Γ’ Εθνική: Νέα φιλική νίκη του ελλιπούς Λεύκιππου Ξάνθης με ανατροπή επί του ΓΑΣ Κομοτηνή

Διπλασίασε τις φιλικές νίκες σε ισάριθμα παιχνίδια η ομάδα του ανδρικού τμήματος του Λεύκιππου Ξάνθης επί του ΓΑΣ Κομοτηνή, σε αναμέτρηση που διεξήχθη το απόγευμα της Κυριακής στο Κλειστό Κομοτηνής.

Ο κόουτς Σωτήρης Κοκκινόπουλος ταξίδεψε με μόλις επτά παίκτες στην πρωτεύουσα της Ροδόπης για να αντιμετωπίσει τον ΓΑΣ σε φιλική αναμέτρηση η οποία βρήκε την ξανθιώτικη ομάδα για ακόμη μια φορά νικήτρια με σκορ 62-68.

Οι παίκτες του Νεοκλή Λεμονίδη ξεκίνησαν καλύτερα το παιχνίδι και εκμεταλλευόμενοι την κακή αμυντική ισορροπία του Λεύκιππου άρχισε να χτίζει μια σοβαρή διαφορά που μάλιστα έφτασε τους 18 πόντους στο τέλος του 1ου ημιχρόνου το οποίο και έκλεισε με 38-20!

Στο δεύτερο ημίχρονο όμως οι Στεργίου, Δώδος, Κουμπάνης, Παλλάκης, Κάλφας, Νταβουλτζόπουλος και Χατζηαντωνίου με όπλο την πολύ καλή άμυνα μοιραία βρήκαν ρυθμό και στην επίθεση με αποτέλεσμα να μαζεύουν τη διαφορά.

Στα μέσα του τετάρτου δεκαλέπτου ο Λεύκιππος πέρασε μπροστά στο σκορ ανατρέποντας την εις βάρους του διαφορά και κατακτώντας τελικά τη νίκη με 62-68.

«Η ομάδα, αν και με πολλές ελλείψεις για διάφορους λόγους, κατάφερε στο δεύτερο ημίχρονο να τρέξει ένα επιμέρους σκορ 48-24 το οποίο και αποτυπώνει την προσπάθεια που κατέβαλλαν (παρά το κακό ξεκίνημα) και τη νοοτροπία που σιγά σιγά χτίζεται, αφού δείχνει ακόμη και σε χωρίς βαθμολογικό ενδιαφέρον παιχνίδια να μην σταματά να μάχεται μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο», επισημαίνει η επίσημη ιστοσελίδα του Λεύκιππου Ξάνθης.