Γ’ Εθνική: Με όπλο την άμυνα ο ΓΑΣ Κομοτηνή “προσγείωσε” τους Ίκαρους Σερρών

Έξοδος με φιλαράκια την πρώτη μου χρονιά ως φοιτητής στην σχολή γεωπονίας του ΑΠΘ

Με όπλο την άμυνα (ειδικά στο τελευταίο δεκάλεπτο), ο ΓΑΣ Κομοτηνή κέρδισε τους Ίκαρους Σερρών με 71-63, πετυχαίνοντας την πρώτη του εντός έδρας νίκη έπειτα από δύο συνεχόμενες ήττες, ενώ με τη νίκη αυτή βρέθηκε στην πρώτη πεντάδα της βαθμολογίας.

Ο ΓΑΣ ξεκίνησε πολύ καλά το πρώτο δεκάλεπτο και με όπλο την άμυνα ήταν συνεχώς μπροστά και έφτασε να προηγείται και με οκτώ πόντους διαφορά (17-9). Όμως στα τελευταία δύο λεπτά τα λάθη σε άμυνα και επίθεση έδωσαν τη δυνατότητα στην ομάδα των Σερρών να τρέξουν ένα σερί 0-8 και με τη λήξη της πρώτης περιόδου να ισοφαρίσουν σε 17-17. Στη δεύτερη περίοδο οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ συνεχώς. Ένα φάουλ όμως σε σουτ τριών πόντων του Λεχούδη πάνω στο Τράκα έδωσε την ευκαιρία στους Ίκαρους να κλείσουν το πρώτο ημίχρονο μπροστά με 32-35.

Στην τρίτη περίοδο οι δύο ομάδες συνέχιζαν να είναι μαζί στο σκορ, καθώς οι διαφορές 4-5 πόντων που έπαιρνε ο ΓΑΣ μειώνονταν γρήγορα από την ομάδα των Σερρών, η οποία στο τέλος του δεκαλέπτου προηγήθηκε με 54-56, εκμεταλευόμενη τα λάθη των παικτών του ΓΑΣ στην επίθεση. Στην τέταρτη περίοδο οι δύο ομάδες συνέχιζαν να είναι μαζί, όμως αυτή τη φορά ήταν οι Ίκαροι που πήραν διαφορά τεσσάρων πόντων (59-63) περίπου πέντε λεπτά πριν το τέλος του παιχνιδιού. Από εκείνο το σημείο και μετά και μέχρι το τέλος ο ΓΑΣ δεν δέχθηκε πόντο και με όπλο την καλή του άμυνα και με σερί 12-0 μετέτρεψε το σκορ σε 71-63, που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

Δεκάλεπτα: 17-17, 32-35 (ημίχρονο), 54-56, 71-63 (τελικό αποτέλεσμα)

Διαιτητές: Κοϊμτζόγλου, Τζιβελεκίδου

ΓΑΣ ΚΟΜΟΤΗΝΗ (Ντίνας): Πίτατζης, Μιχαηλίδης, Διαμαντίδης, Αθανασίου, Λεχούδης 17 (2), Καραμπέκης Δ. 10, Μαγκώνης 2, Μπεκρής 13 (3), Καλατζής 2, Βελή 14, Μπούντας, Χαλήλ 13.

ΙΚΑΡΟΙ ΣΕΡΡΩΝ  (Ποργιόπουλος): Καραμπέκης Π., Καλογεράτος 10 (2), Γεωργιανός 17 (2), Τράκας 15, Δεληγιάννης, Παπαδόπουλος 11, Γκούτζιας 2, Κάτος, Φραγκούλης, Θολιώτης 8.