Γ’ Εθνική: Δίκαιη επικράτηση της Ασπίδας στο πρώτο “Ελ Θράκικο”

‘Εχοντας περισσότερες λύσεις στην επίθεση και παίζοντας πολύ καλή άμυνα στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, η Ασπίδα Ξάνθης ήταν η νικήτρια του “Ελ Θράκικο”, κερδίζοντας τον ΓΑΣ Κομοτηνή με 64-58. Η ομάδα της Κομοτηνής αντίστοιχα δεν βρήκε λύσεις στην επίθεση, με αποτέλεσμα να μείνει χαμηλά στο σκορ.

Το παιχνίδι στην αρχή ήταν ντέρμπι, με τις δύο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ, όμως ένα σερί 11-0 της Ασπίδας την έφερε να προηγείται με 16-10 στο τέλος της πρώτης περιόδου και με 19-10 στο ξεκίνημα της δεύτερης. Η ομάδα της Ξάνθης με όπλο την ευστοχία έξω από τη γραμμή των 6,75 (πέτυχε 7 τρίποντα στο πρ.ωτο ημίχρονο και 9 συνολικά) κατάφερε να βρίσκει λύσεις όσες φορές προσπάθησε να μειώσει ο ΓΑΣ και έκλεισε το ημίχρονο μπροστά στο σκορ με 30-20.

Στην τρίτη περίοδο ο ΓΑΣ μπήκε δυνατά και κατάφερε να ισοφαρίσει σε 36-36, όμως ένα γρήγορο σερί 11-2 από την Ασπίδα την έφερε να προηγείται στο τέλος του δεκαλέπτου με 47-38. Στην τέταρτη περίοδο οι παίκτες της Ασπίδας κατάφεραν να ‘εχουν τον έλεγχο και τη διαφορά κοντά σε διψήφια διαφορά. Οι παίκτες του ΓΑΣ προσπάθησαν στο τέλος, μείωσαν μέχρι και στους πέντε πόντους, όμως τελικά η Ασπίδα κράτησε τη διαφορά και κέρδισε με 64-58

Δεκάλεπτα: 16-10, 30-20 (ημίχρονο), 47-38, 64-58 (τελικό αποτέλεσμα)

Διαιτητές: Δαμίγος – Γαζέτας

ΑΣΠΙΔΑ ΞΑΝΘΗΣ (Ιωαννίδης): Κουμπάνης, Παπαδάκης 4, Γρούδος, Τσιώγκας 11 (3), Στεφανίδης 7 (1), Χατζημιχαηλίδης 9 (1), Τσίλογλου, Κουτσογιάννης 10, Κέλλης, Καραμπίνης, Παλλάκης 10 (2), Πετς 13 (2).

ΓΑΣ Κομοτηνή (Ντίνας): Αθανασίου, Μιχαηλίδης, Διαμαντίδης 6 (2), Μπούντας, Λεχούδης 11 (2), Καραμπέκης 8, Μαγκώνης 2, Μπεκρής 11 (2), Καλατζής 15 (2), Βελή, Στασινόπουλος, Χαλήλ 2.