Γ Εθνική Live: Εθνικός – Ανατόλια, ΓΑΣ Κομοτηνή – Μακεδονικός και Αγ. Βαρβάρα – Ασπίδα Ξάνθης

Μεταδίδουν οι Γιάννης Παπαδόπουλος και Λεωνίδας Κάλφας

–  Παρακολουθήστε ζωντανά την εξέλιξη στους αγώνες Εθνικός Αλεξανδρούπολης – Ανατόλια, ΓΑΣ Κομοτηνή – Μακεδονικός και Αγία Βαρβάρα – Ασπίδα Ξάνθης για την όγδοη αγωνιστική του Β’ Ομίλου του Βορρά του πρωταθλήματος μπάσκετ της Γ’ Εθνικής. Ο Λεωνίδας Κάλφας από την Αλεξανδρούπολη μεταδίδει αρχικά και στην συνέχεια παίρνει την σκυτάλη ο Γιάννης Παπαδόπουλος από την Κομοτηνή, που θα λαμβάνει τις πληροφορίες και από την Καβάλα…

Καλησπέρα. Συνεχίζεται το πρωτάθλημα με τον Εθνικό να φιλοξενεί το αήττοτο Ανατόλια, μια εβδομάδα πριν το ντέρμπι του τελευταίο με τον ΓΑΣ Κομοτηνή που θα φιλοξενήσει τον Μακεδονικό. Η Ασπίδα Ξάνθης μετά το ρεπό της περασμένης εβδομάδας, ταξιδεύει σήμερα στην γειτονική Καβάλα. Θα είμαστε μαζί σας από τώρα και για κάμποσες ώρες.

Ωρα 15:40 Όπως σταθερά συμβαίνει, ο αγώνας της Αλεξανδρούπολης αρχίζει στις 4.00 το απόγευμα, δυο ώρες νωρίτερα από τη συνήθη ώρα έναρξης της αγωνιστικής. ΓΑΣ Κομοτηνή και Ασπίδα Ξάνθης παίζουν στις έξι. Θυμηθείτε αναλυτικά το πρόγραμμα και τους διαιτητές ΕΔΩ. Μοιραία, η μετάδοση ξεκινά από την Αλεξανδρούπολη και θα συνεχιστεί από Κομοτηνή και Καβάλα.

Ωρα 16:00 Πάμε στις συνθέσεις του αγώνα Εθνικός – Ανατόλια.

Εθνικός: Πασσιάς, Χονδρόπουλος, Ξένος, Γεροντίτης, Παπαλαμπίδης

Ανατόλια: Παυλέας, Τζουβάρας, Τριανταφυλλίδης, Μουσιάρας, Χατζίδης

Ωρα 16:10 3′:45” πριν το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου ο Εθνικός βρίσκεται πίσω στο σκορ από το Ανατόλια με 5-22.

Ωρα 16:17  Τέλος πρώτου δεκαλέπτου στο κλειστό της Αλεξανδρούπολης. Εθνικός – Ανατόλια 12-32

Ωρα 16:30  3′:55” πριν τη λήξη του ημιχρόνου ο Εθνικός χάνει με 18-47 από το Ανατόλια.

Ωρα 16:37 Τέλος πρώτου ημιχρόνου στο κλειστό “Μιχάλης Παρασκευόπουλος” με τον Εθνικό να βρίσκεται πίσω στο σκορ με 25 πόντους. Εθνικός – Ανατόλια 26-51

Ωρα 17:05  3′:37” πριν το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου ο Εθνικός βρίσκεται πίσω με 30 πόντους από το Ανατόλια 36-66.

Ωρα 17:11 Τέλος τρίτου δεκαλέπτου στην Αλεξανδρούπολη. Εθνικός – Ανατόλια 40-78

Ωρα 17:27 Λήξη του παιχνιδιού στην Αλεξανδρούπολη. Τελικό αποτέλεσμα Εθνικός – Ανατόλια 53-87

Ωρα 17:35  Με τη νίκη αυτή το Ανατόλια παραμένει η μόνη αήττητη ομάδα στο πρωτάθλημα, ενώ  ο Εθνικός διατηρείται χωρίς νίκη, στην τελευταία θέση της βαθμολογίας μετά από οκτώ αγωνιστικές.

Ωρα 17:45  Σε ένα τέταρτο ξεκινούν οι αναμετρήσεις του ΓΑΣ Κομοτηνή με τον Μακεδονικό στο Κλειστό Κομοτηνής και της Ασπίδας Ξάνθης με την Αγία Βαρβάρα στην Καβάλα. Live ενημέρωση και για αυτά τα ματς, η ενημέρωση περνά πλέον στην Κομοτηνή.

Ωρα 17:55  Καλησπέρα λοιπόν και από εμάς. Ο Εθνικός δεν τα κατάφερε, μένει να δούμε εδώ στην Κομοτηνή τι θα κάνει ο ΓΑΣ αλλά και στην Καβάλα η Ασπίδα. Λίγος κόσμος πάντως στο κλειστό, άλλωστε δεν βολεύει και η ώρα, αφού την ίδια ώρα παίζει και ο Πανθρακικός στο ΔΑΚ Κομοτηνής. Περίπου 60 φίλαθλοι βρίσκονται στο κλειστό, το οποίο με το κρύο που έχει σαν ανοιχτό είναι. Η έλλειψη θέρμανσης είναι αισθητή. Ο περισσότερος κόσμος παρακολουθεί αυτή την στιγμή το παιχνίδι του Πανθρακικού.

Ωρα 18:00  Πάμε στις συνθέσεις των δύο ομάδων εδώ στην Κομοτηνή. ΓΑΣ: Μασλαρινός, Ντίνας, Μπεκρής, Βέλη, Χαλήλ. ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΣ: Χριστοδούλου, Κωνσταντινίδης, Γρηγορίου, Πηλακούτας, Νικάκης. Διαιτητές οι Δημαδης και Γιαννούλης από τις Σέρρες. Ο προπονητής του Μακεδονικού κ. Δημήτρης Μπουσβάρος δεν έχει θεωρημένη ταυτότητα. Έτσι σαν προπονητής στο Φύλλο Αγώνα αναγράφεται ο αρχηγός της ομάδας Νικάκης.

Ωρα 18:09  Τέσσερα λεπτά στο παιχνίδι και το σκορ είναι 7-4 υπέρ του ΓΑΣ.

Ωρα 18:12  11-4 Στο πεντάλεπτο και τάιμ άουτ για τον Μακεδονικό.

Ωρα 18:16  13-6 το σκορ δύο λεπτά πριν τη λήξη. Πολύ καλή η άμυνα για την ομάδα του ΓΑΣ.

Ωρα 18:20  Τέλος πρώτου δεκαλέπτου 20-12 για τον ΓΑΣ, του οποίου οι παίκτες κατάφεραν στα τελευταία 4 δευτερόλεπτα να πετύχουν 4 πόντους. Αποτέλεσμα πρώτης περιόδου: ΓΑΣ Κομοτηνή – Μακεδονικός 20-12.

Ωρα 18:23  Αποτέλεσμα πρώτου δεκαλέπτου και στην Καβάλα: Αγία Βαρβάρα – Ασπίδα Ξάνθης 20-20

Ωρα 18:29  Με 8 σερί πόντους του Λουλουδιάδη σε λιγότερο από 2 λεπτά στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Μακεδονικός κάνει ένα μικρό σερί 0-8 και ισοφαρίζει τον ΓΑΣ σε 20-20.

Ωρα 18:33 29-22 πέντε λεπτά πριν το τέλος του δεκαλέπτου, πέρασε μπροστά και πάλι ο ΓΑΣ.

Ωρα 18:38 Μετά το σερί του Μακεδονικού, ο ΓΑΣ έχει διορθώσει την άμυνα του και η διαφορά φτάνει 2’36” πρίν το τέλος του δεκαλέπτου στη μέγιστη τιμή της 34-22.

Ωρα 18:44  37-28 ημίχρονο στην Κομοτηνή. Πρώτος σκόρερ του ΓΑΣ ο Διαμαντίδης με 7 πόντους. Λουλουδιάδης και Χριστοδούλου έχουν από 10 πόντους για τον Μακεδονικό, πετυχαίνοντας τους 20 από τους 28 πόντους της ομάδας τους. Αποτέλεσμα πρώτου ημιχρόνου: ΓΑΣ Κομοτηνή – Μακεδονικός 37-28

Ωρα  18:48  Ημίχρονο και στην Καβάλα. Η Αγία Βαρβάρα προηγείται της Ασπίδας, αλλά σε απόσταση βολής, αφού οι δυο ομάδες πάνε πόντο – πόντο.. Αποτέλεσμα πρώτου ημιχρόνου: Αγία Βαρβάρα – Ασπίδα Ξάνθης 35-32

Ωρα 18:55  Εναρξη του δευτέρου ημιχρόνου στην Κομοτηνή

Ωρα 19:04  Με σερί 17-2 στα πρώτα 4 λεπτά ο ΓΑΣ εκτοξεύει την διαφορά στους 24 πόντους διαφορά. 54-30 το σκορ στην Κομοτηνή και τάιμ άουτ για τον Μακεδονικό.

Ωρα 19:07 Στους τριάντα πόντους η διαφορά, νταμπλ σκορ για τον ΓΑΣ 60-30.

Ωρα 19:17  Τέλος τρίτου δεκαλέπτου στην Κομοτηνή. Με σκορ 33-9 στο τρίτο δεκάλεπτο, ο ΓΑΣ Κομοτηνή προηγείται με πάνω από 30 πόντους και το τελευταίο δεκάλεπτο αποκτά διαδικαστικό χαρακτήρα. Αποτέλεσμα τρίτου δεκαλέπτου: ΓΑΣ Κομοτηνή – Μακεδονικός 70-37

Ωρα 19:20  Τέλος τρίτου δεκαλέπτου και στην Καβάλα. Η Ασπίδα Ξάνθης περνά μπροστά και αποκτά προβάδισμα τεσσάρων πόντων. Αποτέλεσμα τρίτου δεκαλέπτου: Αγία Βαρβάρα – Ασπίδα Ξάνθης 48-52

Ωρα 19:33  Παραμένει η διαφορά στους 30 πόντους στην Κομοτηνή. 79-49 το σκορ, 3’40” πριν το τέλος. Ο Στασινόπουλος φτάνει τα 5 φάουλ και γίνεται ο πρώτος παίκτης που αποβάλλεται.

Ωρα 19:38 Τέλος του αγώνα στην Κομοτηνή. Ο ΓΑΣ παίρνει εύκολη νίκη με 82-56 και πάει για τον νυν υπέρ πάντων αγώνα με το Ανατόλια, το ντέρμπι κορυφής του άλλου Σαββάτου. Τελικό αποτέλεσμα: ΓΑΣ Κομοτηνή – Μακεδονικός 82 – 56 με την διαφορά να… μειώνεται στο τέλος.

Ωρα 18:53 Τέλος του αγώνα και στην Καβάλα. Η Ασπίδα Ξάνθης παίρνει μια πολύ μεγάλη εκτός έδρας νίκη επί της Αγίας βαρβάρας και μάλιστα με διαφορά εννιά πόντων στο τέλος. Τελικό αποτέλεσμα: Αγία Βαρβάρα – Ασπίδα Ξάνθης 64-73!