Γ’ Εθνική: Ισοπεδωτικός ο ΓΑΣ νίκησε εύκολα τον Αστέρα Καβάλας και έδιωξε το άγχος της παραμονής

Ο ΓΑΣ Κομοτηνή ήταν ισοπεδωτικός και μετέτρεψε σε παράσταση για ένα ρόλο τον “τελικό” με τον Αστέρα Καβάλας, κερδίζοντας με 89-63 και διώχνοντας από πάνω του το άγχος της παραμονής.

Η ομάδα της Κομοτηνής είχε σαν όπλο την εκρηκτικότητα και τον δυναμισμό των παικτών του, το περιφερειακό σουτ (πέτυχε 11 τρίποντα) και τα ριμπάουντ που κέρδισε και στις δύο ρακέτες, ενώ αντίθετα ο Αστέρας είχε σε πολύ κακή ημέρα τον Αθανασιάδη, ο οποίος πριν ξεκινήσουν οι αγώνες της 24ης αγωνιστικής ήταν στην πρώτη θέση των σκόρερ του ομίλου.

Ο ΓΑΣ είχε από την αρχή το προβάδισμα έκλεισε την πρώτη περίοδο με 22-14, ενώ στη δεύτερη περίοδο διατηρούσε διαφορά 14-16 πόντων, κλείνοντας το ημίχρονο μπροστά με 44-30.

Στην τρίτη περίοδο ο ΓΑΣ ήταν καταιγιστικός και εκτόξευσε τη διαφορά στο 62-35, με το τρίτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με 72-53. Στο τέταρτο δεκάλεπτο η ομάδα της Κομοτηνής διατηρούσε τη διαφορά γύρω στους 20 πόντους, φτάνοντας εύκολα στο τελικό 89-63.

Δεκάλεπτα: 22-14, 44-30 (ημίχρονο), 72-53, 89-63 (τελικό αποτέλεσμα)

ΓΑΣ KΟΜΟΤΗΝΗ (Λεμονίδης): Σαββίδης 2, Πίτατζης, Σκεμπής 6, Αθανασίου 2, Πασαλίδης 2, Χατζηδημητρίου 25 (3), Καναράς 7 (1), Σιμάκης 13 (1), Καλατζής 21 (5), Καραμπέκης, Βελή 5 (1), Χαλίλ 6.

ΑΣΤΕΡΑΣ ΚΑΒΑΛΑ (Μαγιάννης): Παπαζώτος, Μαραβέγιας 8 (1), Μπόζης 11 (1), Μαρκόπουλος 8 (2), Ιωαννίδης 2, Γ. Σουλίδης, Αθανασιάδης 7 (1), Αργυρίου 6, Χαριζάνης 8, Μυζίου 13 (2), Κοσμίδης, Μυτικόπουλος.