Football League: “Χρυσή” αλλαγή του Κωστενογλου ο Κάσες με 2 γκολ σε 2 λεπτα! Τα αποτελέσματα και η βαθμολογία

Με τον Χοσέ Μαρία Κάσες στο 54′  να μπαινει αλλαγή στο παιχνίδι στη θέση του Μαρκόπουλου και με δύο γκολ σε δύο λεπτά, να οδηγεί τη Δόξα Δράμας στη νίκη επί του Πανσερραϊκού με 3-1 στην πρώτη της εντος εδρας νικη των Δραμινών στο 2018 και πρωτη μετα από ενα τρίμηνο.

Ο Κάσες στην πρώτη του επαφή με τη μπάλα άνοιξε με κεφαλιά το σκορ για τη Δόξα Δράμας κόντρα στον Πανσερραϊκό στο 55′  και στην δεύτερη, μετά από ένα λεπτό, σημείωσε το 2-0 και βοήθησε τους «μαυραετούς» του Νίκου Κωστένογλου να ανοίξουν τα φτερά τους και να επιστρέψουν στις επιτυχίες, στο τοπικό ντέρμπι για την τελευταία αγωνιστική του α’ γύρου στο πρωτάθλημα της Β’ Εθνικής.

Για τον Πανσερραϊκό ο Ρούτσης μείωσε στο 78’ και ο Κουσκουνάς στις καθυστερήσεις διαμόρφωσε το τελικό 3-1 για τη Δόξα που επέστρεψε στις επιτυχίες εντός έδρας έπειτα από τρεις μήνες. Τελευταία φορά που είχε νικήσει στο γήπεδο της ήταν στις 26/11, τον Εργοτέλη με 4-0. Από τότε είχε τρεις ισοπαλίες, μία ήττα και τη νίκη επί του Αχαρναϊκού, στα χαρτιά όμως. Ο Πανσερραϊκός από την πλευρά του, συμπλήρωσε 10 αγώνες χωρίς νίκη και εξακολουθεί να αντιμετωπίζει τον κίνδυνο του υποβιβασμού αφού βρίσκεται στην επικίνδυνη ζώνη.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα και η βαθμολογία στο φιναλε του πρωτου γυρου

Παναχαϊκή – Αιγινιακός 0-1 (24′ Σοφιάνης)

Σπάρτη – ΟΦΗ 0-3 (20′ Μαχαίρας, 68′, 83′ Μάνος)

ΑΕ Καραϊσκάκης – Απόλλων Λάρισας 2-0 (21′ Λουκίνας, 81′ Χούσος)

Εργοτέλης – Τρίκαλα 0-2 (1′ Σαχινίδης, 91′ Γιαννιτσάνης)

Βέροια – Παναιγιάλειος 3-1 (30′ Δαμιανάκης, 59′ Μπλέτσας, 75′ Γραμματίκας αυτογκόλ – 2′ Αγιούποφ)

Δόξα Δράμας – Πανσερραϊκός 3-1 (55′, 56′ Κάσες, 91′ Κουσκουνάς– 77′ Ρούτσης)

Άρης – Αναγέννηση Καρδίτσας 3-0 (47′ Σόουζα, 63′ πεν. Πλατέλλας, 91′ Μιλούνοβιτς)

Αχαρναικός- Απόλλων Καλαμαριάς 0-3 α.α.