Γ’ Εθνική: Έπαιξε με τη φωτιά η Ασπίδα, που κέρδισε στο τελευταίο σουτ τον μαχητικό ΓΑΣ Κομοτηνή

Ντέρμπι με όλη τη σημασία της λέξης ήταν η αναμέτρηση ανάμεσα σε ΓΑΣ Κομοτηνή και Ασπίδα Ξάνθης, που βρήκε νικήτρια τη δεύτερη με 62-63. Η ομάδα της Ξάνθης αν και είχε τον έλεγχο στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα και προηγήθηκε και με διψήφιες διαφορές, στο τέλος χαλάρωσε και λίγο έλειψε να το πληρώσει από τη μαχητική ομάδα της Κομοτηνής, η οποία παρά τα προβλήματα, τις ελλείψεις παικτών και τον τραυματισμό του Καραμπέκη στο τέταρτο δεκάλεπτο, πάλεψε και λίγο έλειψε να κάνει την ανατροπή.

Ο ΓΑΣ προηγήθηκε στην αρχή με 7-4, όμως γρήγορα η Ασπίδα απάντησε, πέρασε αρχικά μπροστά με 7-9 και στη συνέχεια με 12-17, για να κλείσει το δεκάλεπτο με σκορ 15-20 και την Ασπίδα να ελέγχει τα ριμπάουντ, έχοντας πολλά επιθετικά. Η ομάδα της Ξάνθης συνέχισε να έχει τον έλεγχο του αγώνα και στη δεύτερη περίοδο, με τον ΓΑΣ να προσπαθεί να μείνει μέσα στο παιχνίδι και να μειώνει σε 20-24. Η συνέχει όμως του δεκαλέπτου άνηκε στην ομάδα της Ξάνθης, η οποία με όπλο την άμυνα πήρε για πρώτη στο παιχνίδι διψήφια διαφορά (20-31), για να κλείσει το ημίχρονο με σκορ 25-33.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ένα γρήγορο 0-5 από την Ασπίδα ανέβασε τη διαφορά στους 13 πόντους (25-38). Η Ασπίδα είχε τον απόλυτο έλεγχο στην περίοδο αυτή, προηγήθηκε με 35-49, με τον ΓΑΣ να μειώνει σε 37-49, σκορ με το οποίο έκλεισε η τρίτη περίοδος. Στην τέταρτη περίοδο η ομάδα της Κομοτηνής μπήκε πολύ δυνατά και με ένα σερί 7-0 μείωσε στους πέντε πόντους (44-49). Η διαφορά μέχρι και δύο λεπτά πριν τη λήξη (56-63) κυμαίνονταν μεταξύ 6-9 πόντων. Οι παίκτες του ΓΑΣ όμως δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη και με ένα σερί 6-0 μείωσαν σε 62-63. Η Ασπίδα έχασε την τελευταία επίθεση που είχε, με την ομάδα της Κομοτηνής να έχει στα τελευταία πέντε δευτερόλεπτα την μπάλα και την τύχη στα χέρια της. Τελικά ο Aθανασίου αστόχησε στο τρίποντο που επιχείρησε και η Ασπίδα κέρδισε δύσκολα στο ντέρμπι της Θράκης.

Δεκάλεπτα: 15-20, 25-33 (ημίχρονο), 37-49, 62-63 (τελικό αποτέλεσμα)

Διαιτητές: Κοϊμτζόγλου, Αγραφιώτης Ι.

ΓΑΣ KOΜΟΤΗΝΗ (Ντίνας): Αθανασίου, Θεοδωρόπουλος, Μιχαηλίδης, Μπούντας, Λεχούδης 20 (2), Καραμπέκης 14, Μαγκώνης 11 (1), Μπεκρής 11 (2), Πασχαλινόπουλος, Πίτατζης, Στασινόπουλος 2, Χαλήλ 4.

ΑΣΠΙΔΑ ΞΑΝΘΗΣ (Ιωαννίδης): Καργίδης, Παπαδάκης 6 (1), Γρούδος, Τσιώγκας 3 (1), Στεφανίδης 12 (1), Χατζημιχαηλίδης 4, Δάτσης, Κουτσογιάννης 17, Κέλλης, Καραμπίνης 10 (2), Παλλάκης 5 (1), Πετς 6.