Flash Back: Όλη η προϊστορία των αγώνων της Ξάνθης με τον Ολυμπιακό για το Κύπελλο Ελλάδος!

Έτοιμη να γράψει  ιστορία είναι η Ξάνθη, που για να το καταφέρει θα πρέπει να νικήσει το βράδυ τις 23ης Μαΐου τον πολυνίκη του θεσμού Ολυμπιακό. Οι Θρακιώτες πέρα από τους Πειραιώτες έχουν να αντιμετωπίσουν και μια πολύ αρνητική παράδοση κόντρα στον Ολυμπιακό, τον οποίο δεν έχουν καταφέρει ποτέ να αποκλείσουν, ενώ τις δύο φορές που έπαιξαν σε νοκ άουτ ηττήθηκαν και τις δύο.

Συνολικά στις 6 χρονιές που βρέθηκαν στο Κύπελλο ο Ολυμπιακός μετρά ισάριθμες προκρίσεις, ενώ η Ξάνθη πέρασε μόλις μία και αυτή γιατί ήταν σε όμιλο με την Ξάνθη μάλιστα να αγωνίζεται στην Β’. Η ομάδα της Θράκης μετρά σε αγώνες Κυπέλλου με τον Ολυμπιακό 2νίκες, 1 ισοπαλία( στο Καραϊσκάκη) και 7 ήττες( 3 στην Ξάνθη)

Την περίοδο 1988-1989 οι δύο ομάδες τυχαίνουν στον πρώτο γύρο στον ίδιο όμιλο, με την Ξάνθη να παίζει τότε στην Β΄ Εθνική, ενώ στον όμιλο μαζί τους ήταν και η Καβαλά. Είχαμε τους Πειραιώτες να κερδίζουν με 3-1 (Τσαλουχίδης, Φούνες, Κωφίδης – Αδαμόπουλος) στον Πειραιά, και να παίρνουν την πρόκριση με δύο νίκες, και την Ξάνθη να κερδίζει την Καβάλα και να περνάει ως δεύτερη, αλλά να αποκλείεται στον επόμενο γύρο από τον Άρη, ενώ ο Ολυμπιακός αποκλείστηκε από τον ΟΦΗ.

Την περίοδο 1991-1992 οι δύο ομάδες θα τεθούν εκ νέου αντίπαλες, σε διπλά παιχνίδια τότε για γ’ γύρο του Κυπέλλου. Στην Ξάνθη η Θρακιώτικη ομάδα κερδίζει με 2-1 με ανατροπή χάρις τα τέρματα των Καρυπίδη και Μαρτσέλο και τον Βλάχο να ανοίγει το σκορ για τον Ολυμπιακό,  αλλά στον Πειραιά θα χάσει με 4-2 (Τσαλουχίδης, Καραπιάλης(2), Σαββίδης – Μαρτσέλο, Μαλούσης) με τον Ολυμπιακό να παίρνει την πρόκριση. Εκείνη την χρονιά μάλιστα οι Πειραιώτες έφτασαν μέχρι και την κατάκτηση της κούπας, κερδίζοντας σε διπλούς αγώνες των ΠΑΟΚ.

Την περίοδο 1998-1999 η Ξάνθη βρίσκει μπροστά της τον Ολυμπιακό στην προημιτελική φάση. Στον πρώτο αγώνα που έγινε στο ΟΑΚΑ η Ξάνθη χάνει με 3-1 με τα τέρματα των Καραπιάλη, Γεωργάτου,Αλεξανδρή με το γκολ της Ξάνθης να σημειώνει ο Μανσουριάν. Στην ρεβάνς η Ξάνθη κερδίζει με το τέρμα του Κυπαρίσση που ωστόσο δεν αποδείχτηκε αρκετό, με την Ξάνθη να χάνει την μεγάλη ευκαιρία να περάσει τους Πειραιώτες. Οι Πειραιώτες και εκείνη την χρονιά φτάνουν στον τελικό και κατακτούν το τρόπαιο κερδίζοντας με 2-0 τον Παναθηναϊκό.

Την περίοδο 1999-2000 οι δύο ομάδες θα βρεθούν μαζί στον 7ο όμιλο του πρώτου γύρου. Τότε είχαμε τον Ολυμπιακό να κερδίζει με το ευρύ 1-5(Κυπαρίσσης – Αμανατίδης, Γιαννακόπουλος, Αλεξανδρής, Σφακιανάκης, Γκόγκιτς) στο γήπεδο του ΑΟΞ, και την Ξάνθη να αποκλείεται ως τρίτη στον όμιλο πίσω από Ολυμπιακό και Γιάννενα. Όμως και ο Ολυμπιακός αποκλείστηκε στη συνέχεια στα προημιτελικά από την ΑΕΚ.

Την περίοδο 2003-2004 οι δύο ομάδες θα βρεθούν στον γ’ γύρο του Κυπέλλου, με την ομάδα του Πειραιά να κερδίζει και τα δύο παιχνίδια, 1-0(Γεωργάτος) στον Πειραιά και 0-2(Τζιοβάνι, Καστίγιο) στην Ξάνθη. Εκείνη την χρονιά ο Ολυμπιακός φτάνει στον τελικό αλλά χάνει από τον Παναθηναϊκό με 3-1.

Την περίοδο 2005-2006 η Ξάνθη θα ξαναβρεί μπροστά της τον Ολυμπιακό σε προημιτελική φάση, με την Ξάνθη να παίρνει θετικό αποτέλεσμα στο Καραϊσκάκη(1-1) με το τέρμα του Λαμπριάκουνα ισοφαρίζει αυτό  του Ριβάλντο. Αλλά στην ρεβάνς των Πηγαδίων ο Ριβάλντο με ένα αριστοτεχνικό χτύπημα φάουλ έδωσε την πρόκριση στον Ολυμπιακό, σε μια φάση που οι Ξανθιώτες αμφισβήτησαν ορθά το φάουλ που χάρισε την νίκη στον Ολυμπιακό.

Η παράδοση όπως μπορείτε να αντιληφτείτε δεν είναι καθόλου θετική, όπως και η παράδοση η συνολική (αν προσθέσουμε και τα ματς του πρωταθλήματος) με την Ξάνθη να μετρά συνολικά 9 νίκες (όλες στην Ξάνθη), 10 ισοπαλίες(οι δύο μόλις στην Ξάνθη) και 43 ήττες(20 στην Ξάνθη). Λέτε η Ξάνθη να καταφέρει να κερδίσει για πρώτη φορά τον Ολυμπιακό εκτός Ξάνθης και να σπάσει μια μακροχρόνια αρνητική για αυτήν παράδοση; Θα το ξέρουμε το βράδυ τις 23ης Μαΐου…