Γ’ Εθνική Live: Ασπίδα Ξάνθης – ΓΑΣ Κομοτηνή και Αγία Βαρβάρα – Εθνικός Αλεξανδρούπολης

Μεταδίδει από το Κλειστό του Ευμοίρου ο Γιάννης Παπαδόπουλος

–  Παρακολουθήστε ζωντανά από το ThrakiSportS την εξέλιξη στους αγώνες Ασπίδα Ξάνθης – ΓΑΣ Κομοτηνή και Αγία Βαρβάρα Καβάλας – Εθνικός Αλεξανδρούπολης. Ο Γιάννης Παπαδόπουλος βρίσκεται στο Κλειστό του Ευμοίρου για το μεγάλο θρακιώτικο ντέρμπι, πληροφορείται τι συμβαίνει και στην Καβάλα και μεταδίδει…

Καλησπέρα. Πρεμιέρα στην Γ’ Εθνική για το 2014 με θρακιώτικο ντέρμπι. Η Ασπίδα Ξάνθης φιλοξενεί τον ΓΑΣ Κομοτηνή και εμείς είμαστε ήδη στο Κλειστό του Ευμοίρου, για να καλύψουμε ζωντανά το σπουδαίο παιχνίδι και παράλληλα να σας ενημερώνουμε τι συμβαίνει και στον αγώνα του Εθνικού στην γειτονική Καβάλα.

Ώρα 17:30 Οι ομάδες προέρχονται από διακοπή δυο εβδομάδων για τα Χριστουγεννα. Ο ΓΑΣ νίκησε σε ένα δραματικό παιχνίδι τον Ιωνικό, ενώ νίκη πέτυχε την προηγούμενη αγωνιστική και η Ασπίδα Ξάνθης επί του Εθνικού στην Αλεξανδρούπολη. Ο Εθνικός δυστυχώς παραμένει η μόνη ομάδα χωρίς νίκη στο πρωτάθλημα.

Ώρα 17:40 Το υπόλοιπο πρόγραμμα της αγωνιστικής:Μακεδονικός-Απόλλων Αρναίας, Ευκαρπία-Τιτάνες Δράμας, Ανατόλια-Μαντουλίδης, Ιωνικός Ιωνίας-Ακτή Ζέφυρος

Ώρα 17:55 Πεντάδες. Για την Ασπίδα Ξάνθης ξεκινάνε οι Δενδρινός, Στεφανίδης, Καραμπέκης, Κουτσογιάννης, Σταμπουλής ενώ για τον ΓΑΣ Κομοτηνή οι Μασλαρινός, Ντίνας, Μπεκρής, Βελή και Χαλήλ.

Ώρα 17:57 Διαιτητές της αναμέτρησης είναι οι κύριοι Δημάδης και Κατρακάρης από τις Σέρρες.

Ώρα 18:00 Τζάμπολ στον αγώνα και πρώτο καλάθι για την Ξάνθη με τον Κουτσογιάννη. 2-0.

Ώρα 18:04 Μάθαμε και τις αρχικές συνθέσεις στο ματς του Εθνικού. Για την Αγία Βαρβάρα ξεκίνησαν οι Πιεβαλίτσα, Φασουλας, Χαριζάνης, Λαμπρόπουλος, Καρατσομπάνης. Για τον Εθνικό οι Χονδρόποθλος, Τελούδης, Ξέρος, Παπαλαμπίδης, Γεροντίτης.

Ώρα 18:06 9-0 το σκορ 5’14” πριν το τέλος του δεκαλέπτου με την ομάδα του ΓΑΣ να παραμένει ακόμα χωρίς πόντο.

Ώρα 18:08 Εκπληκτικό ξεκίνημα για την Ασπίδα Ξάνθης που με την άμυνα της έχει αναγκάσει την ομάδα της Κομοτηνής σε πολλά λάθη. 12-2 το σκορ 4’41” πριν τη λήξη του δεκαλέπτου και τάιμ άουτ για την ομάδα του ΓΑΣ.

Ώρα 18:15 Προσπαθεί να ισοροπήσει ο ΓΑΣ, 19-12 το σκορ 1’22” πριν τη λήξη του δεκαλέπτου.

Ώρα 18:20 Τέλος πρώτου δεκαλέπτου στο κλειστό του Ευμοίρου με την Ασπίδα να προηγείται με σκορ 21-15, έχοντας το προβάδισμα από την αρχή του αγώνα. Η ομάδα της Κομοτηνής αντέδρασε μετά το πρώτο πεντάλεπτο και προσπάθησε να μειώσει την διαφορά.

Ώρα 18:24 Τέλος πρώτου δεκαλέπτου και στα Ποταμούδια. Ο Εθνικός προηγείται μέσα στην Καβάλα. Αποτέλεσμα πρώτης περιόδου: Αγία Βαρβάρα – Εθνικός Αλεξανδρούπολης 14-18

Ώρα 18:26 Η ομάδα του ΓΑΣ μείωσε στους δύο, όμως η Ξάνθη αντιδρά και το σκορ γίνεται 26-19, 7’47” πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Ώρα 18:33 Πραγματικό ντέρμπι στη Ξάνθη, με τον ΓΑΣ να έχει βελτιώσει την άμυνα του, ενώ αρχίζει να βρίσκει λύσεις και στην επίθεση. 28-25 το σκορ, 4’14” πριν το τέλος του δευτέρου δεκαλέπτου.

Ώρα 18:46 Ημίχρονο στην Ξάνθη με την Ασπίδα να προηγείται με 35-32, σε ένα καλό πρώτο ημίχρονο. Τα πρώτα πέντε λεπτά του αγώνα ανήκαν στην ομάδα της Ξάνθης, όμως ο ΓΑΣ κατάφερε να ισοροπήσει και να ροκανίσει την διαφορά. Για την Ασπίδα, η οποία έχει παράπονα για 2-3 σφυρίγματα των διαιτητών, πρώτος σκορερ είναι ο Κουτσογιάννης με 11, ενώ για τον ΓΑΣ Κομοτηνή 14 πόντους έχει ο Μασλαρινός.

Ώρα 18:47 Στα Ποταμούδια, για την ώρα ο αγώνας εκεί εξελίσσεται επίσης σε μεγάλο ντέρμπι. Ισοπαλία μετά το τέλος της δεύτερης περιόδου. Αποτέλεσμα ημιχρόνου: Αγία Βαρβάρα – Εθνικός Αλεξανδρούπολης 32-32

Ώρα 19:01 Σχίστηκε το διχτάκι στο καλάθι που θα κάνει επίθεση η Ασπίδα στο δεύτερο ημίχρονο. Έτσι έχουμε καθυστέρηση στην έναρξη μέχρι να αλλαχτεί.

Ώρα 19:10 Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο με τρίποντο του Κουτσογιάννη, 38-32.

Ώρα 19:13 Άσχημο ξεκίνημα για τον ΓΑΣ στο δεύτερο ημίχρονο. Παραμένει χωρίς πόντο στα πρώτα τέσσερα λεπτά. Έτσι η Ασπίδα παίρνει και πάλι αέρα 10 πόντων και προηγείται με 42-32.

Ώρα 19:19 Η άμυνα της Ασπίδας έχει εγκλωβίσει τους παίκτες του Νεοκλή Λεμονίδη. Σε συνδιασμό με τα σκληρά μαρκαρίσματα με το σώμα που αφήνουν οι διαιτητές, αναγκάζουν τους παίκτες του ΓΑΣ σε πολλά λάθη και σε άστοχες επιθέσεις. Αντίθετα η Ασπίδα έχει σε μεγάλη μέρα τον Κουτσογιάννη, ενώ παίρνει πόντους τόσο μέσα, όσο και έξω από την ρακέτα. Έτσι το σκορ έχει γίνει 45-38 τέσσερα λεπτά πριν το τέλος του δεκαλέπτου.

Ώρα 19:20 Κρατάει γερά ο Εθνικός, ένα δεκάλεπτο πριν το τέλος του αγώνα στα Ποταμούδια. Για να δούμε αν θα αντέξει μέχρι τέλους. Αποτέλεσμα τρίτης περιόδου: Αγία Βαρβάρα – Εθνικός Αλεξανδρούπολης 45-49

Ώρα 19:24 Άσχημος τραυματισμός για τον Μακρή του ΓΑΣ Κομοτηνή. Σύμφωνα με τις πρώτες εκτιμήσεις φαίνεται να έχει γυρίσει το αριστερό του γόνατο.

Ώρα 19:29 Τέλος τρίτου δεκαλέπτου με την Ασπίδα να προηγείται του ΓΑΣ με 51-42. Ο Μακρής σύμφωνα με τις πρώτες ενδείξης έχει ρήκη πρόσθιου χιαστού. Όλο το γήπεδο χειροκροτάει τον παίκτη του ΓΑΣ που μεταφέρεται υποβασταζόμενος στον πάγκο της ομάδας του. Αποτέλεσμα τρίτης περιόδου: Ασπίδα Ξάνθης – ΓΑΣ Κομοτηνή 51-42.

Ώρα 19:36 Η Ασπίδα φτάνει την διαφορά στη μέγιστη τιμή της, 55-42, και αναγκάζει τον προπονητή του ΓΑΣ να πάρει τάιμ άουτ. Η ομάδα της Κομοτηνής δείχνει να μην μπορεί να ακολουθήσει τον ρυθμό της Ασπίδας.

Ώρα 19:39 Πρώτο καλάθι για τον ΓΑΣ στην τέταρτη περίοδο. 61-44 το σκορ 5’30” πριν τη λήξη του αγώνα.

Ώρα 19:43 Με σερί 4-0 η ομάδα της Κομοτηνής προσπαθεί να ροκανίσει την διαφορά. 61-48 4’20” πριν το τέλος.

Ώρα 19:46 4 συνεχόμενες βολές μετά από φάουλ και τεχνική ποινή στον πάγκο της Ασπίδας και το σκορ γίνεται 62-52.

Ώρα 19:49 Τεχνική ποινή στον Μασλαρινό για διαμαρτυρία και κάπου εδώ το παιχνίδι τελειώνει. 67-55, 1’50” πριν το τέλος.

Ώρα 19:55 Μεγάλη νίκη για την Ασπίδα Ξάνθης στο Θρακιώτικο ντέρμπι με 74-57 απέναντι σε έναν πολύ κακό ΓΑΣ Κομοτηνή. Μεγάλος πρωταγωνιστής του αγώνα ο Κουτσογιάννης με 22 πόντους, ενώ από τον ΓΑΣ ο Μασλαρινός ήταν ο μόνος που πάλεψε, πετυχαίνοντας 25 πόντους. Τελικό αποτέλεσμα: Ασπίδα Ξάνθης – ΓΑΣ Κομοτηνή 74-57

Ωρα 20:01 Άσχημα νέα από τα Ποταμούδια. Ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης πάλεψε για τρία δεκάλεπτα, ήταν μπροστά στο σκορ στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα αλλά δεν μπόρεσε να κρατήσει το προβάδισμα μέχρι και το τέλος. Τελικό αποτέλεσμα: Αγία Βαρβάρα – Εθνικός Αλεξανδρούπολης 78-69.

Ευχαριστούμε που παρακολουθήσατε την live μετάδοση από το ThrakiSportS. Θα είμαστε κοντά σας σε λίγο με όλα τα αποτελέσματα, την βαθμολογία όπως διαμορφώνεται αλλά και αναλυτικά ρεπορτάζ από τους αγώνες. Μείνετε κοντά μας…