Γ’ Εθνική: Όσα έγιναν στην απρόσμενη ήττα του ΓΑΣ Κομοτηνή απο την Χαλκηδόνα

Μια εβδομάδα πριν το ντέρμπι με την Ασπίδα Ξάνθης η ομάδα του ΓΑΣ Κομοτηνή “αυτοκτόνησε” στην Χαλκηδόνα γνωρίζοντας την ήττα από την τοπική ομάδα, που πριν την έναρξη της αναμέτρησης ήταν στην τελευταία θέση. Σε αυτή την ήττα έπαιξαν ρόλο οι πολλές απουσίες με τον Χαλήλ να προστίθεται τελευταία στιγμή σε αυτές, ο τραυματισμός στο πρώτο δεκάλεπτο του Καλαντζή, ο οποίος υπέστη διάστρεμμα και τα πολλά φάουλ που φορτώθηκαν οι παίκτες του ΓΑΣ, με τον Καραμπέκη να έχει ήδη τρία από τα μέσα του δεύτερου δεκαλέπτου.

Η ομάδα της Κομοτηνής βρέθηκε από νωρίς να κυνηγά το σκορ, όμως ήταν κοντά στο σκορ σε όλο το πρώτο μέρος ψάχνοντας να βρει τον τρόπο να πάρει το προβάδισμα απέναντι όμως στην ιδιαίτερα εύστοχη ομάδα της Χαλκηδόνας.  Στο δεύτερο ημίχρονο η Χαλκηδόνα πήρε γρήγορα διαφορά, με τους προπονητές του ΓΑΣ να βάζουν στην πεντάδα να αγωνιστούν τους νεαρούς παίκτες, λόγω τον προβλημάτων που είχαν προκύψει κατά τη διάρκεια του αγώνα. Έτσι η Χαλκηδόνα δεν είχε κανέναν πρόβλημα να αυξάνει τη διαφορά συνεχώς, την οποία διατήρησε μέχρι και το τέλος πάνω από τους δέκα πόντους, κλείνοντας μάλιστα το ματς με το σκορ στο 72-54.

Με αυτό το αποτέλεσμα ψαλιδίζονται σημαντικά οι ελπίδες του ΓΑΣ για διεκδίκηση των δύο πρώτων θέσεων, αν και πολλά εξαρτηθούν και απο την αναμέτρηση της ερχόμενης εβδομάδας στην Κομοτηνή απέναντι στην Ασπίδα Ξάνθης.

Δεκάλεπτα: 22-19, 35-31, 51-39, 72-54

Διαιτητές: Μελανίδης-Χατζηχαρίσης

ΧΑΛΚΗΔΟΝΑ (Οκλαλιώτης): Μαρκίδης 12, Σιδηρόπουλος 1, Δέτσικας 4, Μπατάκος 13, Σεφερίδης 2, Μακαλέκας 3 (1), Μαραπίδης 13 (2), Αλεξιάδης, Λαϊδης 4, Παπαδόπουλος 2, Μάντσος 16 (2) Παναγόπουλος 2.

ΓΑΣ ΚΟΜΟΤΗΝΗ (Βελή- Ντίνας): Καραμπέκης 16 (2), Μπεκρής 12 (2), Στασινόπουλος 8, Λεχούδης 12 (1), Μαγκώνης 3 (1), Καλαντζής, Πασχαλινόπουλος, Γκουτσίδης, Μπούντας 3, Πιταντζής.