Football League: Αγκαλιά με την άνοδο η Κέρκυρα, ξέφυγε η Νίκη Βόλου

Ανταπόκριση από την Θεσσαλονίκη: Ανδρέας Αγελαρίδης

–  Η Κέρκυρα πέρασε νικηφόρα από τον Ταύρο και αποσπάστηκε 4 βαθμούς από την τρίτη θέση και έγινε το αδιαφιλονίκητο φαβορί για την άνοδο στη Super League. Πέρασε από τα Χανιά η Νίκη Βόλου και, πλέον, βρίσκεται μόνη στη 2η θέση. Νωρίτερα ο Ηρακλής των 9 παικτών έχασε μεγάλη ευκαιρία για να πλησιάσει στην κορυφή, αφού ο Αιγινιακός ισοφάρισε 2-2 στο 88ο λεπτό, ενώ ο Ολυμπιακός Βόλου δεν κατάφερε στο Bόλο να ξεπεράσει το εμπόδιο των Ψαχνών και είναι αυτή τη στιγμή τρίτος και θα έπαιζε με αντίπαλο την Ξάνθη στο μπαράζ αν έληγε τώρα το μίνι πρωτάθλημα.

Η ανάλυση των αγώνων:

Φωστήρας – Κέρκυρα 0-1

Με γκολ του Αλέξανδρου Κόντου στο 20ό λεπτό, η Κέρκυρα επικράτησε 1-0 του Φωστήρα στον Ταύρο και απέκτησε σαφές προβάδισμα για την απευθείας άνοδο στη μεγάλη κατηγορία. Η ομάδα του Μιχάλη Γρηγορίου ήταν εμφανώς ανώτερη στο πρώτο μέρος, έχασε ευκαιρίες, είχε δοκάρι με τον Ζόραν Μπαλντοβάλιεβ στο 18′ και σκόραρε με προβολή του Κόντου. Οι γηπεδούχοι ήταν ακίνδυνοι και στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά από τη στιγμή που γλίτωσαν το δεύτερο γκολ στο 60′ (δοκάρι ο Παναγιώτης Ζορμπάς) και κέρδισαν το αριθμητικό πλεονέκτημα (αποβολή του Στέλιου Μαραγκού στο 78′), παρέμειναν στο κόλπο. Στο 1ο λεπτό των καθυστερήσεων, μάλιστα, άγγιξαν την ισοφάριση, όταν το μακρινό σουτ του Αλέξανδρου Σμυρλή τράνταξε το δοκάρι του Σπύρου Βρονταρά.

Φωστήρας (Ματάισεν): Γιαννιώτης, Κακαράς, Ρουγκάλας, Μακρίδης (58′ Σμυρλής), Λύρας, Τασουλής, Γκίνο, Ζιάμπαρης (46′ Γαρουφαλιάς), Σεχολάρι, Τεγούσης (58′ Μουστόγιαννης), Αχείμαστος.

Κέρκυρα (Γρηγορίου): Βρονταράς, Βλάχος, Μαραγκός, Βενέτης, Ζορμπάς, Ναγιάρ, Κρητικός, Κόντος (80′ Καραγιαννίδης), Μπεριάν (46′ Καραδέμητρος), Ραπτάκης, Μπαλντοβάλιεβ (71′ Σίκιμιτς).

Χανιά – Νίκη Βόλου 0-1

Την πρώτη της νίκη μετά από δύο ανεπιτυχείς προσπάθειες πανηγύρισε η Νίκη Βόλου, η οποία αποσπάστηκε 2 βαθμούς από την 3η θέση. Αρχικά το τέμπο ήταν υψηλό, εν συνεχεία όμως έπεσε αισθητά, με συνέπεια να διεξαχθεί μία ανιαρή αναμέτρηση. Το σκορ άνοιξε από το πουθενά, στην εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου, με συρτό σουτ του Αντόνιο Ανιέτε (η μπάλα κατέληξε σαδιστικά στο δεξί δοκάρι και τα δίχτυα των Χανίων). Η πλάστιγγα έγειρε ακόμα περισσότερο υπέρ των φιλοξενούμενων, όταν στο 83ο λεπτό αποβλήθηκε ο Γιώργος Μπουντόπουλος που είχε περάσει ως αλλαγή στο 63′. Στα τελευταία λεπτά η κρητική ομάδα πίεσε για την ισοφάριση, αλλά η μοναδική ισοφάριση που καταγράφηκε ήταν εκείνη των αποβολών (στο 95′ ο Ανιέτε με δεύτερη κίτρινη).

Χανιά (Σεροπιάν): Θεοδωρόπουλος, Παγώνης, Πυθαρούλης, Παπατζίκος, Μανωλάς, Γκούμας (75′ Γκούμας), Πότσι, Πάγκαλος, Βασιλόγιαννης, Κονσταντίνοβ (63′ Μπουντόπουλος), Μαραγκουδάκης.

Νίκη Βόλου (Βοσνιάδης) Αποστολίδης, Ζουλιώτης, Ρεπετσάς, Γκότοβος, Σοϊλέδης, Πινιέιρο, Μπιτσάκος, Μανουσάκης (78′ Μπακάλης), Ανιέτε, Σουλίδης (62′ Ισαάκ), Τζιώρας (86′ Ρονκάτο).

Αιγινιακός – Ηρακλής 2-2

Το ντεμπούτο του Γιώργου Λιόλιου είχε θετικό πρόσημο, καθώς ο Αιγινιακός βρέθηκε δύο φορές πίσω στο σκορ, αλλά εκμεταλλευόμενος και το αριθμητικό πλεονέκτημα ισοφάρισε 2-2 στο 88ο λεπτό. Ο “γηραιός” προηγήθηκε στην τελευταία φάση του πρώτου ημιχρόνου με σπάνιο αυτογκόλ του Νίκου Ζούρκου, ο οποίος είχε περάσει ως αλλαγή πριν από λίγα λεπτά. Το λάθος, βέβαια, οφείλεται στον πολύπειρο γκολκίπερ Θανάση Τόλιο που είδε την μπάλα να αναπηδά μπροστά του και να καταλήγει στα δίχτυα. Η απάντηση των γηπεδούχων δόθηκε με το ίδιο νόμισμα (αυτογκόλ του Πέτρου Κοντέων) και μάλιστα ένα τέταρτο μετά την -επιεικώς αυστηρή- αποβολή του Νίκου Πουρτουλίδη, ωστόσο ο Κοσμάς Τσιλιανίδης ξανάδωσε το άμεσα το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους. Το ματς έγινε “ροντέο” στο τέλος, όταν μετά την ισοφάριση του Χρήστου Κουτσοσπύρου στο 88′, ο σκόρερ προκάλεσε τον Χουάντερσον που “τσίμπησε” και αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη (σ.σ. ο Κουτσοσπύρος πήρε μόνο κίτρινη).

Αιγινιακός (Λιόλιος): Τόλιος, Σαμαράς, Δήμου, Γιαζιτζόγλου (42′ Ζούρκος), Κωνσταντινίδης, Φαμπίνιο, Χατζής (50′ Μανσάνο), Πέντα, Γεωργίου, Γκέσιος (58′ Μπελόν), Κουτσοσπύρος.

Ηρακλής (Ν. Παπαδόπουλος): Χουάντερσον, Τάι (77′ Ζάχορα) Κοντέων, Κοντοδήμος, Πουρτουλίδης, Ιντζόγλου, Μπουκουβάλας, Σαββίδης, Ματσούκας, Τσιλιανίδης (86′ Κουρδάκης), Σκόρτσα (55′ Παληγεώργος).

Ολυμπιακός Βόλου – Ηρακλής Ψαχνών 0-0

Η φλύαρη υπεροχή του Ολυμπιακού Βόλου δεν απέδωσε καρπούς, με συνέπεια ο καλοστημένος Ηρακλής Ψαχνών να κάνει ακόμα ένα σημαντικό βήμα για το πλασάρισμα στην πρώτη τριάδα της ειδικής βαθμολογίας των πλέι οφ. Η πρώτη κλασική ευκαιρία καταγράφηκε στο 18ο λεπτό, όταν ο Αθανασόπουλος βγήκε νικητής στο τετ-α-τετ με τον Ιωάννου, αποκρούοντας με το πόδι. Στο πρώτο ημίχρονο και συγκεκριμένα στο 28ο λεπτό υπήρξε μία αμφισβητούμενη φάση (ο Κατσιαρός κράτησε τον Κρητικό, όμως, ο διαιτητής είπε “παίζετε”. Το σκηνικό ήταν ανάλογο και μετά την ανάπαυλα, καθώς οι γηπεδούχοι είχαν την κατοχή, αλλά δεν μπορούσαν με τίποτα να πατήσουν περιοχή. Κάποια μακρινά σουτ δεν απείλησαν τον γκολκίπερ του συλλόγου της Εύβοιας, το ματς έληξε χωρίς γκολ και δικαίως οι δύο μονομάχοι εξακολουθούν να βαδίζουν χέρι-χέρι στη βαθμολογία.

Ολυμπιακός Βόλου (Παντέλης): Γκίτκος, Γιαλούσης, Κατσιαρός, Μελίσσης (74′ Ζέρης), Αρβανίτης, Ρόκας, Πινδώνης, Μπρέσκα, Μόνχε, Νικολιάς (83′ Κατσίκης), Ιωάννου (62′ Γκούρμα).

Ηρακλής Ψαχνών (Γράφας): Αθανασόπουλος, Μπακομήτρος, Τζανής, Παλαιολόγος, Β. Πατσατζόγλου, Χ. Πατσατζόγλου, Μπουμάλ, Γκεμίσης, Τσούτσης (70′ Οχάντζα), Γκμπαγκουιντί (65′ Τσιμόντζι), Κρητικός (84′ Νικολόπουλος).

Τα αποτελέσματα της 11ης αγωνιστικής

Αιγινιακός – Ηρακλής 2-2 (63′ αυτ. Κοντέων, 88′ Κουτσοσπύρος – 45+3′ αυτ. Ζούρκος, 65′ Τσιλιανίδης)

Χανιά – Νίκη Βόλου 0-1 (44′ Ανιέτε)

Φωστήρας – Κέρκυρα 0-1 (20′ Κόντος)