Γ’ Εθνική: Νίκη στο ντέρμπι της πόλης του ΓΑΣ επί της ΑΕ Κομοτηνής στο κατάμεστο ΔΑΚ

Σε ένα κατάμεστο ΔΑΚ Κομοτηνής ο τυπικά γηπεδούχος ΓΑΣ Κομοτηνής επικράτησε στο ντέρμπι της πόλης της ΑΕ Κομοτηνής και διπλασίασε τις νίκες της στο πρωτάθλημα της Γ’ Εθνικής.

Η ομάδα του ΓΑΣ δεν απειλήθηκε σχεδόν σε κανένα σημείου του παιχνιδιού αφού από την αρχή του αγώνα ήταν μπροστά στο σκορ. Στο δεκάλεπτο προηγήθηκε με 21-15, με την ΑΕΚ στις αρχές της δεύτερης περιόδου να μειώνει αρχικά 21-19 με τρίποντη βόμβα και φάουλ του πολύ καλού Κυφωνίδη που πέτυχε συνολικά 15 πόντους με 4 τρίποντα, και λίγο αργότερα 23-22. Στην συνέχεια ωστόσο ο ΓΑΣ με σερί 7-0 ξέφυγε 30-22 και με κορυφαίους τους Βελή και του κορυφαίου Λεχούδη (19 πόντοι) έκλεισε το ημίχρονο μπροστά με 41-31.

Στο δεύτερο μέρος η διαφορά έφτασε στο +14 (47-33) στο 24′, με τον Σπέντζο (11 πόντοι) και τον Κουτσοβασίλη (16 πόντοι) να παλεύουν μόνοι να μειώσουν το σκορ. Η περίοδος ολοκληρώθηκε με 57-45 και στο τελευταίο δεκάλεπτο η διαφορά κυμαινόταν κοντά στους 10 πόντους με το τελικό 73-62 να αντικατοπτρίζει την εμφάνιση των δυο ομάδων.

Στα αξιοσημείωτα του αγώνα η 15λεπτη διακοπή που συνέβη λόγω τραυματισμού του Μαγουλά της ΑΕ Κομοτηνής, που ωστόσο τελικά δεν ήταν κάτι σοβαρό.  Με θλάση αποχώρησε για τον ΓΑΣ και ο Βελη Χασαν.

Τα δεκάλεπτα: 21-15, 41-31 (ημίχρονο), 57-45, 73-62

ΓΑΣ ΚΟΜΟΤΗΝΗ (Λεμονίδης): Σκεμπής 7, Αθανασίου 4 (1), Χατζηδημητρίου 12, Γιωτόπουλος 4 (1), Σιμάκης 9, Παλάσκας, Χαλίλ 9, Βελή 9, Λεχούδης 19 (2)

ΑΕ ΚΟΜΟΤΗΝΗΣ (Στοάκης, Τσαούς): Καραμανλής 1, Κυφωνίδης 15 (4), Καραμπίνης 9, Φωτακάκης, Μαγουλάς 4, Δάτσης 2, Κουτσοβασίλης 16 (1), Λυγογιάννης, Βαχαρίδης, Σπέντζος 11 (2), Θεοδωρίδης 4

ΔΕΙΤΕ ΤHN ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΗΣ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗΣ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΟ LIVE ΤΟΥ THRAKISPORTS ΜΕ ΕΝΑ ΚΛΙΚ ΕΔΩ