14.

ΙΩΝΙΚΟΣ ΙΩΝΙΑΣ (Καραμουσαλίδης): Μητακίδης 4, Παναγιώτου 18(2), Τουβεντσίδης 8 (1), Γκούμας 5 (1), Παπαδόπουλος 8, Κουλαξής 17 (2), Καλογεράτος 5 (1), Κουντές, Γεωργιάδης.