Γ’ Εθνική: Όσα έγιναν στην αναμέτρηση του ΓΑΣ Κομοτηνή με τη Γέφυρα

Στα ίσια πάλεψε ο ΓΑΣ Κομοτηνή την αναμέτρηση με την πρωτοπόρο Γέφυρα, όμως σε ακόμα ένα παιχνίδι στάθηκε άτυχος στο τέλος γνωρίζοντας την ήττα με 68-70. Η ομάδα της Κομοτηνής είχε δύο ευκαιρίες στα τελευταία δευτερόλεπτα για να πάρει τη νίκη, όμως λάθη και αστοχία του στέρησαν τη δυνατότητα για τη νίκη. Αντίθετα με τη νίκη αυτή η Γέφυρα κατακτά εκτός συγκλονιστικού απροόπτου και το πρωτάθλημα στον 4ο όμιλο της Γ΄ Εθνικής.

Η Γέφυρα μπορεί να ήταν μπροστά στο σκορ στη μεγαλύτερη διάρκεια του παιχνιδιού, όμως ο ΓΑΣ Κομοτηνή ήταν διαρκώς κοντά και δεν άφηναν τους πρωτοπόρους να ξεφύγουν. Το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με 18-21, ενώ στο ημίχρονο το σκορ ήταν 35-40. Η εικόνα του παιχνιδιού ήταν ίδια και στην τρίτη περίοδο, με το σκορ στο τέλος του δεκαλέπτου να είναι 51-58. Στο τελευταίο δεκάλεπτο όμως οι λύσεις που βρήκε ο ΓΑΣ στην επίθεση και η πολύ καλή άμυνα που έπαιξαν οι παίκτες του σε συνδυασμό με την αστοχία των παικτών της Γέφυρας έφεραν τις δύο ομάδες να είναι ισόπαλες με 68-68, 14 δευτερόλεπτα πριν το τέλος. Εκεί οι παίκτες του ΓΑΣ ενώ είχαν την μπάλα έκαναν λάθος επαναφορά και στη συνέχεια φάουλ στο Μυλωνίδη, ο οποίος ευστόχησε και στις δύο βολές που εκτέλεσε. Ο ΓΑΣ είχε και δεύτερη ευκαιρία να πάρει το παιχνίδι, όμως ο Μπεκρής αστόχησε στο τρίποντο που επιχείρησε, με τη Γέφυρα να παίρνει έτσι τη νίκη με 68-70.

Δεκάλεπτα: 18-21, 35-40 (ημίχρονο), 51-58, 68-70 (τελικό αποτέλεσμα)

Διαιτητές: Ξέρας, Καρακώστας

ΓΑΣ Κομοτηνή (Ντίνας): Καραμπέκης 8, Μπεκρής 7 , Στασινόπουλος 17, Λεχούδης 8(2), Μαγκώνης 3(1), Χαλίλ 1, Καλαντζής 18(4), Κιλιγκαρίδης, Πασχαλινόπουλος, Μπουϊντας 6.

Γέφυρα (Τουλούμης): Τουλούμης 18(5), Δανάκης 6(1), Κουλουμπής 2, Δώνης Τολιόπουλος 5, Μπάρκος, Μυλωνίδης 30(3), Γεράκης ,Παρλαπάνης, Μπίσκας 9(1), Ευσταθιάδης, Σιόλογκας.