Γ’ Εθνική: Επιστροφή στις νίκες επί του ουραγού Νέου Σκοπού για τον ΓΑΣ Κομοτηνή

Ο ΓΑΣ Κομοτηνή το απόγευμα της Κυριακής υποδέχθηκε στο ΔΑΚ Κομοτηνής τον ουραγό του ομίλου Ορφέα Νέου Σκοπού και αν και ζορίστηκε στο πρώτο μέρος, στην επανάληψη έδειξε σοβαρότητα και επέστρεψε εύκολα στις νίκες.

Μετά τις δύο διαδοχικές ήττες από Απόλλωνα Καλαμαριάς και Πολύγυρο, ο ΓΑΣ Κομοτηνή υποδέχθηκε στην έδρα του τον ουραγό του ομίλου Ορφέα Νέου Σκοπού, που ήταν ένα αρκετά αδύναμος, γεγονός που φαινόταν και από το γεγονός πως έως τώρα δεν έχει πάρει καμία νίκη.

Παρ’όλα αυτά κατάφερε να ζορίσει τον ΓΑΣ για ένα ημίχρονο, αφού οι γηπεδούχοι δεν έδειξαν την απαιτούμενη σοβαρότητα στις δύο πρώτες περιόδους και στο ημίχρονο βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 32-33.

Στην επανάληψη όμως οι παίκτες του ΓΑΣ εμφανίσθηκαν αποφασισμένοι να τελειώσουν το θέμα νίκη και από νωρίς, μόλις στα τέσσερα λεπτά της τρίτης περιόδου, ανέτρεψαν το σκορ και έφτασαν τη διαφορά στο +14, νικώντας με 49-35, για να ολοκληρώσουν το τρίτο δεκάλεπτο τελικά με το 55-45 (φωτογραφία «Παρατηρητής της Θράκης») υπέρ τους.

Στην τελευταία περίοδο ο ΓΑΣ πάτησε ακόμα περισσότερο το γκάζι και ανέβασε τη διαφορά στο +26 προηγούμενος στο σκορ με 63-47, με τον προπονητή της ομάδας στη συνέχεια να δίνει χρόνο σε διάφορους παίκτες που ως τώρα δεν έχουν παίξει πολύ. Βέβαια το γεγονός αυτό δεν σήμαινε πως οι γηπεδούχοι έχασαν το ρυθμό τους, αφού η διαφορά δεν μειώθηκε σχεδόν καθόλου και τελικά το παιχνίδι έληξε με 76-52 υπέρ του ΓΑΣ.

Τα δεκάλεπτα:14-15, 32-33 (ημίχρονο), 55-45, 76-52 (τελικό αποτέλεσμα)

ΓΑΣ ΚΟΜΟΤΗΝΗ (Λεμονίδης): Σαββίδης 2, Καρκατσέλης 2, Σκεμπή 6, Αθανασίου, Γκουτσίδης, Χατζηδημητρίου 24 (1), Γιωτόπουλος 16 (4), Σιμάκης 13, Πασαλίδης, Παλάσκας 2, Μπίτατζης, Χαλίλ 11.

ΟΡΦΕΑΣ ΝΕΟΥ ΣΚΟΠΟΥ (Σίσκος): Ταίρης, Καντσουρίδης, Παρίσης 6, Δροσινός 6 (2), Χατζής 9, Αμβροσίου 12 (3), Θεοδωρόπουλος, Καρακάσης, Γάτος 15, Σίμος 2 Χαβαλές 2.