Φιλική ισοπαλία της Εθνικής Ελπίδων των τριων Θρακιωτών στην Κύπρο (+photos)

Ισόπαλη με σκορ 2-2 και τη συμμετοχή τριών Θρακιωτών στην ενδεκάδα της αναδείχθηκε η Εθνική Ελπιδων της Ελλάδας, με την αντίστοιχη της Κύπρου στην Λάρνακα.

Η ομάδα του Αντώνη Νικοπολίδη, με βασικούς τους Ορφανίδη, Χατζητερζόγλου και Πλέγα που ανήκουν σε Ξάνθη οι δύο πρώτοι και Πανθρακικό ο τρίτος, αλλά και τον Ρούσο που παλαιότερα έπαιζε για την ομάδα της Κομοτηνής, βρέθηκε από νωρίς πίσω στο σκορ, αλλά κατάφερε να απαντήσει και τελικά να ισοφαρίσει το σκορ του αγώνα.

Η Κύπρος σκόραρε νωρίς με τον Ανδρέα Φράγκο να είναι ο πρώτος σκορερ του αγώνα στο 4′, ενώ διπλασίασε τα τέρματά της στο 29′ με μια κεφαλιά του Ανδρέα Καρό. Η Ελλάδα χρειάστηκε δέκα μόλις λεπτά για να αντιδράσει και στο 39′ κατάφερε να μειώσει σε 2-1 με τον Δημήτρη Μελικιώτη της Βέροιας, και να πηγαίνει στα αποδυτήρια με τη διαφορά του ενός γκολ.

Στο δεύτερο ημίχρονο πέρασε αρκετή ώρα πρωτού η Ελλάδα ισοφαρίσει στο τελικό 2-2, μέχρι που ήρθε το 86′, όπου ο Μανώλης Σάλιακας εκμεταλλευόμενος ένα χέρι του Γιάννη Κούσουλου εντός της περιοχής, εκτέλεσε εύστοχα ένα πέναλτι και χρίστηκε σκόρερ. Από εκεί και μετά η Κύπρος είχε μια πολύ μεγάλη ευκαιρία στο τελευταίο λεπτό για να πάρει τη νίκη, αλλά ο Χρίστος Γουίλερ δε κατάφερε να σκοράρει.