Γ’ Εθνική: Ο «έλεγχος» των παικτών και προπονητών από την Θράκη στις ομάδες εκτός Θράκης

Με τις αναμετρήσεις για την 24η αγωνιστική συνεχίστηκε το πρόγραμμα της Γ’ Εθνικής Κατηγορίας με τον Ορφέα να γνωρίζει την εκτός έδρας ήττα από τον Αλμωπό Αριδαίας ενώ η Δόξα Προσκυνητών απέσπασε ένα βαθμό μετά την εκτός λευκή ισοπαλία απέναντι στην Νάουσα.

Πέραν των δυο ομάδων μας έχουμε και πολλούς άλλους θρακιώτες ποδοσφαιριστές και προπονητές, που λαμβάνουν μέρος στο πρωτάθλημα με άλλες ομάδες αλλά έστω και μέσω αυτών συμμετέχουν στους αγώνες της Γ’ Εθνικής Κατηγορίας.

Ως Θρακιώτες λογίζουμε φυσικά όσους έχουν καταγωγή από την Θράκη, όμως στο καθιερωμένο μας αφιέρωμα έχουμε συμπεριλάβει και παίκτες που έχουν περάσει από ομάδες της Θράκης. Αυτήν την Κυριακή τα πήγαμε ελάχιστα καλά αφού σκόραραν μόνο οι Κούτεφ και  Λίτσκας.

1ος ΟΜΙΛΟΣ

Νέστος Χρυσούπολης-Καμπανιακός 5-0: Στην εμφατική νίκη του Νέστου ως βασικοί αγωνίστηκαν ο Λάσπατζης με πέρασμα από τα τμήματα υποδομής της Ξάνθης και ο Βαλαβανόπουλος που επίσης έχει φορέσει την φανέλα των τμημάτων υποδομής της Ξάνθης. Αμφότεροι  ολοκλήρωσαν το 90 λεπτό. Ως βασικοί αγωνίστηκαν και οι Κούτεφ που σημείωσε και ένα τέρμα που αποτελεί πρώην παίκτη της Ξάνθης αλλά και ο ξανθιώτης Παυλακάκης. Αμφότεροι αντικαταστάθηκαν στο 65′ και 80′ λεπτό αντίστοιχα. Ως αλλαγή αγωνίστηκε ο έτερος ξανθιώτης της ομάδας της Χρυσούπολης Μπουλγούρας που πέρασε στον αγωνιστικό χώρο στο 37′ λεπτό της αναμέτρησης.

Δόξα Δράμας-Εορδαϊκός 6-0: Στην εντυπωσιακή νίκη της Δόξας ως βασικός ολοκληρώνοντας το 90 λεπτό αγωνίστηκε ο πρώην παίκτης του Πανθρακικού  Μπουσινάκης που διαμόρφωσε το τελικό 6-0 με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι. Ως βασικοί αγωνίστηκαν και οι Σικαλιάς όπως και ο πρώην αρχηγός του Πανθρακικού Λαδάκης. Αμφότεροι αντικαταστάθηκαν στο 72′ και 46′ λεπτό της αναμέτρησης αντίστοιχα. Καθόλου δεν αγωνίστηκαν ο πρώην φορ του Πανθρακικού Ίγκορ, ο εβρίτης Αντρέας Μκρτσιαν και ο Καρλόπουλος.

Απόλλων Παραλιμνίου-ΑΟ Καρδίας 4-1: Για τους γηπεδούχους βασικός αγωνίστηκε ο πρώην του Πανθρακικού Κώστας Τριανταφύλλου που σκόραρε το 3ο τέρμα της ομάδας του και αντικαταστάθηκε στο 69′ λεπτό της αναμέτρησης.

Καβάλα-Απόλλων Καλαμαριάς 2-3: Για τους γηπεδούχους αγωνίστηκαν οι Σταματόπουλος,  Μελισσόπουλος και  Λίτσκας που πέτυχε ένα τέρμα βάζοντας προσωρινά μπροστά στο κορ την ομάδα του με 2-1. Αμφότεροι δεν αντικαταστάθηκαν ολοκληρώνοντας την αναμέτρηση. Ο Μελισσόπουλος αντίκρισε την κόκκινη κάρτα του διαιτητή στην φάση του 87′ λεπτού και στην φάση του κερδισμένου πέναλτι για τους φιλοξενούμενους. Καθόλου χρόνο συμμετοχής δεν πήραν οι Συριτούδης, οι ξανθιώτες Τουμαντζίδης και Προύντζος, ο Τζιτζιφάκος και ο Φραγκούλης με πέρασμα από τα τμήματα υποδομής του Πανθρακικού. Για την φιλοξενούμενη ομάδα του πρώην προπονητή του Πανθρακικού Δημήτρη Καλαϊτζιδη, ως βασικός αγωνίστηκε ο Κυβελίδης που αντικαταστάθηκε στο 74′ λεπτό από τον πρώην παίκτη του Πανθρακικού αλλά και των τμημάτων υποδομής της Ξάνθης Χασομέρη. Καθόλου δεν αγωνίστηκαν οι Ζώτος και ο πρώην παίκτης του Πανθρακικού Παναγιώτης Πετρούσης.

2ος ΌΜΙΛΟΣ

Μαύροι Αετοί Ελευθεροχωρίου-Απόλλων Λάρισας 0-3: Για τους γηπεδούχους  καθόλου δεν αγωνίστηκε ο πρώην της Ξάνθης Ψύρρας.

Ολυμπιακός Βόλου-ΑΕ Καραϊσκάκης 0-1: Για τους γηπεδούχους ως αλλαγή από το 46′ λεπτό αγωνίστηκε ο πρώην παίκτης της Ξάνθης και του Πανθρακικού Σουάνης. Για τους φιλοξενούμενους ως βασικός ολοκληρώνοντας την αναμέτρηση αγωνίστηκε ο πρώην παίκτης του Πανθρακικού Ζυγκερίδης. Ως αλλαγή αγωνίστηκε ο πρώην επίσης παίκτης του Πανθρακικού Μπεκατώρος που πέρασε στον αγωνιστικό χώρο στο 70′ λεπτό. Καθόλου δεν αγωνίστηκε ο πρώην παίκτης του Πανθρακικού Κουσίδης.

Πιερικός-Διαγόρας Σεβαστής 1-0:  Για τους γηπεδούχους καθόλου δεν αγωνίστηκε ο ο πρώην των ακαδημιών του Πανθρακικού Καρτσαμπάς. Για τους φιλοξενούμενους βασικός ξεκίνησε την αναμέτρηση ο πρώην μπακ του Πανθρακικού Δημήτρης Σκλιοπίδης ολοκληρώνοντας το 90λεπτό.

Αχιλλέας Νεοκαισάρειας-Τηλυκράτης Λευκάδας 2-2:  Για την ομάδα της Λευκάδας βασικός ήταν ο πρώην στόπερ του Πανθρακικού Κώστας Ιασωνίδης ολοκληρώνοντας την αναμέτρηση.

Εθνικός Φιλιππιάδας-Πύδνα Κίτρους 1-1: Για τους φιλοξενούμενους ως βασικοί αγωνίστηκαν ο πρώην παίκτης της Ξάνθης Καθάριος όπως και ο Παπαδημητρίου. Αμφότεροι πρώην παίκτες της Ξάνθης που αντικαταστάθηκαν στο 70′ και 92′ λεπτό αντίστοιχα. Ο πρώην παίκτης των τμημάτων υποδομής του Πανθρακικού Κωστίκος πέρασε ως αλλαγή στο 92′ λεπτό στην θέση του Παπαδημητρίου. Καθόλου δεν αγωνίστηκε ο πρώην πορτιέρο του Πανθρακικού και της Ελπίδας Σαπών Δημήτρης Παπατολίκας.

3ος ΌΜΙΛΟΣ

ΑΟ Λουτράκι-Τσικλητήρας Πύλου 0-1:  Βασικοί για τους γηπεδούχους ξεκίνησαν ο εβρίτης Τσορμπατζίδης όπως και ο ξανθιώτης Γούλας ολοκληρώνοντας αμφότεροι το 90 λεπτό. Καθόλου δεν αγωνίστηκε ο εβρίτης Δροσάκης.

Παναχαϊκή-Παναρκαδικός 3-0: Για τους γηπεδούχους ως βασικοί ολοκληρώνοντας το 90′ λεπτό αγωνίστηκαν οι Βρονταράς και  Μακρυδημήτρης αλλά και ο πρώην παίκτης του Πανθρακικού Φωτάκης που αντικαταστάθηκε στο 81′ λεπτό της αναμέτρησης. Καθόλου δεν αγωνίστηκε ο πρώην του Πανθρακικού Πολίμος.

4ος ΌΜΙΛΟΣ

Ρόδος-Ιάλυσος 2-0: Για τους ροδίτες καθόλου δεν αγωνίστηκε ο πρώην του Πανθρακικού Μοσχάκης. Για τους φιλοξενούμενους  βασικός ξεκίνησε την αναμέτρηση ο πρώην παίκτης της Ξάνθης και της ΑΕΚ Ρίκκα που ολοκλήρωσε και το 90′ λεπτό.

Ατσαλένιος-Ιωνικός 0-2:  Για τους φιλοξενούμενους καθόλου δεν αγωνίστηκε ο εβρίτης Κυριακίδης.

Τριγλία Ραφήνας-Ερμής Ζωνιανών 1-1: Για τους φιλοξενούμενους καθόλου χρόνο συμμετοχής δεν πήραν ο εβρίτης Τοπούζης όπως και ο πρώην παίκτης του Πανθρακικού Ρουσσάκης.

Άγιος Ιερόθεος-Πανθηραϊκός 2-0: Για τον Αγ. Ιερόθεο ως βασικός ολοκληρώνοντας την αναμέτρηση αγωνίστηκε ο πρώην παίκτης του Πανθρακικού Κωνσταντίνος Κάρδαρης. Για τους φιλοξενούμενους ως βασικοί ολοκληρώνοντας την αναμέτρηση αγωνίστηκαν ο πρώην παίκτης του Πανθρακικού Μυρθιανός και ο πρώην της Ξάνθης Λαζαρίδης. Καθόλου χρόνο συμμετοχής δεν πήρε ο ξανθιώτης Οδυσσέας Γεωργιαδης.

Ηλυσιακός-Θύελλα Ραφήνας 0-0: Για τους φιλοξενούμενους ως βασικός αγωνίστηκε ο ξανθιώτης Ντόσκας ολοκληρώνοντας το 90 λεπτό.

ΑΕΕΚ ΙΝΚΑ-Εργοτέλης 1-2: Για τους γηπεδούχους βασικός ολοκληρώνοντας το 90 λεπτό αγωνίστηκε ο Αρσενίεβιτς. Καθόλου χρόνο συμμετοχής δεν πήρε ο Κομοτηναίος Γκουτσίδης. Για τους φιλοξενούμενους βασικοί ξεκίνησαν ο πρώην του Πανθρακικού Μπάτζιος όπως και ο Κατσικοκέρης που αμφότεροι ολοκλήρωσαν την αναμέτρηση. Καθόλου δεν αγωνίστηκε ο πρώην του Σουφλίου Γκαραγκλίδης όπως και ο πρώην του Πανθρακικού Μίνγκας.