Γ Εθνική: Όσα έγιναν στον αγώνα Ιωνικός Ιωνίας – ΓΑΣ Κομοτηνή

Ανταπόκριση από την Κομοτηνή: Γιάννης Παπαδόπουλος

–  Πολύ σημαντική νίκη, με την οποία φαίνεται να διασφαλίζει την τρίτη θέση που οδηγεί σε μπαράζ και να ονειρεύεται την δεύτερη που δίνει την απευθείας άνοδο στην Β’ Εθνική, πέτυχε ο ΓΑΣ Κομοτηνή στα Διαβατά, επί του Ιωνικού Ιωνιας.

Ο ΓΑΣ ξεκίνησε πολύ καλά το παιχνίδι και προηγήθηκε στην αρχή με 2-11. Στην συνέχεια ο Ιωνικός ισορόπησε τον αγώνα, και με όπλο τον αιφνιδιασμό (18 πόντοι στο πρώτο ημίχρονο), αλλά και τον εκνευρισμό και τα λάθη της ομάδας του ΓΑΣ πέρασε μπροστά.

Στο ημίχρονο ο Νεοκλής Λεμονίδης μιλώντας στους παίκτες τους είπε ότι θα πρέπει να ηρεμήσουν και με όπλο την καλή άμυνα να σταματήσουν τους αιφνιδιασμούς. Έτσι και έγινε. Οι παίκτες του ΓΑΣ εμφανίστηκαν σοβαροί στο δεύτερο ημίχρονο, ισοφάρισαν το παιχνίδι γρήγορα και από την ώρα που πέρασαν μπροστά δεν ξανακοίταξαν πίσω.

Μετά το τέλος του αγώνα, ο Νεοκλής Λεμονίδης αφιέρωσε τη νίκη στην μνήμη του καλού του φίλου Νίκου Βαβατσικλή, που έφυγε από την ζωή μεσοβδόμαδα, ενώ αποκάλυψε στους παίκτες του την ξεχωριστή σημασία που είχε αυτό το δίποντο προσωπικά για τον ίδιο.

Πλέον οι άνθρωποι του ΓΑΣ στρέφουν το ενδιαφέρον τους στο ματς με την Ασπίδα Ξάνθης, που θα κρίνει και την απευθείας άνοδο. Οι Ξανθιώτες είναι έναν πόντο πάνω από τον ΓΑΣ και έχουν κερδίσει στο πρώτο ματς με 17 πόντους διαφορά, οπότε αναμένεται ένα μεγάλο ντέρμπι.

Διαιτητές: Παργιανόπουλος – Τσουμαχίδης.

Τα δεκάλεπτα: 16-24, 42-36 (ημίχρονο), 55-62, 72-77 (τελικό αποτέλεσμα).

ΙΩΝΙΚΟΣ ΙΩΝΙΑΣ (Αγγέλης): Γουνιώτης 12, Κουρκουνάσιος , Παναγιώτου 13 (1), Ζεϊμπέκης 4, Γιαχανατζής 16 (2), Μαύρος 6 (1), Φλιάτης Γιάννης 5 (1), Σαρρής, Φλιάτης Γιώργος 16. ΓΑΣ ΚΟΜΟΤΗΝΗ (Λεμονίδης): Πανταζής, Σταματέλος, Διαμαντίδης 7 (1), Μασλαρινός 17 (3), Λεχούδης 10, Ντίνας 10 (2), Μπεκρής 12 (2), Βελή 7, Στασινόπουλος 6, Χαλίλ 8.