Γ’ Εθνική: Πάλεψε μέχρι το τέλος αλλά λύγισε από τα φάουλ ο ΓΑΣ Κομοτηνή στη Χαλκηδόνα

Στο τέλος λύγισε ο ΓΑΣ Κομοτηνή στη Χαλκηδόνα, γνωρίζοντας την ήττα με 83-69. Η ομάδα της Κομοτηνής ήταν συνεχώς κοντά στο σκορ, απέναντι σε μία ομάδα που είναι στην τέταρτη θέση της βαθμολογίας, όμως στα κρίσιμα τελευταία λεπτά οι άστοχες επιλογές και τα φάουλ ανέβασαν τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό.

Η Χαλκηδόνα είχε το προβάδισμα από την αρχή, όμως ο ΓΑΣ ήταν κοντά και δεν άφηνε την ομάδα της Θεσσαλονίκης να ξεφύγει. Η Χαλκηδόνα προηγήθηκε με 18-13 στο πρώτο δεκάλεπτο και με 37-34 στο ημίχρονο, με την ομάδα της Κομοτηνής να βρίσκει λύσεις στην επίθεση και να είναι κοντά συνεχώς με την ομάδα της Χαλκηδόνας.

Στο τρίτο δεκάλεπτο δεν άλλαξε κάτι με τη Χαλκηδόνα να κλείνει την περίοδο μπροστά με 56-51. Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο ΓΑΣ ήταν πάντα κοντά στο σκορ, όμως στα τελευταία δύο λεπτά της αναμέτρησης τα άστοχα σουτ και τα φάουλ των παικτών της Κομοτηνής για να σταματήσουν το χρόνο έφεραν τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό, με τη Χαλκηδόνα να φτάνει πολύ δύσκολα στο τελικό 83-69.

Δεκάλεπτα: 18-13, 37-34 (ημίχρονο), 56-51, 83-69 (τελικό αποτέλεσμα)

Διαιτητές: Χατζηχαρίσης-Ντόγκας

ΧΑΛΚΗΔΟΝΑ  (Οκλαλιώτης) Τουλούμης 6, Μαρκίδης 14 (1), Σιδηρόπουλος, Μαραπίδης 13 (3), Παπαδόπουλος 2, Λαϊδης 2, Μπατάκος 17, Σεφερίδης, Μακαλέκας, Κοτζαγιάννης 22, Κουλούσιος, Χαρτόπουλος 7 (1).

ΓΑΣ ΚΟΜΟΤΗΝΗ (Λεμονίδης):  Σαββίδης , Καραγιώργος, Σκεμπή 9 (1), Αθανασίου, Χατζηδημητρίου 7 (1), Καναράς 10 (2), Σιμάκης 24 (2), Καλατζής 9 (1), Καραμπέκης 8, Χαλήλ 2.