Γ’ Εθνική: Εύκολη και μεγάλης σημασίας νίκη του ΓΑΣ Κομοτηνή επί της Νεάπολης

Έχοντας τον έλεγχο του αγώνα από το πρώτο λεπτό, ο ΓΑΣ Κομοτηνή νίκησε εύκολα τη Νεάπολη με 82-58 και ανέβηκε στην ένατη θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Η ομάδα της Κομοτηνής προηγήθηκε από το πρώτο δεκαέλπτο με διψήφια διαφορά και έκλεισε το ημίχρονο μπροστά με 41-24, χάρη στην εξαιρετική του άμυνα και τις λύσεις που έβρισκε στην επίθεση.

Στο δεύτερο ημίχρονο δεν άλλαξε κάτι, με τη διαφορά να ανεβαίνει και άλλο και να ξεπερνάει τους είκοσι πόντους, με τον ΓΑΣ να φτάνει εύκολα στο τελικό 82-58.

Τρεις παίκτες της ομάδας της Κομοτηνής ολοκλήρωσαν την αναμέτρηση με διψήφιο αριθμό πόντων, ενώ η ομαδική άμυνα ήταν εξαιρετική και κράτησε τη φιλογενούμενη ομάδα χαμηλά στο σκορ.

Δεκάλεπτα: 24-13, 41-24 (ημίχρονο), 63-38, 82-58 (τελικό αποτέλεσμα)

Διαιτητές: Παπαγεωργίου, Εκίζογλου

ΓΑΣ KΟΜΟΤΗΝΗ (Λεμονίδης): Σαββίδης, Σκεμπή 17 (1), Αθανασίου 7 (1), Γκουτσίδης, Χατζηδημητρίου 7, Καναράς 9 (1), Σημάκης 15, Καλατζής 9 (1), Καραμπέκης 10, Πίτατζης 2, Χαλήλ 6.

ΠΚ ΝΕΑΠΟΛΗΣ (Μπούμπας- Τασόπουλος): Νικολαΐδης 3, Χριστοδούλου 11, Αποστολίδης 6, Καραγιάννης 6, Χύτας, Ζεϊμπέκης 8, Χριστοφόρης 4, Φαρμάκης 4, Σιώρας 3 (1), Ταουκτσής 13.