Γ’ Εθνική: Ο «έλεγχος» των παικτών και προπονητών από την Θράκη στις ομάδες εκτός Θράκης

Στις νίκες επανήρθε η ομάδα των Προσκυνητών καθώς επιβλήθηκε εντός έδρας με 2-1 του Απόλλωνα Παραλιμνίου κατακτώντας το τρίποντο. Αντίθετα η ομάδα του Ορφέα Ξάνθης έμεινε στο 1-1 απέναντι στην αδιάφορη και κατά πολύ αλλαγμένη Καβάλα στο γειτονικό ντέρμπι.

Πέραν των δυο ομάδων μας έχουμε και πολλούς άλλους θρακιώτες ποδοσφαιριστές και προπονητές, που λαμβάνουν μέρος στο πρωτάθλημα με άλλες ομάδες αλλά έστω και μέσω αυτών συμμετέχουν στους αγώνες της Γ’ Εθνικής Κατηγορίας.

Ως Θρακιώτες λογίζουμε φυσικά όσους έχουν καταγωγή από την Θράκη, όμως στο καθιερωμένο μας αφιέρωμα έχουμε συμπεριλάβει και παίκτες που έχουν περάσει από ομάδες της Θράκης. Αυτήν την Κυριακή τα πήγαμε σχετικά καλά αφού σκόραραν οι Μόσχος  και Κυβελίδης. Αναλυτικά ο «έλεγχος» των θρακιωτών έχει ως εξής:

1ος ΌΜΙΛΟΣ

ΑΠΕ Λαγκαδά-Δόξα Δράμας 0-1: Βασικός αγωνίστηκε για την ομάδα της Δόξας ο Σικαλιάς, Λαδάκης και Ιγκόρ ενώ σαν αλλαγή πέρασε στο 31′ ο Μπουσινάκης όπως και ο Καρλόπουλος που πέρασε σαν αλλαγή στο 53′. Αμφότεροι πρώην παίκτες του Πανθρακικού. Καθόλου δεν αγωνίστηκε ο  ο εβρίτης Αντρέας Μκρτσιαν.

Ορφέας Ξάνθης-Καβάλα  1-1: Στην ισοπαλία του Ορφέα απέναντι στην Καβάλα, βασικοί για την φιλοξενούμενη ομάδα αγωνίστηκαν οι Συριτούδης, Σταματόπουλος, Ζυγκερίδης ο οποίος είναι αδερφός του Μπάμπη Ζυγκερίδη του Πανθρακικού και Λίτσκας ενώ σαν αλλαγή πέρασαν αρχικά ο ξανθιώτης Μελισσόπουλος αλλά και Τζιτζιφάκος που έχει φορέσει στο παρελθόν τόσο της φανέλα της Ξάνθης όσο και του Πανθρακικού στα τμήματα υποδομής. Δεν αγωνίστηκαν καθόλου ο ξανθιώτης Προύντζος και ο Φραγκούλης με πέρασμα από τα τμήματα υποδομής του Πανθρακικού. Εκτός αποστολής για το συγκεκριμένο παιχνίδι έμεινε ο Τουματζίδης ο οποίος στο παρελθόν έχει αγωνιστεί με την φανέλα των τμημάτων υποδομής της Ξάνθης.

Απόλλων Καλαμαριάς-Νέστος Χρυσούπολης  4-0: Εμφατική νίκη του Απόλλωνα επί του Νέστου Χρυσούπολης. Από την πλευρά του Απόλλωνα με προπονητή τον πρώην  προπονητή  του Πανθρακικού Δημήτρη Καλαϊτζιδη, βασικός αγωνίστηκε ο πρώην του Πανθρακικού Λεωνίδας Κυβελίδης σκοράροντας και το πρώτο γκολ της ομάδας του στο 9′ λεπτό πριν αντικατασταθεί στο 78′. Σαν αλλαγή πέρασαν ο πρώην της Ξάνθης και του Πανθρακικού  Χασομέρης όπως και ο Ζώτος που πέρασε στο παιχνίδι στο 85′ λεπτό.Καθόλου δεν αγωνίστηκε ο νεαποκτηθείς και πρώην παίκτης του Πανθρακικού Παναγιώτης Πετρούσης. Από την πλευρά της Χρυσούπολης βασικοί ολοκληρώνοντας όλο το 90 λεπτό αγωνίστηκαν οι Παυλακάκης, Μπουλγκούρας και Λάσπατζης ενώ ο  Βαλαβανόπουλος ξεκίνησε ως βασικός πριν αντικατασταθεί με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου.

Μακεδονικός Φούφα-ΑΟ Καρδίας  3-0: Βασικός ξεκίνησε ολοκληρώνοντας την αναμέτρηση ο Νίκος Μόσχος που μέχρι πέρυσι αγωνιζόταν με την φανέλα του Ορφέα Ξάνθης, πετυχαίνοντας και το τρίτο γκολ της ομάδος του με κοντινή κεφαλιά.

Δόξα Προσκυνητών-Απόλλων Παραλιμνίου 2-1: Ήττα για την ομάδα του Απόλλωνα Παραλιμνίου με βασικό  τον πρώην του Πανθρακικού Κώστα Τριανταφύλλου που ολοκλήρωσε το 90λεπτό.

2ος ΌΜΙΛΟΣ

Αστέρας Πετριτή-ΑΕ Καραϊσκάκης 1-2: Σημαντική εκτός έδρας νίκη που την κράτησε στην πεντάδα πανηγύρισε η ΑΕ Καραισκάκης. Για τους φιλοξενούμενους δεν αγωνίστηκε καθόλου ο νεαποκτηθείς από την ομάδα του Πανθρακικού Μπεκατόρος.

Αμβρακία Κωστακιών-Απόλλων Λάρισας 1-1: Βασικός αγωνίστηκε ο πρώην επιθετικός της Ξάνθης και της ΠΑΕ Θρακη Πλάτων Καρακατσάνης ολοκληρώνοντας το 90λεπτό για την ομάδα του Απόλλων Λάρισας.

Πύδνα Κίτρους-Πιερικός 1-0: Βασικός στην νίκη της ομάδας της Πύδνα Κίτρους αγωνίστηκε ο  πρώην πορτιέρο του Πανθρακικού και της Ελπίδας Σαπών Δημήτρης Παπατολίκας ενώ δεν πήρε καθόλου χρόνο συμμετοχής ο ο πρώην της Ξάνθης Παπαδημητρίου αλλά και ο πρώην του Πανθρακικού Κωστίκος. Βασικός ξεκίνησε ο πρώην της Ξάνθης Καθάριος πριν αντικατασταθεί στο 57′ λεπτό. Για την πλευρά του Πιερικού βασικός ξεκίνησε ο ο πρώην των ακαδημιών του Πανθρακικου Καρτσαμπάς προτού αντικατασταθεί στο 47′ λεπτό.

Τηλυκράτης-Ολυμπιακός Βόλου 1-1: Για την ομάδα της Λευκάδας βασικός ήταν ο πρώην στόπερ του Πανθρακικού Κώστας Ιασωνίδης. Από την πλευρά του Ολυμπιακού Βόλου σαν αλλαγή πέρασε στο 73′ ο πρώην του Πανθρακικού και της Ξάνθης Δημήτρης Σουάνης.

Διαγόρας Σεβαστής-Θεσπρωτός 0-2: Ως βασικός ξεκίνησε την αναμέτρηση ο πρώην μπακ του Πανθρακικού Δημήτρης Σκλιοπίδης ολοκληρώνοντας το 90λεπτό.

ΑΕ Ιστιαίας-Μαύροι Αετοί Ελευθεροχωρίου 2-0: Βασικός αγωνίστηκε για τους φιλοξενούμενους ο πρώην της Ξάνθης Ψύρρας που αγωνίστηκε σε ολόκληρη την αναμέτρηση.

3ος ΌΜΙΛΟΣ

Αχαϊκή-Παναχαϊκή 1-0: Την ήττα γνώρισε η πρωτοπόρος του βαθμολογικού πίνακα Παναχαική εκτός έδρας έχοντας ως βασικούς τους Βρονταρά και Μακρυδημήτρη ενώ δεν αγωνίστηκε καθόλου ο Φωτάκης. Αμφότεροι πρώην Πάνθρακες.

Αιολικός-ΑΟ Λουτράκι 0-1: Για την γηπεδούχο ομάδα του Αιολικού καθόλου δεν αωνίστηκε ο Αρθούρος Αμπραχαμιάν. Για την φιλοξενούμενη ομάδα βασικός αγωνίστηκε ο εβρίτης Τσορμπατζίδης, όπως και ο ξανθιωτης Γούλας που αντικαταστάθηκε ενώ καθόλου δεν αγωνίστηκε ο εβρίτης Δροσάκης.

4ος ΌΜΙΛΟΣ

Πανθηραϊκός-Ιωνικός  1-0: Σημαντική νίκη της ομάδας της Σαντορίνης επί του πρωτοπόρου Ιωνικού βάζοντας τέλος στο αήττητο σερί του. Για τους γηπεδούχους, βασικός αγωνίστηκε ο  πρώην της Ξάνθης Λαζαρίδης ενώ καθόλου χρόνο συμμετοχής δεν πήρε ο ξανθιώτης Οδυσσέας Γεωργιαδης όπως και ο νεαποκτηθείς πρώην του Πανθρακικού Μυρθιανός. Για τους φιλοξενούμενους δεν αγωνίστηκε καθόλου ο ο εβρίτης Κυριακίδης.

Προοδευτική-Ερμής Ζωνιανών 1-0:  Βασικος για τους βυσσινί ο πρώην διεθνής παίχτης της Ξάνθης, Ολυμπιακού και ΑΕΚ Χρήστος Πατσατζόγλου, ενώ ο εβρίτης Γαιδατζής πέρασε στο γήπεδο ως αλλαγή στο 90′ της αναμέτρησης. Για τους φιλοξενούμενους βασικός αγωνίστηκε ο εβρίτης Θάνος Τοπούζης ενώ δεν αγωνίστηκαν καθόλου οι νεαποκτηθείς Νίκος Κουσίδης και  Μανώλης Ρουσσάκης.

Θύελλα Ραφήνας- Ρόδος 0-1: Βασικός για τους γηπεδούχους αγωνίστηκε ο ξανθιώτης Ντόσκας που ολοκλήρωσε το 90′ λεπτό. Για τους φιλοξενούμενους της ομάδας της Ρόδου δεν αγωνίστηκε καθόλου  ο πρώην του Πανθρακικού Μοσχάκης.

Εργοτέλης-Ατσαλένιος 1-1: Στραβοπάτησε η ομάδα του Εργοτέλη αφήνοντας 2 πολύτιμους βαθμούς στην εντός έδρας αναμέτρηση με τον Ατσαλένιο. Για τους γηπεδούχους βασικός ξεκίνησε ο πρώην του Πανθρακικού Μπάτζιος όπως και ο Κατσικοκέρης ο οποίος αντικαταστάθηκε στο 69′ λεπτό. Καθόλου δεν αγωνίστηκε ο  ο πρώην του Σουφλίου Γκαραγκλίδης όπως και ο πρώην του Πανθρακικού Μίνγκας.

ΑΕ Κηφισιά-Τριγλία Ραφήνας 0-0: Λευκή εντός έδρας ισοπαλία για την ΑΕ Κηφισιάς του πρώην πορτιέρο του Πανθρακικού Γουμάγια ο οποίος αγωνίστηκε ως βασικός.