Γ΄ Εθνική: Νικήτρια η ΑΕ Κομοτηνής επί του ΓΑΣ σε ματς διαφήμιση του μπάσκετ

Η ΑΕ Κομοτηνής ήταν η νικήτρια στο ντέρμπι με τον ΓΑΣ. Οι κιτρινόμαυροι της Κομοτηνής νίκησαν με 63-72 σε ένα ματς διαφήμιση του μπάσκετ, το οποίο κρίθηκε στα τελευταία πέντε λεπτά. Πολλά μπράβο στον ΓΑΣ, ο οποίος ήταν ανταγωνιστικός και άγγιξε τη νίκη, όμως η κούραση και τα λάθη στο τέλος του στοίχησαν. Κατάμεστο το κλειστό γυμναστήριο της Κομοτηνής, από φίλους του μπάσκετ.

Η ΑΕ Κομοτηνής ξεκίνησε δυνατά και προηγήθηκε με 0-7, και με 6-14. Όμως ο ΓΑΣ ισορρόπησε στη συνέχεια το παιχνίδι, με τους φιλοξενούμενους της ΑΕΚ να κλείνουν την πρώτη περίοδο μπροστά με 16-21. Το δεύτερο δεκάλεπτο ήταν νευρικό και κακό. Η ΑΕ Κομοτηνής ήταν πολύ κακή στην επίθεση, κάτι που εκμεταλλεύτηκε ο ΓΑΣ και πέντε λεπτά πριν το τέλος του ημιχρόνου πέρασε για πρώτη φορά μπροστά με 25-24. Από εκείνο το σημείο και μετά οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, με τον ΓΑΣ να κλείνει το ημίχρονο μπροστά στο σκορ με 33-32.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τον χειρότερο τρόπο, καθώς 8΄06΄΄ πριν το τέλος της τρίτης περιόδου τραυματίστηκε σοβαρά ο παίκτης της ΑΕ Κομοτηνής Γιώργος Βάκρινος. Ο αγώνας διακόπηκε για 30 λεπτά, όμως οι παίκτες των δύο ομάδων δεν φάνηκε να επηρεάστηκαν από τη διακοπή, καθώς η μεταξύ τους μάχη συνεχίστηκε, με την ΑΕ Κομοτηνής να προηγείται στο τέλος του δεκαλέπτου με 51-52. Στο τέταρτο δεκάλεπτο η ΑΕΚ πήρε μία διαφορά 4-6 πόντων την οποία συντηρούσε και τρία λεπτά πριν το τέλος ανέβασε για πρώτη φορά τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό (60-70), καθώς εκμεταλλεύτηκε την αστοχία των παικτών του ΓΑΣ στην επίθεση, ενώ βρήκε λύσεις από την περιφέρεια. Αυτό δεν άλλαξε στα τελευταία τρία λεπτά, με την ΑΕ Κομοτηνής να φτάνει στο τελικό 63-72 και τη δεύτερη νίκη στο πρωτάθλημα.

Παίκτης του αγώνα ο Παλλάκης, ο οποίος πέτυχε 28 πόντους και κυριάρχησε και στις δύο ρακέτες, ενώ βοήθησε πολύ ο Χατζηπαυλίδης από την τρίτη περίοδο και μετά που πέρασε στο παρκέ. Από τον ΓΑΣ οι Σκεμπής, Σιμάκης και Χαλήλ προσπάθησαν για την ομάδα τους και είχαν διψήφιο αριθμό πόντων.

Δεκάλεπτα: 16-21, 33-32 (ημίχρονο), 51-52, 63-72 (τελικό αποτέλεσμα)

Διαιτητές: Μελανίδης, Ντόγκας

ΓΑΣ ΚΟΜΟΤΗΝΗ (Λεμονίδης): Σαββίδης, Καραγιώργος 1, Σκεμπή 15, Αθανασίου, Χατζηδημητρίου 3 (1), Καναράς 5 (1), Σιμάκης 13 (1), Καλατζής 7 (1), Καραμπέκης Π. 6(1), Χαλήλ 12

ΑΕ ΚΟΜΟΤΗΝΗΣ (Κικκινόπουλος): Σταματέλος 3, Κριμπούρας, Χονδρόπουλος 17 (2), Βάκρινος 2, Βαχαρίδης, Κουτσοβασίλης 9, Καραμπέκης Δ. 6, Λιβησιανός, Χατζηπαυλίδης 7 (1), Παλλάκης 28 (2), Λεφής.

ΘΥΜΗΘΕΙΤΕ ΤΗΝ LIVE ΜΕΤΑΔΟΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ ΟΠΩΣ ΚΑΛΥΦΘΗΚΕ ΑΠΟ ΤΟ THRAKISPORTS ΜΕ ΕΝΑ ΚΛΙΚ ΕΔΩ