Γ’ Εθνική: Επιστροφή στις νίκες για τον ΓΑΣ Κομοτηνή που πέρασε από την Σάντα του Καμαράκη

Ένα πολύ όμορφο παιχνίδι έγινε στην Αγ. Βαρβάρα όπου ο ΓΑΣ Κομοτηνής επέστρεψε στις νίκες κερδίζοντας 71-75 την ομάδα του πρωην προπονητή του Στάθη Καμαράκη και ανέβηκε μόνος στην έκτη θέση της βαθμολογίας.

Το παιχνίδι ήταν αμφίρροπο σε όλη την εξέλιξη του με τις ομάδες να είναι κοντά στο σκορ στο πρώτο εικοσάλεπτο και τον ΓΑΣ να ξεφεύγει κάπως στο ημίχρονο με 33-38 (πέρασε μπροστά στο 11.30″ και δεν έχασε το προβάδισμα, επιτυγχάνοντας την μεγαλύτερη διαφορά των τεσσάρων πόντων στο τέλος).

Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι έκαναν ένα μεγάλο σερί και μετέτρεψαν το 38-44 στο 24’σε 59-51 (σερι 21-7 σε εξι λεπτά). Ο ΓΑΣ αφού είδε τη διαφορά να φτάνει στο ακόμα και στο -10 (63-53) στο 32′ αφυπνίστηκε και παίζοντας εκπληκτική αμυνα, με ενα σερι 0-14 περασε 63-67 στο 35′.

Στο τελευταίο πεντάλεπτο κατάφερε τελικά να κρατήσει το προβάδισμα που εξασφάλισε, επικρατώντας δύσκολα με 71-75 μέσα από την δύσκολη έδρα της καβαλιώτικης ομάδας (η φωτογραφία όπως και στοιχεία του αγώνα προέρχονται από το KavalaSports).

Δεκάλεπτα: 19-21, 33-38 (ημίχρονο), 59-51, 71-75 (τελικό αποτέλεσμα)

Διαιτητές: Παπαδόπουλος Χαρ.-Κουκουλεκίδης

ΑΓΙΑ ΒΑΡΒΑΡΑ (Καμαράκης): Σαμαράς, Μπάμπουλης 10 (1), Μητρούλης, Ράμμος 2, Αμπελακιώτης 17 (1), Γ. Σουλίδης 2, Κουμλέλης 16 (1), Χαριζάνης 6, Κάτσικας 7, Φασουλάς 9 (1), Μανάκας 2.

ΓΑΣ ΚΟΜΟΤΗΝΗ (Ντίνας): Διαμαντίδης 1, Λεχούδης 12 (3), Καραμπέκης 18 (2), Μαγκώνης, Μπεκρής 11, Καλατζής 9 (1), Βελή Χασάν 10 (1), Στασινόπουλος 10, Χαλίλ Καδήρ 4.