Γ’ Εθνική: Δυναμικό ξεκίνημα και εύκολο πέρασμα από την Ελευθερούπολη για τον ΓΑΣ Κομοτηνή

Μόνο στο δεύτερο δεκάλεπτο δέχθηκε αντίσταση από την Ελευθερούπολη ο ΓΑΣ Κομοτηνή, την οποία κέρδισε εύκολα εκτός έδρας με 57-72, ξεκινώντας με τον καλύτερο τρόπο τις αγωνιστικές του υποχρεώσεις στο πρωτάθλημα της Γ’ Εθνικής.

Η ομάδα της Κομοτηνής ξεκίνησε δυνατά τον αγώνα, βρίσκοντας πολλές λύσεις στην επίθεση από την γραμμή του τριπόντου. Έτσι το πρώτο δεκάλεπτο βρήκε τον ΓΑΣ μπροστά στο σκορ με 18-28. Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Ελευθερούπολη αντέδρασε και μείωσε στο καλάθι, με το ημίχρονο να κλείνει τελικά με σκορ 36-40 υπέρ της ομάδας της Κομοτηνής.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ένα σερί 0-8 του ΓΑΣ τον έφερε και πάλι μπροστά με διψήφια διαφορά (40-52 από 40-44), ενώ ένα σερί 0-15 στο τέλος της τρίτης περιόδου (44-60) και στις αρχές της τέταρτης έφερε το σκορ από το 44-52 στο 44 67 και ουσιαστικά κλείδωσε τη νίκη του ΓΑΣ, που έφτασε εύκολα στο τελικό 57-72.

Δεκάλεπτα: 18-28, 36-40 (ημίχρονο), 44-60, 57-72 (τελικό αποτέλεσμα)

Διαιτητές: Φουτζήλας – Τζεβελεκίδου

ΓΣ ΕΛΕΥΘΕΡΟΥΠΟΛΗΣ (Θεοδοσιάδης): Παπαζούδης 6, Ανίσογλου, Καρατσομπάνης 14 (1), Ρότσας, Γκούμας 8 (1), Δανίκας 6, Γαϊτατζής, Αμπεριάδης 8, Πανδής 15.

ΓΑΣ ΚΟΜΟΤΗΝΗ (Βελή – Ντίνας): Καραμπέκης 10 (2), Μπεκρής 9, Στασινόπουλος 6, Λεχούδης 10 (2), Μαγκούνης 4, Διαμαντίδης 6, Χαλίλ 9, Καλαντζής 18 (2).