Γ΄ Εθνική: Νέα ήττα του ΓΑΣ από την “Σάντα” που ήθελε περισσότερο τη νίκη

Το κίνητρο ήταν αυτό που μέτρησε στην αναμέτρηση του ΓΑΣ Κομοτηνή με την Αγία Βαρβάρα. Η ομάδα της Καβάλας κέρδισε με 72-81 και πήρε μία σπουδαία και πολύτιμη νίκη, εκμεταλλευόμενη την ευστοχία από την περιφέρεια και τα λάθη των παικτών του ΓΑΣ στην τέταρτη περίοδο. Αντίθετα για την ομάδα της Κομοτηνής η ήττα αυτή σημαίνει πως η ομάδα μένει εκτός στόχων, με το υπόλοιπο του πρωταθλήματος να αποκτά τυπική διαδικασία για αυτή.

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν ισορροπημένο και για τις δύο ομάδες με τον ΓΑΣ να κλείνει τα πρώτα δέκα λεπτά μπροστά στο σκορ με 20-17. Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με την ομάδα της Καβάλας να περνάει μπροστά και να διατηρεί διαφορές μεταξύ 1-4 πόντων και το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με σκορ 36-38.

Στην τρίτη περίοδο η Αγία Βαρβάρα μπήκε δυνατά και με ένα σερί 2-7 ανέβασε τη διαφορά στους εφτά πόντους (38-45) και εν συνεχεία και στους οκτώ πόντους (40-48). Η Αγία Βαρβάρα διατηρούσε συνεχώς ένα προβάδισμα 3-8 πόντων, με τον ΓΑΣ να αντιδρά στο τελευταίο δίλεπτο και να μετατρέπει το 49-56 σε 56-57. Όμως ένα απίθανο buzzer beater του Μπάμπουλη πίσω ακριβώς από το κέντρο με τη λήξη του δεκαλέπτου έδωσε αέρα τεσσάρων πόντων στην ομάδα της Καβάλας, η οποία έκλεισε το δεκάλεπτο μπροστά με 56-60. Στο τέταρτο δεκάλεπτο η Αγία Βαρβάρα ξεκίνησε με ένα γρήγορο 0-6 και πήρε για πρώτη φορά διψήφια διαφορά, εκμεταλλευόμενη τα πολλά λάθη των παικτών του ΓΑΣ σε άμυνα και επίθεση. Η ομάδα της Καβάλας είχε τον πλήρη έλεγχο του παιχνιδιού στο τελευταίο δεκάλεπτο, έφτασε τη διαφορά και στους δεκατρείς πόντους (58-71) και παρά την προσπάθεια των παικτών της ομάδας της Κομοτηνής έφτασε εύκολα στη νίκη με 72-81.

Δεκάλεπτα: 20-17, 36-38 (ημίχρονο), 56-60, 72-81 (τελικό αποτέλεσμα)

Διαιτητές: Σιταρίδης, Πετανίδου

ΓΑΣ Κομοτηνή (Ντίνας): Αθανασίου 3 (1), Θεοδωρόπουλος, Μιχαηλίδης, Μπούντας 3 (1), Λεχούδης 18 (1), Γκουτσίδης, Μαγκώνης 16, Μπεκρής 18 (3), Πασχαλινόπουλος, Πίτατζης, Στασινόπουλος 2, Χαλήλ 12.

Αγία Βαρβάρα (Καμαράκης): Σαμαράς 13 (3), Μπάμπουλης 14 (3), Μαλαθούνης, Μητρούλης, Ράμμος 11 (1), Μπανάσης, Σουλίδης, Κουμλέλης 15, Χαριζάνης 12, Κατσικάς, Αγανικόλας, Μανάκας 16.