Γ’ Εθνική: Πάλεψε αλλά ηττήθηκε στο τέλος ο ΓΑΣ Κομοτηνή από τους Ικάρους Σερρών

Σε ένα συγκλονιστικό παιχνίδι ο ΓΑΣ πάλεψε μέχρι το τέλος, όμως ηττήθηκε με 62-71 από τους Ικάρους Σερρών, έχοντας πάντως παράπονα από τη διατησία του Πασχάλη Ζαχαριάδη. Το παιχνίδι ξεκίνησε με 30 λεπτά καθυστέρηση, καθώς ο πρώτος διαιτητής Τρύφωνας Κατρακάρης ενημέρωσε ότι δεν μπορεί να έρθει και ενημερώθηκε η Αντωνία Λάλλα από την Καβάλα, η οποία και πήρε τη θέση του.

Ο ΓΑΣ ξεκίνησε πολύ δυνατά τον αγώνα και βρίσκοντας λύσεις στην επίθεση προηγήθηκε στο πρώτο δεκάλεπτο με 20-13. Στη δεύτερη περίοδο οι Ίκαροι ισορρόπησαν και όχι μόνο ισοφάρισαν αλλά πέρασαν και μπροστά, με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ. Όμως με τρίποντο του Χατζηδημητρίου πίσω από το κέντρο σχεδόν σε νεκρό χρόνο ο ΓΑΣ έκλεισε το ημίχρονο μπροστά με 38-35.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν πραγματικό ντέρμπι, με δυνατές μάχες (όπως φαίνεται και από τη φωτογραφία του Χρόνου) και με τις δύο ομάδες να είναι συνεχώς μαζί και να ολοκληρώνεται με 53-53. Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι Ίκαροι εκμεταλλεύτηκαν την αστοχία και τη νευρικότητα των παικτών του ΓΑΣ, τόσο από τα λάθη, όσο και από κάποια σφυρίγματα. Έτσι περίπου τρία λεπτά πριν το τέλος η ομάδα των Σερρών προηγήθηκε με 57-62, δεχόμενη σε εφτά λεπτά μόλις 5 πόντους από την ομάδα της Κομοτηνής. Ένα λεπτό πριν το τέλος το σκορ ήταν 60-66, όμως οι άστοχες επιθέσεις και τα φάουλ των παικτών του ΓΑΣ που έστελναν τους παίκτες των Ικάρων στις βολές ανέβασαν τη διαφορά και διαμόρφωσαν το σκορ στο τελικό 62-71.

Δεκάλεπτα: 20-13, 38-35 (ημίχρονο), 53-53, 62-71 (τελικό αποτέλεσμα)

Διαιτητές: Ζαχαριάδης, Λάλλα

ΓΑΣ(Λεμονίδης): Σαββίδης 8 (2), Σκεμπής 14, Αθανασίου 8 (2), Χατζηδημητρίου 4 (1), Καναράς 5 (1), Σιμάκης 7, Καλατζής 5 (1), Καραμπέκης 2, Πίτατζης, Χαλήλ 9.

ΙΚΑΡΟΙ ΣΕΡΡΩΝ (Ποργιόπουλος): Γρίψιος 12, Παπαπασχάλης , Γεωργιανός 14 (2), Τράκας 13, Γκούτζιας 9, Σταματόπουλος, Παρχαρίδης 6 (1), Θολιώτης 6, Φώτογλου 11 (1).