Νίκησε την ΑΕΚ και έρχεται στην Ξάνθη για τον ημιτελικό ως… πρωτοπόρος ο Ηρακλής

Ο Ηρακλής νίκησε με σκορ 2-1 την ΑΕΚ, που γνώρισε την πρώτη φετινή της ήττα στο πρωτάθλημα, στην πρεμιέρα των πλέι οφ της Football League.

Την έπιασε έτσι στην πρώτη θέση της βαθμολογίας με 10 βαθμούς, έχοντας μάλιστα πλεονέκτημα λόγω αυτής της νίκης στην ισοβαθμία.

Θα έρθει κατά συνέπεια ως πρωτοπόρος την Τετάρτη στην Ξάνθη για τον επαναληπτικό ημιτελικό του Κυπέλλου Ελλάδος και έδειξε πόσο επικίνδυνος είναι.

Στην Ξάνθη θα πρέπει το πάθημα της ΑΕΚ αλλά και της ίδιας της Skoda πριν ένα χρόνο με αντίπαλο και πάλι τον Ηρακλή να γίνει μάθημα για να μην έχουμε δυσάρεστες εξελίξεις.

Οι “κυανόλευκοι” εκμεταλλευόμενοι τα αμυντικά λάθη των φιλοξενουμένων προηγήθηκαν στο 12′ με τον Πασά, αλλά στο 27′ ο Αραβίδης ισοφάρισε έπειτα από ασίστ του Μπαρμπόσα.

Ωστόσο, ένα τραγικό λάθος του Ανάκογλου στο 34′ το οποίο εκμεταλλεύτηκε ο Περόνε, που έστειλε την μπάλα στα δίχτυα αφού πέρασε τον Ανέστη διαμόρφωσε από πολύ νωρίς το τελικό αποτέλεσμα.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η ΑΕΚ πίεσε ασφυκτικά τον Ηρακλή, τον έκλεισε στα καρέ του, αλλά ο Ντούνης στις καθυστερήσεις έχασε μεγάλη ευκαιρία για να φέρει το παιχνίδι στα ίσια.

Νωρίτερα, οι “κυανόλευκοι” που ήταν πολύ καλοί στις αντεπιθέσεις απείλησαν με Περόνε και Μπαρτολίνι.ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ TΗΣ 1ης ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ ΤΩΝ PLAY OFF
Απόλλων Σμύρνης – Ολυμπιακός Βόλου 0 – 0
Ηρακλής – ΑΕΚ 2 – 1 (12′ Πασάς, 34′ Περόνε – 27′ Αραβίδης)
Παναχαϊκή – ΑΕΛ 2 – 3 (45′ πεν. Κυβελίδης, 59′ Κοντοχρήστος – 50′ Μπόγιοβιτς, 63′ Νεμπεγλέρας, 87′ Γιάντσης)Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ ΤΩΝ PLAY OFF