Γ’ Εθνική: Ο… «Αρειανός» από την Ξάνθη που έσπασε το αήττητο ρεκόρ του Άρη Θεσσαλονίκης

«Σπάει» τα κοντέρ ο φετινός Νέστος Χρυσούπολης. Η ομάδα του Ξανθιώτη προπονητή Κυριάκου Κετσιεμενίδη (με τους πολλούς Θρακιώτες παίκτες στο ρόστερ της) πέρασε με «διπλό» ανόδου από το Οφρύνιο, με την επικράτησή της με 1-2 επί του Αετού, αποτέλεσμα που την διατηρεί στην κορυφή της βαθμολογίας του 1ου ομίλου.

Αυτή ήταν η 15η αγωνιστική, που η ομάδα της Χρυσούπολης έμεινε αλώβητη, έχοντας απολογισμό 12 νικών και μόλις τριών ισοπαλιών και όπως θυμίζει το Χρονόμετρο της Καβάλας, κατάφερε να «σπάσει» το αήττητο ρεκόρ του Άρη Θεσσαλονίκης από την περίοδο 2015-16. Το ενδιαφέρον είναι ότι ο Κετσιεμενίδης είναι δηλωμένος οπαδός του Άρη!

Οι Θεσσαλονικείς είχαν ξεκινήσει εκείνη τη σεζόν με ρεπό και στη συνέχεια διατήρησαν το αήττητό τους για 14 αγωνιστικές, για να γνωρίσουν τελικά την ήττα στη 16η αγωνιστική του 1ου ομίλου της περιόδου 2015-16 από τη Δόξα Δράμας με 1-0 με γκολ του Μάρκος Ντος Σάντος στο 72ο λεπτό.

Εκτός από τον Νέστο, αήττητες είναι κι άλλες δύο ομάδες φέτος σε επίπεδο Γ’ Εθνικής. Στον 2ο όμιλο, αήττητη παραμένει η Νίκη Αγκαθιάς, με απολογισμό 7 νίκες, 8 ισοπαλίες, αλλά βρίσκεται στη 2η θέση πίσω από τον πρωτοπόρο Άρη Παλαιοχωρίου.

Επιπλέον, στον 4ο όμιλο, η Νίκη Βόλου είναι στην πρώτη θέση με απολογισμό 13 νίκες, 2 ισοπαλίες και χάρη στο αήττητό της βρίσκεται μπροστά από τον συμπολίτη της, Ολυμπιακό Βόλου.

Ωστόσο αυτό που καταφέρνει η ομάδα του Κετσιεμενίδη, η οποία την Κυριακή δοκιμάζεται στο Φώτης Κοσμάς της Αλεξανδρούπολης απέναντι στον τοπικό Εθνικό, είναι το καλύτερο ξεκίνημα ομάδας στον 1ο όμιλο από την περίοδο 2013-14, όταν και απέκτησε αυτό το φορμάτ η Γ’ Εθνική, με τους διάφορους διαχωρισμούς των ομάδων με γεωγραφικά κριτήρια.