Γ’ Εθνική: Όσα έγιναν στο θρακιώτικο ντέρμπι Ασπίδας Ξάνθης – ΓΑΣ Κομοτηνή

Αποστολή στην Ξάνθη: Γιάννης Παπαδόπουλος

–  Μεγάλη νίκη επί του ΓΑΣ Κομοτηνή πέτυχε στο θρακιώτικο ντέρμπι η Ασπίδα Ξάνθης, προσπερνώντας τον έτσι στον βαθμολογικό πίνακα και σκαρφαλώνοντας στην τρίτη θέση. Έχοντας σε μεγάλη μέρα τους Κουτσογιάννη και Δενδρινό, που πέτυχαν μαζί 38 πόντους, τους μισούς δηλαδή για την Ασπίδα, οι ξανθιώτες πήραν το ροζ φύλλο αγώνα.

Η Ασπίδα ξεκίνησε από την αρχή πολύ δυνατά, προηγήθηκε με ένα σερί 9-0 και με την διαφορά να φτάνει από το πρώτο δεκάλεπτο σε διψήφιο νούμερο. Ο ΓΑΣ Κομοτηνή άργησε να ξυπνήσει και δεν πέρασε ποτέ μπροστά στο σκορ. Μείωσε στους έξι στο τέλος της πρώτης περιόδου και ροκανίζοντας σιγά – σιγά την διαφορά, έκλεισε το ημίχρονο πίσω σε απόσταση τριπόντου.

Όπως και στο πρώτο, ένα νέο κακό ξεκίνημα στο δεύτερο ημίχρονο, που άργησε να αρχίσει επειδή… σκίστηκε το διχτάκι, έφερε πάλι διψήφια διαφορά για την Ασπίδα. Λίγο αργότερα ήρθε και ο σοβαρός τραυματισμός του Μακρή και ο ΓΑΣ παρέδωσε από νωρίς τα όπλα, με τον Μασλαρινό να είναι ο μόνος που παλεύει στον αγώνα και να φτάνει τους 25 πόντους.

Δεκάλεπτα: 21-15, 35-32 (ημίχρονο), 51-42, 74-57 (τελικό αποτέλεσμα).

ΑΣΠΙΔΑ ΞΑΝΘΗΣ (Παναγιωτόπουλος): Δενδρινός 16(3), Οικονόμου, Γρούδος 10, Καλαματιανός, Στεφανίδης 7, Καραμπέκης 2, Κουμπάνης, Κουτσογιάννης 22(2), Σταμπουλής 10, Τατάρης 3(1), Κωτάκης, Πετς 4.

ΓΑΣ ΚΟΜΟΤΗΝΗ (Λεμονίδης): Πανταζής, Σταματέλος 1, Διαμαντίδης, Μασλαρινός 25(3), Λεχούδης 6, Ντίνας 4, Ελευθερούδης, Μπεκρής 3, Μακρής 2, Βέλη 15, Στασινόπουλος, Χαλήλ 1.