Γ’ Εθνική: Όσα έγιναν στην τεσσάρα του Έβρου Σουφλίου στον Άρη Ακροποτάμου

Ανταπόκριση από το Σουφλί: Νίκος Γκούντλης

–  Ο Έβρος Σουφλίου απέδειξε ότι φέτος είναι φτιαγμένος για μεγάλα πράγματα – και αν ήταν πιο προσεκτικός στην έδρα του, θα μπορούσε τώρα να είναι κορυφή. Με έναν καταπληκτικό Αμέτ Ερκάν που πέτυχε χατ τρικ και σκαρφάλωσε στην κορυφή του πίνακα των σκόρερς, ο Εβρος διέλυσε με 4-1 τον Άρη Ακροποτάμου και βρίσκεται σε απόσταση βολής από την κορυφή.

Στο λασπωμένο γήπεδο “Δημήτρης Μπακιρτζής” του Σουφλίου το σόου των γηπεδούχων ξεκίνησε στο 27’ με τον Ευφραιμίδη να ανοίγει το σκορ με όμορφη απευθείας εκτέλεση φάουλ. Πριν ωστόσ ολοκληρωθεί το πρώτο μέρος, οι Θρακιώτες διπλασίασαν τα τέρματά τους, χάρη στο πλασέ του Ερκάν που έδωσε άλλον αέρα στην ομάδα ενόψει της επανάληψης!

Ο ίδιος παίκτης ήταν που στο 74’ έγραψε το 3-0 με εύστοχο χτύπημα πέναλτι και αφού λίγο νωρίτερα είχε αρχίσει καταρρακτώδης βροχή. Κάπου εκεί κλείδωσε η νίκη, αλλά όχι και το σκορ. Στο 83ο λεπτό ο Αμέτ Ερκάν έγραψε το 4-0 δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στη νίκη του Έβρου και φτάνοντας τα τρία προσωπικά τέρματα.

Μέχρι το τέλος το μόνο που κατάφεραν οι Καβαλιώτες ήταν να μειώσουν στο τελικό 4-1, με τον Δούμπλατζη, βάζοντας το γκολ της τιμής που μετρίασε τις κάκιστες εντυπώσεις από την εμφάνισή τους.

ΈΒΡΟΣ ΣΟΥΦΛΙΟΥ: Γκουτζελάς, Λαμπερνάκης, Παναγιώτου Ρ. (73΄ Κίτσος), Λίτσιος, Τσαπάνης, Δραγανίδης, Εμρέ (85΄ Γωνιάδης), Εφραιμίδης, Ερκάν, Μάλκα (85΄ Ναθαναηλίδης), Κουρέλας.

ΆΡΗΣ ΑΚΡΟΠΟΤΑΜΟΥ: Χατζηνικολής, Καμπερίδης, Ρετσινάς (79’ Τζαπέγια), Τσέπα, Σεφερίδης, Σολακίδης (80΄ Τσιγέρογλου), Σκονίδης (66΄ Θεοδωρίδης), Παπαζούδης, Δούμπλατζης, Αποστολίδης, Πτηνόπουλος.